title

История

Картина на живо от Храма

Православен календар

<< сеп. 2019 >>
пнвтсрчтптсбнд
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

История на храм “Св.св. Кирил и Методий”  

гр. София кв. Красно село

 

Строежа на храма е започнат през 1921 година и е завършен през 1923 година. Осветен е на 21 септември 1923 год. от Софийски митрополит  блаженопочившият Екзарх Стефан I. Изографисан е през 1930 година от художниците братя Мандови. Предприемач на строежа е Илия Ковачев. Резбата е изработена от проф. Тодор Христов. Дължината на храма е 20 метра, а ширината е 10 метра. Височината му е 10 метра. Формата на храма е еднокорабна базилика. Построен е с камък, бетон и тухли.

Иконите на иконостаса са: 1/ Иисус Христос, 2/ Св. Богородица, 3/ Св. Иоан Кръстител, 4/ Св.св. Кирил и Методий, 5/ Св. Рождество Богородично, 6/ Св. Иван Рилски, 7/ Тайната Вечеря, 8/ Св. Обрус, 9/ Св. Пророк Илия, 10/ Св. Ап. Андрей Първозвани, 11/ Св. Николай Мирликийски, 12/ Тържественото Влизане в Йерусалим, 13/ Св. Великомъченик Димитрий, 14/ Св. Рождество.

III. Ктитори и настоятели: А/ Строителен комитет – образуван на 11 май 1915 година. В него влизат: Иван Гудуров, Илия Петков, Георги Джевизов. В последствие на 13 април 1920 година бива избран и утвърден от Св. Софийска митрополия следния състав: Председател – Протойерей Мина Лазаров и членове: Георги Джевизов, Михаил Македонски, Методий Джеров и Стефан Иванов. Те действат до 9 април 1922 година, подпомагани от строителна комисия: Станко Девояков, Димитър Кожухаров, Васил Григоров, Александър Иванов, Иван Шандаров, Коце Бондиков, Никола Шарлаганджиев, Илия Стефанов, Александър Стоичков, Михаил Йончев, Найден Сегменски, Стоян Манчев, Ангел Голомехов, Методий Ковачев, Костадин Христов, Христо Златев и Георги Недков/ помощник кмет/.

  1. Църковни сгради: 1/ Салон – построен през 1935 година с изключителното усилие на братството при храма “ Св. Богородица”. 2/ Малка постройка за жилище на църковната прислуга / в момента е преустроена за Енорийски център/.
  2. Свещеници: 1/ Основоположника на храма – Протоиерей Мина Лазаров родом от с. Драгичево, Софийско. Служил на енориашите при храма до 24. 04. 1923 година.

2/ Свещеноиконом Евстати Богданов – родом от Зелениград, Трънско. Завършил строежа на храма и служил в него от 24.04.1923 година до 21.09.1940 година.

3/ Протоиерей Анани Благоев – роден в с. Пани Лук, Трънско. Служил в храма от 15.08.1926 г. до 21.09.1935 година.

4/ Протоиерей Константин Попниколов – родом от гр. Ботевград. Служил в храма от 07.07. 1935 г. до 30 04.1978 година.

5/ Протоиерей Борис Попов – служил в храма от 15.08.1939 година до 09.10.1942 година.

orn1