ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЯ

Картина на живо от Храма

Православен календар

п
в
с
ч
п
с
н
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
30
31
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
Anafora.bg

…взе в Своите свети и пречисти и непорочни ръце хляба, благодари и благослови, освети, разчупи и даде на Своите свети ученици и апостоли, като каза:
Вземете, яжте, това е Моето тяло, което за вас се преломява за опрощаване на греховете.
Пийте от нея всички, това е Моята кръв на Новия Завет, която за вас и за мнозина се пролива за опрощаване на греховете.

Важно

Представяне на две книги и дискусия на тема „Човешката личност и тялото на Църквата“ ще се проведат в София /03.04.2024/

Представяне на две книги и дискусия на тема „Човешката личност и тялото на Църквата“ ще се проведат в София /03.04.2024/

Снимка

Снимка
Университетският център за изследване на религиите при Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и издателство „Изток-Запад“ организират дискусия на тема „Човешката личност и тялото на Църквата. Тайнство и Есхатон“. Тя ще включва представянето на две книги: Тайнство и съборност на Църквата и Тайнство и Есхатон (София: „Изток-Запад“, 2023 г.) от прот. д-р Сава (Щони) Кокудев, главен асистент в Богословския факултет.
 
Представянето и дискусията ще се състоят на 3 април, сряда, от 18:30 ч. в Нова конферентна зала, Ректорат, Северно крило, ет. 2.
 
Как съвременните проблеми за човека се отнасят към въпроса за Църквата, която е общност и „Тяло Христово“, по думите на св. апостол Павел? Има ли различни възгледи за участието на човека в общото тяло на Църквата, което в светлината на православната традиция и духовен опит е светотайнствено есхатологично събитие? Върху тези и други въпроси ще протече дискусията във връзка и с представяните книги.
 
Водещи на представянето ще бъдат проф. д-р Симеон Евстатиев и Любен Козарев. Участници в дискусията ще са проф. дфн Калин Янакиев, проф. д-р Иван Христов, проф. дфн Владимир Градев, доц. прот. д-р Стоян Чиликов, гл. ас. прот. д-р Сава Кокудев.


28.03.2024_08:24 | Източник: Двери на Православието 26.03.2024 |
Автор: Двери на Православието

Почина монахиня Марина (Кънчева) /Опело на 28 март, четвъртък от 12:00 ч./

Почина монахиня Марина (Кънчева) /Опело на 28 март, четвъртък от 12:00 ч./

Снимка

На 26 март почина монахиня Марина (Стоянка) Стоянова Кънчева.
 
Родена на 26 август 1937 г. в пазарджишкото село Хаджиево, през 1953 г., на шестнадесетгодишна възраст, тя постъпва като послушница във Врачешкия манастир. Постригана е за монахиня на 4 декември 1963 г. от блаженопочившия патриарх Максим, който тогава е Ловчански митрополит. Тя е първата постригана от него монахиня и той ѝ дава името Марина по неговото светско име.
 
Около десет години след монашеското ѝ пострижение поради трудова злополука в манастира и други заболявания монахиня Марина дълго време трябва се лекува. И макар сърцето ѝ да остава в манастира, както пише в своето прощално писмо, се налага да заживее „в света“. Установява се в гр. Драгоман, където е дългогодишен църковен певец до 2017 г.
 
Опелото ѝ ще бъде извършено в храм „Св. Седмочисленици“ в София на 28 март, четвъртък от 12:00 ч.
 
Бог да я прости и приеме в Своето небесно царство!


28.03.2024_08:08 | Източник: Двери на Православието 26.03.2024 |
Автор: Двери на Православието

Честваме паметта на свети Боян-Енравота и на преподобните Иларион и Стефан Изповедник

Честваме паметта на свети Боян-Енравота и на преподобните Иларион и Стефан Изповедник

Снимка

 
Свети Боян, наричан Енравота, бил син на българския хан Омуртаг. Тогава българите били още езичници. Макар и първороден, Енравота бил лишен от власт заради интереса си към християнството, понеже тази вяра била свързвана с постоянните врагове – ромеите.

Когато хан станал по-малкият брат Маламир, Енравота поискал от него да освободи от затвор пленения ромейски епископ Кинам и да му го даде като роб. Неизвестно дали преди или след това Енравота се покръстил с името Боян (Воин), а щом Маламир научил за това, се опитал да откаже брата си от новата вяра. Когато пък Енравота решително отказал, бил обезглавен в 833 г. и станал първият български християнски мъченик. Според архиепископ Теофилакт Български (Охридски) преди смъртта си мъченикът предсказал покръстването на българския народ.

Преподобният Иларион Нови живял в VIII век по времето на византийските императори иконоборци Лъв Исавър и на сина му Константин Копроним. Той приел монашество още на младини и постигнал големи духовни висоти, получил и благодат да върши чудеса. Понеже преподобният Иларион почитал иконите и проповядвал иконопочитание, иконоборци подпалили манастира му на малоазийския бряг на Дарданелите, а монасите били измъчвани и прогонени. Самият той бил пратен на заточение, където умрял като изповедник на православната вяра.

Преподобният Стефан Изповедник живял в края на VIII и началото на IX век по времето на императора иконоборец Лъв Арменец. От младини приел монашеството и се отдал на строг постнически живот. Украсен с всички монашески добродетели, той имал богат духовен живот. Но за неотстъпната му привързаност към иконопочитанието преподобният Стефан бил измъчван дълго време в тъмница, а сетне бил пратен на заточение, където сред страдания и болести предал душата си на Бог.

28.03.2024_07:47 | Източник: БТА 28.03.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев

Излезе от печат първата част на „Требник“ – „Кръщение“

Излезе от печат първата част на „Требник“ – „Кръщение“

Снимка

 
Софийска света митрополия започва издаването на богослужебната книга „Требник“, в нов формат. Книгата ще се издава разделена на шест части, за удобство на свещенослужителите.

Първата част, която обхваща началните страници на Требника – молитви при раждане и тайнството св. Кръщение, излезе от печат. Изданието е на български и на църковнославянски език, фототипно на Синодалния „Требник“.

Книгата е в малък формат А6, с твърди корици, издава се от печатница „Симолини“ със съдействието на сдружение „Православно отечество“.

Може да бъде закупена на цена от 10 лв. от Домакина на Софийска св. митрополия г-н Кольо Лозанов. За контакт: гр. София, ул. Калоян №7, ет. 1, стая 7, тел.: 02/ 987 74 89, 0879 259 293.

27.03.2024_22:35 | Източник: Българска патриаршия 27.03.2024 13:48 |
Автор: Софийска митрополия

Открит урок по религия с учениците от 150 ОУ „Цар Симеон Първи“

Открит урок по религия с учениците от 150 ОУ „Цар Симеон Първи“

Снимка

 
Открит урок по религия с учениците от 150 ОУ „Цар Симеон Първи“ с архиерейски водосвет се проведе в софийското училище.

Темата за Благовещение от учебната програма съвпадна с църковния празник и даде възможност за провеждане на открит урок с три паралелки от втори клас. Урокът беше отворен за гости, родители и учители, което превърна събитието в истински християнски празник за цялото училище.

Учениците се запознаха с библейските събития и посланията на празника Благовещение чрез различни дейности, решаване на ребуси и разучаване на църковни песнопения за прослава на Света Богородица.

Скъпи гости на учениците, директора и учителите бяха Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, ставрофорен иконом Кирил Попов, йеродякон Вартоломей и йеродякон Поликарп.

Негово Преосвещенство епископ Поликарп изслуша урока, поздрави и благослови учениците и преподавателите, и раздаде на децата книжки с житието на свети Мамант и иконки за тяхно благословение.

В центъра на урока беше иконата на Благовещение, библейските събития, разказани от свети апостол и евангелист Лука и най-важните послания за спасението на целия човешки род, което архангел Гавриил е възвестил на Дева Мария като Блага вест за цялото човечество. Урокът завърши с празнична атмосфера, емоционална среща на учениците с отец Кирил Попов, който преподаде на учениците първи уроци по църковна музика и им помогна в разучаване на църковното песнопение „Богородице Дево“.

След края на урока, подготвен от преподавателката по религия Елена Дюлгерова с много нагледни средства и дидактични игри, всички заедно присъстваха на празничен водосвет, отслужен от Белоградчишкия епископ Поликарп и придружаващите го духовници от Софийска митрополия.

Гости на тържеството бяха експерти от общинската администрация на район Искър, представители на Богословския факултет и екип от телевизионното предаване на БНТ „Религията днес“. Откритият урок по религия се превърна в празник за цялото училище и за много от присъстващите учители, които преподават различни учебни предмети.

Текст: Елена Дюлгерова

Снимки: йеродякон Вартоломей

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

27.03.2024_22:30 | Източник: Българска патриаршия 27.03.2024 10:12 |
Автор: Софийска митрополия

В Богословския факултет на СУ отпразнуваха Благовещение

В Богословския факултет на СУ отпразнуваха Благовещение

Снимка

На 25 март празникът Благовещение беше отбелязан със св. Литургия в академичния параклис на Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
 
Бoгослужението за деня на Божията премъдрост оглави главен асистент ставр. иконом д-р Стефан Стайков, председател на църковното настоятелство на параклиса, а в съслужение с него беше стажуващият свещеник о. Тодор Тодоров.
 
В св. Литургия взеха участие преподаватели, студенти и служители на факултета. В края о. Стефан се обърна към празнуващите с пастирска проповед за християнската надежда за спасение и радостта, която изпълва сърцата на вярващите в този празничен ден.
 
Той наблегна на радостта от изпълнението на Божия промислителен за идването в света на Божия Син: „Света Богородица стана Божия майка, а Син Божи освети не само нейната утроба, Той освети света. Затова през вековете хората винаги ги крепи надеждата за спасение. Не високопарните думи, а онази надежда, която всеки човек носи дълбоко в сърцето си и е притаил в очакване тя да се случи. И тази надежда приюти в своето любящо сърце Дева Мария. За да може като благословената жена между жените да износи светия Бог в утробата си и да роди Младенеца, Който стана начатък на нашето спасение. Този велик ден, който днес честваме, тази блага вест, която Мария получи – вест за цялото човечество, закрепи и даде сили на всички да преодоляват злобата на деня и да намират сили в себе си да преминат през това море от предизвикателства, за да могат наистина да стигнат до спасителния бряг на Христовото възкресение.“

Снимка
В православното богослужение в този празничен ден светата Църква прославя света Богородица с празничен химн: „Днес е начало на нашето спасение и явяване на тайната от вечност: Синът Божи става Син на Дева и Гавриил благодатта благовести, затова и ние с него казваме на Богородица: Радвай се благодатна, Господ е с тебе!“.

По традиция деканското ръководство поздрави с цветя и благопожелания жените, работещи във факултета. Студентите също подариха цветя на своите преподавателки и състудентки.

Снимка

27.03.2024_08:41 | Източник: Двери на Православието 26.03.2024 |
Автор: Елена Дюлгерова

Беседи в Софийска митпололия през април

Беседи в Софийска митпололия през април

Снимка

През месец април ще продължат беседите в Обучителния център на Софийската света митрополия. Те ще се провеждат всеки понеделник на месеца от 18:30 ч., със следните теми:

1 април – „Троичното ядро на Божествената Евхаристия. Преждеосвещената Литургия“ (от цикъла „Православните богослужения“), водещи: протойерей д-р Сава Кокудев, преподавател в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, и свещеник Любомир Янъков.

8 април – „Грехът носи бедствия“ (от цикъла „Светите отци и съвремието“), водещ: иконом Дилян Цветков, предстоятел на храм „Св. прор. Илия“, кв. Княжево.

15 април – „Любов и зависимост“ (от цикъла „Изграждане и опазване на семейството“), водещ: свещеник Сергей Павлов, предстоятел на храм „Успение Богородично“ в кв. Орландовци.

22 април – „Последният Самоковски митрополит Доситей“ (от цикъла „Живата история на Църквата“), водещ: ставрофорен иконом Михаил Колев, архиерейски наместник на Самоковска духовна околия.

+++

Беседите в Обучителния център на Софийската св. митрополия се провеждат всеки понеделник от 18:30 ч., на четири тематични цикъла:

+ „Светите отци и съвремието“ – четене и обсъждане на душеполезни слова от светиите;
+ „Православните богослужения“ – смисъл и символика на вечернята, утренята, литургията, тайнствата;
+ „Изграждане и опазване на семейството“ – срещи за духовна и психологическа подкрепа;
+ „Живата история на Църквата“ – разкази за свети места и събития от миналото с отражение в духовния живот днес.

Обучителният център на Софийска митрополия се намира на ул. „Съборна“ № 11, вратата вдясно от входа на старинната църква „Св. Петка“, по стълбите на последния етаж.

Записите на беседите се излъчват в сряда, петък и нeделя от 18:00 ч. в ефира на православно радио „Епархийски глас“ на адрес: https://mitropolia-sofia.org/radio/ . Архивните издания са достъпни също така в каналите на „Епархийски глас“ в Youtube и Spotify.


27.03.2024_00:43 | Източник: Българска патриаршия 26.03.2024 18:25 |
Автор: Софийска митрополия

ПРОГРАМА НА СЪБОРНИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ НА АКАТИСТ КЪМ СВЕТА БОГОРОДИЦА

ПРОГРАМА НА СЪБОРНИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ НА АКАТИСТ КЪМ СВЕТА БОГОРОДИЦА

Снимка

22 март – 18:00 ч. – Малко повечерие с Богородичния канон и акатист – Първа статия в митрополитски храм „Св. Неделя“ – Мелнишки епископ Герасим, главен секретар на Светия Синод на БПЦ-БП;

29 март /петък/ – 18:00 ч. – Малко повечерие с Богородичен канон и акатист – Втора статия в храм „Покров Богородичен“, гр. София – Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит;

5 април /петък/ – 18:00 ч. – Малко повечерие с Богородичния канон и акатист – Трета статия в храм „Свето Благовещение“, гр. София1 кв. „Дружба 2“ – Браницки епископ Пахомий, ректор на Софийската духовна семинария;

12 април /петък/ – 18:00 ч. – Велика вечерня с Богородичен акатист – Четвърта статия в храм „Св. София“, гр. София – Велбъждски епископ Исаак, втори викарий на Софийския митрополит;

19 април /петък/ – 18:00 ч. – Целия Богородичен акатист в храм „Св. Неделя“, гр. София.


29.02.2024_23:39 | Източник: Софийска митрополия 27.02.2024 |
Автор: Софийска митрополия

ПРОГРАМА НА СЪБОРНИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ НА ПОКАЙНИЯ КАНОН НА СВ. АНДРЕЙ КРИТСКИ

ПРОГРАМА НА СЪБОРНИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ НА ПОКАЙНИЯ КАНОН НА СВ. АНДРЕЙ КРИТСКИ

Снимка

18 март /понеделник/ ­– 18:00 ч. – Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски – Първа част, митрополитски храм „Св. Неделя“ – Мелнишки епископ Герасим, главен секретар на Светия Синод на БПЦ-БП;

19 март /вторник/ – 18:00 ч. – Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски – Втора част, храм „Св. София“, гр. София – Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит;

20 март – 18:00 ч. – Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски – Трета част, храм „Св. вмчца Параскева“ – Браницки епископ Пахомий, ректор на Софийската духовна семинария;

21 март /четвъртък/ – 18:00 ч. – Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски – Четвърта част, храм „Св. св. Кирил и Методий“ (На Женския пазар) – Велбъждски епископ Исаак, втори викарий на Софийския митрополит;

17 април /сряда/ – 18:00 ч. – Малко повечерие с целия канон на св. Андрей Критски, храм „Св. вмчца Неделя“, гр. София – Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит.


29.02.2024_23:32 | Източник: Софийска митрополия 27.02.2024 |
Автор: Софийска митрополия

ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАРТ 2024 Г. НА АРХИЕРЕЙСКИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ И МЕРОПРИЯТИЯ В СОФИЙСКА ЕПАРХИЯ (ОБНОВЯВА СЕ ПЕРИОДИЧНО)

ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАРТ 2024 Г. НА АРХИЕРЕЙСКИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ И МЕРОПРИЯТИЯ В СОФИЙСКА ЕПАРХИЯ (ОБНОВЯВА СЕ ПЕРИОДИЧНО)

Снимка

3 март /неделя/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. вмчк Георги Победоносец“, гр. София, бул. „Патриарх Евтимий“ № 90;

5 март /вторник/ – 11:00 ч. – Панихида при Докторския паметник за загиналите медици в Руско-турската Освободителна война;

10 март /неделя/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. 40 мъченици Севастийски“, гр. Сапарева баня, Дупнишка духовна околия;

17 март /неделя/ – 18:00 ч. – Архиерейска вечерня с чина на взаимното опрощение в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

18 март /понеделник/ ­– 18:00 ч. – Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски – Първа част, митрополитски храм „Св. Неделя“ – Мелнишки епископ Герасим, главен секретар на Светия Синод на БПЦ-БП;

19 март /вторник/ – 18:00 ч. – Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски – Втора част, храм „Св. София“, гр. София – Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит;

20 март /сряда/ – 09:00 ч. – Архиерейска Преждеосвещена света Литургия в митрополитски катедрален храм „Св. Неделя“, гр. София;

20 март – 18:00 ч. – Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски – Трета част, храм „Св. вмчца Параскева“ – Браницки епископ Пахомий, ректор на Софийската духовна семинария;

21 март /четвъртък/ – 18:00 ч. – Велико повечерие с канона на св. Андрей Критски – Четвърта част, храм „Св. св. Кирил и Методий“ (На Женския пазар) – Велбъждски епископ Исаак, втори викарий на Софийския митрополит;

22 март /петък/ – 09:00 ч. – Архиерейска Преждеосвещена света Литургия в храм „Св. Седмочисленици“, гр. София;

22 март – 18:00 ч. – Малко повечерие с Богородичния канон и акатист – Първа статия в митрополитски храм „Св. Неделя“ – Мелнишки епископ Герасим, главен секретар на Светия Синод на БПЦ-БП;

23 март /събота/ – 09:00 ч. – Тодоровден – Архиерейска Златоустова света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

24 март /неделя/ – 09:00 ч. – Неделя Православна – Василиева света Литургия в старинен храм „ Св. София“, гр. София;

24 март – 17:00 ч. – Архиерейска вечерня в старинен храм „Св. София“, гр. София;

25 март /понеделник/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в столичния храм „Свето Благовещение“, гр. София, кв. „Дружба 2“;

25 март – 17:00 ч. – Водосвет за начало на строително-ремонтните  и реставрационни дейности на храм „Св. Мина“, гр. София, кв. „Гео Милев“;

26 март /вторник/ – 10:30 ч. – Панихида в деня на Тракия, в храм „Св. Николай Софийски“, гр. София, за трагично загиналите тракийски българи;

27 март /сряда/ – 09:00 ч. – Архиерейска Преждеосвещена света Литургия в храм-ротонда „Св. вмчк Георги Победоносец“, гр. София;

29 март /петък/ – 09:00 ч. – Архиерейска Преждеосвещена света Литургия в храм „Св. св. Кирил и Методий“, гр. София, ул. „Георг Вашингтон“ № 47;

29 март – 18:00 ч. – Малко повечерие с Богородичен канон и акатист – Втора статия в храм „Покров Богородичен“, гр. София – Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит.


29.02.2024_23:26 | Източник: Софийска митрополия 27.02.2024 |
Автор: Софийска митрополия

Новини

Православна България

Празникът Благовещение влезе в класната стая чрез духовници и учители

Празникът Благовещение влезе в класната стая чрез духовници и учители

В дните около Благовещение в редица училища в страната се проведоха специални учебни занятия, посветени на големия християнски празник. Архиереи, свещеници и учители се постараха да разкажат на малките ученици за евангелското събитие, което християните отбелязват също...

Представяне на две книги и дискусия на тема „Човешката личност и тялото на Църквата“ ще се проведат в София /03.04.2024/

Представяне на две книги и дискусия на тема „Човешката личност и тялото на Църквата“ ще се проведат в София /03.04.2024/

Университетският център за изследване на религиите при Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и издателство „Изток-Запад“ организират дискусия на тема „Човешката личност и тялото на Църквата. Тайнство и Есхатон“. Тя ще включва представянето на две книги:...

Почина монахиня Марина (Кънчева) /Опело на 28 март, четвъртък от 12:00 ч./

Почина монахиня Марина (Кънчева) /Опело на 28 март, четвъртък от 12:00 ч./

На 26 март почина монахиня Марина (Стоянка) Стоянова Кънчева.   Родена на 26 август 1937 г. в пазарджишкото село Хаджиево, през 1953 г., на шестнадесетгодишна възраст, тя постъпва като послушница във Врачешкия манастир. Постригана е за монахиня на 4 декември 1963 г....

Честваме паметта на свети Боян-Енравота и на преподобните Иларион и Стефан Изповедник

Честваме паметта на свети Боян-Енравота и на преподобните Иларион и Стефан Изповедник

  Свети Боян, наричан Енравота, бил син на българския хан Омуртаг. Тогава българите били още езичници. Макар и първороден, Енравота бил лишен от власт заради интереса си към християнството, понеже тази вяра била свързвана с постоянните врагове - ромеите. Когато хан...

Архиерейска преждеосвещена Литургия в храм-ротонда „Св. Георги Победоносец“

Архиерейска преждеосвещена Литургия в храм-ротонда „Св. Георги Победоносец“

  На 27 март, в сряда от Втора седмица на Великия пост, в храм „Св. Георги Победоносец“ – Ротонда бе отслужена Архиерейска преждеосвещена св. Литургия. Литургията бе оглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, в...

Православния Свят

Годишник на Българската църковна общност в Румъния беше представен в Букурещ

Годишник на Българската църковна общност в Румъния беше представен в Букурещ

На 13 март в Българското неделно училище (БНУ) „Йордан Йовков“ към Посолството на България в Букурещ беше представен първият Годишник на българската църковна общност в Румъния, озаглавен Братска любов. Той е съставен от прот. Кирил Синев – представител на Българската...

Беше осветен храмът на Българската православна църковна община в град Щутгарт

Беше осветен храмът на Българската православна църковна община в град Щутгарт

  На 10 март беше осветен българският православен храм в град Щутгарт, носещ името на св. Бонифаций и светите братя Кирил и Методий. Освещаването извърши Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний в съслужение с Негово...

С помощта на синодалните учебници по Православие в българското училище в Детройт (САЩ) за пръв път започнаха занимания по Вероучение

С помощта на синодалните учебници по Православие в българското училище в Детройт (САЩ) за пръв път започнаха занимания по Вероучение

  Училище "България" в Детройт (САЩ) съществува от януари 2010 г. Г-жа Даниела Начева е един от основателите му. Тя споделя: „Започнахме с няколко дечица (3 от тях бяха моите). Според мен е важно да запазим българския език макар и далеч от родината. От 2006 г. съм...

Двоен празник за българската общност в Ню Йорк

Двоен празник за българската общност в Ню Йорк

Всяка св. Литургия за нас, християните, е празник. Защото се срещаме със Самия Господ Иисус Христос, съединяваме се с Него, ставаме действителна и жива част от Неговото тяло – Църквата Му.   А тази събота и нeделя празникът беше двоен, обогатен и с още едно тържество,...

Посещение на Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски Митрополит Антоний в град Хамбург

Посещение на Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски Митрополит Антоний в град Хамбург

  В навечерието на трети март 2024 г. Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний посети българската православна църковна община „Св. Св. Кирил и Методий“ в град Хамбург по покана на отец Яков Щурм и на църковното настоятелство. Той бе...

Anafora.bg