Новини от православна България
Патриаршеска литургия в Лозенския храм „Св. Атанасий”
На 18 януари Православната църква чества великия богослов св. Атанасий – архиепископ Александрийски и изповедника на православието св. Кирил Александрийски – ревностни защитници на Христовото учение от арианската и несторианската ереси.
В този ден храмов празник отбелязва един от най-красивите и единствен на територията на столицата и нейните околности храм „Св. Атанасий“ в софийското село Лозен. Тази година гост на празника бе Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил, който възглави светата Литургия.
Заедно с него в съслужение взеха участие Негово Преосвещенство Браницкият епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит, архимандрит Йоан – протосингел на Софийската митрополия, архимандрит Севастиян – игумен на манастира „Седемте престола“, архимандрит Никодим, протойерей Георги Марков – председател на тържествуващия храм, протойерей Кръстин Апостолов, председател на храм „Св. Димитър“ в кв. „Панчарево“, протойерей Георги Иванов – председател на храм „Св. вмчк Георги“ в с. Кокаляне, свещеник Станислав Иванов от столичния храм „Св. Петка“, свещеник Антоан Марков, както и митрополитският протодякон Иван Петков.
Утринните песнопения бяха изпълнени от клиросни певци под ръководството на д-р Светослав Цеков и с участието на йеромонах Пимен – игумен на Германския манастир „Св. Йоан Рилски“, а литургийните – от Детско-юношеския хор „Св. Серафим Софийски“ с диригент Анелия Кочева.
Голямо множество миряни се събраха в празничния ден, за да вземат молитвено участие в Литургията и с очакване да получат патриаршеското благословение. Към многобройния богомолен народ се присъединиха министърът на външните работи Георг Георгиев, заместник-председателят на Столичния общински съвет д-р Ваня Тагарева, районният кмет на кв. „Панчарево“ Евгения Алексиева, заместник-кметът на район „Панчарево“ Анжелина Тотева, кметът на с. Лозен Васил Станчев, кметът на с. Герман Божидар Трайков и кметът на с. Кокаляне Александър Борисов.
В чест на празника Негово Светейшество патриарх Даниил освети благоукрасено коливо, от което вкусиха всички в края на богослужението.
Негово Светейшество се обърна със слово към многолюдното църковно събрание и припомни основни моменти от дивния живот на светия отец Атанасий Велики, който се проявил като стълб на православната вяра, избран още от майчина утроба за Христов съработник.
„През IV век са просияли много светци на Църквата. Тогава са установени основните догмати, понятия и истини на вярата, това е времето на дълбокото богословие на кападокийските отци, но през този век е имало и трусове в църковния живот. От близо 47-те години, в които епископствал св. Атанасий, петнадесет от тях прекарал в заточение. Днес, когато разсъждаваме за какво са били тези спорове – това е било основно заради една думичка – дали Синът Божий, въплътеното Слово Божие е единосъщно с Бог Отец или е подобосъщно, както учили арианите. Заради един такъв термин са спорили, но в тази дума се заключава нашето спасение“, каза в словото си патриархът.
„Когато животът на човека е откъснат от Бога, тогава безкритично всичко може да приеме във вярата, с всичко може да се съгласи. Но осъзнавайки важността от чистотата на вярата и стремейки се към Бога, да се уякчаваме в благодатния живот, който Господ Иисус Христос донесе. Днешното евангелско четиво ни казва: който наруши една от най-малките тия заповеди и тъй поучи човеците, той най-малък ще се нарече в царството небесно; а който изпълни и поучи, той велик ще се нарече в царството небесно (Мат. 5:19).“
„Ако някой по свое усмотрение промени истините на вярата в едно толкова съществено нещо – дали Бог е дошъл в плът – такъв човек е антихрист“, казва св. Йоан Богослов. На св. Атанасий принадлежи мисълта, че Бог стана човек, за да направи човека Бог. Господ Иисус Христос дойде, за да ни изкупи от греха, да освети и обожи човешката природа, като даде възможност на всички нас за общение и единение с Бога.
Важен е за нас животът на св. Атанасий. Неговите стъпки са осветили нашата земя – основал е манастира „Златна ливада“ в Старозагорска епархия и сам той е живял в него. Бил е в нашия богоспасяем град през 443 г., когато тук се е състоял Сердикийският събор, на който той присъствал и на който се свалили всички обвинения към него. Нека молитвите на св. Атанасий и на днес честваните светии Господ и на нас да помага да устояваме в св. православна вяра, да се трудим за своето спасение и един ден да наследим тази велика радост от общението с Бога в Неговото вечно царство.“
От името на цялата енория, на църковното настоятелство и от свое име, председателят отец Георги благодари на патриарха и му поднесе за молитвен спомен набедреник с извезан образ на св. Атанасий и икона с образа на св. Даниил Стълпник.
След богослужението, децата от Неделното училище изпълниха кратка музикална програма, с която умилиха духовниците и всички присъстващи. Трогнат от изпълненията, патриарх Даниил се обърна непосредствено към родителите и ги настави как трябва да възпитават децата в християнската вяра и как да формират у тях истински морални ценности.
„Благодарим на Негово Светейшество патриарх Даниил за благословията, с която ни вдъхна нови сили и надежда! Нека свети Атанасий Велики закриля нас и нашите семейства, а благословията на патриарха да ни носи мир, здраве и благоденствие!“, каза кметът Евгения Алексиева, която приветства патриарха от името на местната и държавната власт.
По традиция бе подготвено от църковното настоятелство благословено ястие, което бе раздадено на дошлите да влязат в радостта на енорията.
След тържественото богослужение в горнолозенския храм патриархът и придружаващите го духовници се отправиха към параклиса „Св. Харалампий“ в енорията, чийто храмов празник скоро предстои.
Текст и снимки: Весела Игнатова
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК
20.01.2025_08:51 Източник: Българска патриаршия 19.01.2025 |
Автор: Софийска митрополия
Архиерейска света литургия в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“
В 12 Неделя след Неделя подир Въздвижение – на 10-те прокажени Негово Високопреосвещенство митрополитът на САЩ, Канада и Австралия Йосиф възглави празничната света Литургия в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“. Той съслужи с Техни Преосвещенства Мелнишкия епископ Герасим – главен секретар на Св. Синод, Левкийски епископ Климент – викарий на митрополита на САЩ, Канада и Австралия, прот. Сава Кокудев, прот. Антоний Милушев и протодякон Деян Коруноски.
В края на светата Литургия митрополит Йосиф се обърна със слово, в което каза: „Страшна болест, братя и сестри, е била проказата. Кожата става блестящо бяла – като сняг; после се образуват по цялото тяло вонящи рани, от които постоянно тече гной; един член след друг загивал и се разпадал. Заразените от проказа трябвало веднага да напуснат своите градове, своите близки, своите приятели и да живеят навън в полето, обикновено в гробищните пещери. Когато някой човек се приближавал към тях, те трябвало високо да предупреждават като викат: „Нечисти! Нечисти!“. Болестта продължавала до десет, а понякога до двадесет години! Ето за такива десет прокажени ни разказва днешното литургийно свето Евангелие. Те били юдеи и самаряни. Господ Иисус Христос ги излекувал. Обаче само един от тях, и то самарянин, се върнал да благодари, при това от цялата си душа – паднал ничком пред нозете на Спасителя. И Господ с тъга и укор запитал: А де са деветте?“.
„Ето туй е осъдителното и достойното за най-силно и строго изобличение и порицание. Да страдаш тъй тежко от такава отвратителна болест, да бъдеш изоставен от близки и приятели и изгонен, да влачиш жалко съществувание, да нямаш утеха и надежда – и това да продължава години; и изведнъж да оздравееш – да се очистиш и да се върнеш към живот и в живота, с други думи – да получиш най-голямото благодеяние и да не благодариш! Зная, че всички дълбоко ще въздъхнем и с неукротимо негодувание и възмущение ще упрекнем, осъдим и охулим деветимата неблагодарници. Това е добре. Но я да погледнем към себе си! Какви сме ние и благодарим ли за доброто, което получаваме? Благодарни ли са децата на своите родители за онова, което те правят за тях? Благодарим ли на Бога за Неговите велики и пребогати милости към нас? Благодарим ли, например, за здравето, за храната, за водата, за светлината, за топлината, за красотите на небето и природата? Всичко туй ние смятаме за нещо съвсем обикновено, върху което имаме пълно право и за което не сме длъжни някому да благодарим. А не го ли дължим Богу?“, каза в словото си митрополит Йосиф и допълни, че днешното свето Евангелие не случайно припомня случката с деветимата прокажени, а за да ни научи да благодарим на Бога за всички блага, които Той изпраща над нас.
„Като православни християни трябва да изпълняваме всякога поръката на свети апостол Павел: За всичко благодарете, защото такава е спрямо вас волята Божия в Христа Иисуса! Значи воля Божия е за всичко за благодарим“, допълни още митрополит Йосиф.
Тържественото богослужение завърши с многолетствие за Българския патриарх Даниил, Св. Синод и всички празнуващи днес православни християни.
По новината работи: Ангел Карадаков
20.01.2025_08:47 Източник: Българска патриаршия 19.01.2025 |
Автор: Българска патриаршия
Неделя на 10-те прокажени и нов свещеник в Пловдивска епархия
На 19 януари – 12 Неделя след Неделя подир Въздвижение – на 10-те прокажени, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита, възглави архиерейска света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина“ в Пловдив.
В съслужение с епископа бяха архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник и председател на храма, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Йордан Митков, протойерей Евгени Михайлов, храмовото духовенство, митрополитският протодякон Илиян Александров, дякон Калоян Миндев и дякон Христо Радев.
Литургичните песнопения изпълни смесеният хор при митрополитския храм с диригент г-жа Росица Димова.
Десетки благочестиви християни дойдоха на богослужението, за да укрепят своята вяра и да изпросят в молитва Божията милост и закрила и да съучастват в духовната радост, която дава всекиму светата Литургия. Те изповядаха с едно сърце и душа Символа на вярата, а някои пристъпиха към светите Тайни Христови.
По време на светата Литургия епископ Поликарп ръкоположи дякон Христо Радев за свещеник. „Достоин!“ отекна силно и радостно в храма. В края на богослужбата първият викарий се обърна с вдъхновено слово за смисъла и значението на евангелското четиво за изцелението на десетте прокажени. Белоградчишкият епископ Поликарп преподаде на всички архипастирския благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.
20.01.2025_07:55 Източник: Българска патриаршия 19.01.2025 |
Автор: Пловдивска митрополия
Честваме паметта на преподобния Евтимий Велики и на свети Евтимий Търновски
Преподобният Евтимий Велики е роден през 377 г. в град Мелитин, Армения (днес Малатия в Източна Турция). От малък останал без баща и майка му го отгледала с помощта на църквата. Когато пораснал, Евтимий станал монах, а в 406 г. отишъл в Йерусалим и заживял като отшелник в Юдейската пустиня. Големите му духовни дарби бързо го отличили и се разнесла славата му на свят човек. Около него се събрали много монаси, които той ръководил в духовния живот.
Със светостта на живота си великият подвижник Евтимий оказал голямо влияние в християнските среди и така допринесъл за връщането към православната вяра на много християни, увлечени от разните ереси на онова време. Съветвал хората, които идвали при него: „Преди всичко имайте любов помежду си, защото каквото е солта за храната, това е любовта за добродетелта: добродетелта се познава чрез любов и смирение“. Свети Евтимий получил от Бога дар на прозорливост и сила да върши чудеса. Починал в мир през 473 г. на 96 години.
Свети Евтимий Търновски е роден в 1327 г. в Търново. Надарен от Бога с богати заложби, твърде млад Евтимий се отличил със знания и чист духовен живот. В 1350 г. станал монах в Килифарския манастир под ръководството на преподобния Теодосий. По-късно живял няколко години в Цариград и в Атон. Завърнал се в Търново, Евтимий се усамотил в пещера край столицата. При него се заселили други монаси и се образувал манастирът „Света Троица“, който станал огнище на просвета и духовен живот. Тук свети Евтимий писал жития и похвални слова, поправил богослужебните книги, превел други текстове. В 1375 г. бил избран за патриарх и се проявил като добър пастир. При завземането на Търново от османските турци той смело се застъпил за народа. Бил изпратен на заточение в Южна България, където се упокоил в около 1402 г.
20.01.2025_07:37 | Източник: БТА 20.01.2025 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев
„Какво се промени в човека след Христовото Рождество“ – беседа в Софийска митрополия /20.01.2025г./
В понеделник, на 20 януари, ще се проведе беседа в Обучителния център на Софийска св. митрополия от цикъла „Свещеното Писание и съвремието“.
Темата този път е: „Какво се промени в човека след Христовото Рождество“. Водещият настоящия цикъл ставрофорен иконом Михаил Колев – архиерейски наместник на Самоковска духовна околия, ще сподели учението на Православната църква от Свещеното Писание и Свещеното Предание за Рождеството на Спасителя.
+++
Беседите в Обучителния център се провеждат всеки работен понеделник от 18:30 ч., като се редуват четири тематични цикъла:
– Православната просвета – с различни гости, свързани с християнското образование, творчество и култура;
– Светоотечески слова (на св. Игнатий Брячанинов) – с водещ Негово Високопреподобие архимандрит Йоан, протосингел на Софийската св. митрополия;
– Свещеното Писание и съвремието – с водещ ставрофорен иконом Михаил Колев, архиерейски наместник на Самоковска духовна околия;
– Християнското семейство – с водещ свещеник Сергей Павлов, предстоятел на столичния храм „Успение Богородично“, кв. „Орландовци“.
Организатор и модератор на беседите е Пламен Михайлов – главен редактор в Културно-информационния отдел на Софийската св. митрополия.
Обучителният център на Софийска митрополия се намира на ул. „Съборна“ № 11, вратата до входа на старинната църква „Св. Петка“, по стълбите на последния етаж вдясно.
Заповядайте!
Беседите в обучителния център се излъчват и на живо във Facebook-страницата на Софийската св. митрополия, а записи можете да чуете в сряда, петък и нeделя от 18:00 ч. в ефира на православно радио „Епархийски глас“. Архивните издания са достъпни също така в каналите на „Епархийски глас“ в Youtube и Spotify.
19.01.2025_09:14 Източник: Българска патриаршия 18.01.2025 |
Автор: Софийска митрополия
Атанасовден и дяконско ръкоположение в Бургас
На 18 януари светата Православна църква почита паметта на св. Атанасий и св. Кирил Александрийски. По този повод Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений възглави архиерейска света Литургия в храм „Св. Атанасий Велики“ в ж.к. Изгрев, Бургас. В съслужение с владиката бяха архимандрит Димитрий – протосингел на Сливенската света митрополия и архиерейски наместник на Бургаска духовна околия, ст. ик. Павлин Иванов – председател на храма, ст. ик Петър Василев, ик. Василий Симеонов, свещ. Серафим Димитров, свещ. Радостин Петров и дякон Владимир Рогачев.
След Великото славословие митрополит Арсений пострига Данаил Стратиев от гр. Камено за четец на БПЦ. Събралите се миряни с едно сърце и уста изповядаха Символа на вярата и казаха Господнята молитва „Отче наш…“. По време на светата Литургия архипастирят на Сливенска епархия ръкоположи за дякон благоговейния мъж Станислав Костадинов от Бургас с духовно име Атанасий. „Достоин!“ прозвуча силно и радостно в храма.
В края на богослужбата владиката произнесе слово, в което говори за свети Атанасий Велики, с отечески думи се обърна към новоръкоположения дякон Атанасий, припомняйки му отговорностите на пастирското служение, поздрави всички именици с празника и представи на всички присъстващи новия архиерейски наместник на Бургаска духовна околия архимандрит Димитрий.
След словото митрополит Арсений подари нагръден кръст с украшения на духовния надзорник и и.д. игумен на Поморийския манастир ик. Атанасий Чулаков по случай имения му ден с благодарност за неговата всеотдайна служба и трудове в светата обител.
19.01.2025_09:09 Източник: Българска патриаршия 18.01.2025 |
Автор: Сливенска митрополия
Лекциите на Школата по източно църковно пеене ще се излъчват онлайн
Поради огромния интерес лекциите на новооткритата Школа по източно църковно пеене ще се излъчват онлайн. Живите предавания ще се провеждат всеки вторник и четвъртък от 18:00 часа и могат да бъдат намерени на канала на Пловдивска митрополия в YouTube. Първото излъчване ще се състои на 21 януари.
За удобство на курсистите Пловдивската света митрополия публикува и Учебника по източно-православна църковна музика от проф. Йоаннис Папахронис, по който ще се води обучението.
Школата по източно църковно пеене бе открита на 14 януари с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай.
За безплатния курс на обучение, финансиран от Пловдивска митрополия, са се записали 113 курсисти. Лекциите и практическите упражнения по високото литургично изкуство се водят от изтъкнати преподаватели като проф. Йоанис Папахронис и протопсалт Георги Радев – диригент на Пловдивския митрополитски хор „Свети апостол Ерм“. Часовете се провеждат в сградата на ПДСиА „Св. св. Кирил и Методий“.
Учебната програма на Школата предвижда уроци по невмена нотация, църковнославянски език, типик, литургични познания, химнография и солфеж. Курсистите ще могат да се запознаят и да усвоят всички видове църковни мелоси и най-вече да владеят и свободно да боравят с нотни текстове, да познават добре подобното пеене, да познават задълбочено църковния богослужебен език, също така да придобият и изчерпателни знания за църковния типик.
Завършилите Школата ще положат изпит пред комисия и ще получат свидетелство (диплома), което ще им позволи да упражняват придобитите умения на църковни певци в храмовете на Българската православна църква.
19.01.2025_09:02 Източник: Българска патриаршия 18.01.2025 |
Автор: Пловдивска митрополия
Честваме паметта на преподобния Макарий Велики и на свети Марк Ефески
Свети Макарий Египетски е роден през 301 г. в Горен Египет. 30-годишен се оттеглил в Нитрийската пустиня (в падината Уади Натрун западно от делтата на река Нил) и там се подвизавал като отшелник цели шестдесет години. От самото начало Макарий се отличил с голямо усърдие в монашеския живот, затова още в млада възраст бил възприеман от всички като духовен старец (наставник). Всички го търсели за съвети и наставления. На 40 години бил ръкоположен за свещеник и заради добродетелния му живот Бог го удостоил с дара на изцеления и прозорливост.
Свети Макарий постоянно общувал с Бог в своите горещи молитви. Няколко пъти се срещал със свети Антоний Велики, от когото почерпил духовен опит. Прокопал в пясъка под килията си подземно помещение за молилня и там прекарвал всеки ден много часове в молитвеното си правило (лична поредица от молитви, песнопения и поклони, които християните изпълняват). Заради отстояването на православната вяра подвижникът на преклонна възраст бил подложен на преследване от арианския епископ на Александрия Лукий, който го заточил на остров в река Нил. Завърнал се по-късно в своята обител, преподобният Макарий починал в мир през 391 г., на 90 години, като оставил памет за велик подвижник.
Свети Марк Ефески е роден през 1392 г. в Цариград. Бил даровит младеж и получил добро образование. Запознал се с учението на исихазма и на 25 години станал монах. Изявил се като отличен богослов и химнописец. През 1436 г. бил избран за митрополит на Ефес. Участвал във Фераро-флорентийския събор за сближение на Източната и Западната църква, където единствен със силни доводи се противопоставил на безпринципното обединение. Така унията била осуетена и оттогава Марк Ефески е почитан като защитник на православието. Починал в 1444 г. на 52 години.
19.01.2025_08:48 | Източник: БТА 19.01.2025 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев
Архиерейска литургия за Антоновден в Германския манастир „Св. Йоан Рилски“
На 17 януари – денят, в който честваме паметта на св. Антоний Велики, Негово Преосвещенство Браницкият епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит, посети Германската света обител „Св. Йоан Рилски“ край софийското село Герман.
С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил, епископът отслужи празнична св. Литургия, като в съслужение взеха участие архимандрит Йоаким – духовен надзорник на Софийска епархия и игумен на Дивотинския манастир, йеромонах Пимен – игумен на манастира, архимандрит Силуан – игумен на Бистришкия манастастир „Св. Петка“, йеромонах Яков – игумен на Бистришката света обител „Св. Йоаким и Ана“, йеромонах Доситей от Дивотинския манастир и йеродякон Вартоломей.
Църковните песнопения бяха изпълнени от ставрофорен иконом Кирил Дидов, йеромонах Теодосий и Янко Янков.
В края на богослужението епископ Пахомий се обърна към църковното събрание и изрази радостта си, че в деня, в който ознаменуваме паметта на покровителя на монасите – св. преподобни Антоний Велики, се намира в обителта на преподобни Йоан Рилски и съслужава с братя монаси от различни манастири на Софийска епархия.
Той припомни житието на св. Антоний, който от малък е възревнувал за духовен живот и приведе поучителни истории от неговото битие. Владиката наблегна на поуките от житието му, които са много кратки, но богати със съдържание в практическия аспект на нашия духовен живот.
„Нека не си мислим, че това са поуки само за хората от 4 – 5 век и е невъзможно в нашия съвременен век да ги приложим“, каза в словото си епископ Пахомий. „Господ е Същият и вчера, и днес, и во веки веков ще бъде! Божията благодат, както е подпомагала тези светии в техните трудове, така подпомага и в наши дни вярващите. Тя се открива на тези, които се стремят и я търсят, които отварят умовете и сърцата си, за да може да се всели Господ вътре в тях и да има възможност да обнови и да направи човека „нова обновена твар“… Четейки Свещеното Писание нека и ние да подражаваме, според силите ни на светиите, без да се отчайваме, а постепенно да се подготвяме чрез примера на тези, които са били близко до Бога“, допълни викарният епископ.
„Искам да благодаря на отец Пимен за негово гостоприемство, за неговата любов и нека Бог да му дава духовни и телесни сили. Виждаме колко много е направил за светата обител! Когато човек стои на своето място, Бог му изпраща много утехи, помощ и много благодат и има и материалното проявление, което се вижда и свидетелства на хората за присъствието на Божията благодат“, каза още владиката и преподаде първосветителския благослов на патриарх Даниил.
След духовния празник в храма, всички присъстващи бяха поканени от монашеското братство да споделят празничен обяд в просторната манастирска трапезария.
+++
Германският манастир „Св. Йоан Рилски“ с цялото му движимо и недвижимо имущество е предоставен за ползване на Зографския манастир от Софийската св. митрополия на 3 януари 1939 г. като метох на светогорския манастир, с изричното условие: „докато Зографският манастир запази българския си характер“, като в църковно-каноническо отношение продължава да се подчинява на Софийския митрополит.
Текст и снимки: Весела Игнатова
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК
18.01.2025_08:18 Източник: Българска патриаршия 17.01.2025 |
Автор: Софийска митрополия
Архиерейска света литургия в столичния храм „Св. апли Петър и Павел“
На 16 януари Православната църква почита и се покланя на Честните вериги на св. апостол Петър. В този ден се отбелязва още паметта на преподобни Ромил Видински и св. свщмчк Дамаскин Габровски. По този повод бе отслужена архиерейска света Литургия в столичния храм „Св. апли Петър и Павел“, разположен на бул. „Константин Величков“.
Този ден се чества като зимен храмов празник на столичната църква, тъй като е свързан с живота на св. ап. Петър. От няколко години в храма се покои и частица от мощите на светия апостол, която бе изнесена за поклонение на вярващите.
С благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил Литургията бе възглавена от Негово Преосвещенство Браницкия епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит. В съслужение с него в богослужбата взеха участие архимандрит Йоан – протосингел на Софийска митрополия, свещеник Арсений Каньов – председател на храма, ставрофорен иконом Кирил Дидов, ставрофорен иконом Гоце Христов, иконом Стилиян Табаков, иконом Петър Славов, иконом Георги Янъков, протойерей Венцислав Попйорданов, протойрей д-р Сава Кокудев, свещеник Любомир Янъков, свещеник Антоан Марков, свещеник Кирил Попов и трима дякони, ръководени от митрополитския протодякон Иван Петков.
Църковните песнопения на тържественото богослужение бяха изпълнени от клиросните певци и дамския хор при храма.
В края на богослужението епископът се обърна към църковното събрание с празнично слово, в което подчерта важни моменти от делото и страданията в Христа на първовърховния св. апостол Петър, и благопожела на вярващите да имат неговия пример, неговата силна и твърда вяра и надеждата му в Божия благ промисъл. Епископ Пахомий запозна присъстващите и с житието на преп. Ромил Видински.
Владиката поздрави богомолния народ от името на Негово Светейшество патриарх Даниил, благодари на духовенството, на певците и на всички, които загърбиха ежедневните грижи и се събраха в храма за обща молитва и почит на св. ап. Петър. Викарият на Софийския митрополит отправи благопожелания към всички християни и преподаде първосветителския благослов на патриарх Даниил.
Приветствие към епископа поднесе председателят отец Арсений. Той благодари от името на църковното настоятелство за архиерейската богослужба в деня на установения вече втори храмов празник, на който верният народ се събира и духовно се укрепва във вярата.
Като поздрав към владиката, духовниците и енориашите, децата от неделното училище и детският хор „Апостолче“ при храма изпълниха празнична литературно-музикална програма, с която умилиха и възрадваха присъстващите.
+++
Историята на празника разказва, че Ирод Агрипа (10 г. пр. Хр. – 44 г. сл. Хр.) хвърлил ап. Петър в тъмница, пазен от четири четворки войници и възнамерявал след празника Пасха да го изведе пред народа. Но в нощта, когато щели да го извеждат, както спял между двама войници, окован в две вериги, ангел Господен при силна светлина застанал, побутнал го в хълбока и го събудил. Той станал, а веригите паднали от него и Ангелът го извел навън от тъмницата (срв. Деян. 12:5-7). Разгневен, Ирод заповядал да погубят стражарите.
По-късно учениците успели да се сдобият с веригите и те били предавани през вековете на поколенията. Вярващите получавали чрез тях изцеление от различни болести.
Дошлата на поклонение в Йерусалим императрица Евдокия, съпруга на Теодосий Младши, получила тези вериги от патриарх Ювеналий. Евдокия веднага изпратила едната верига в Цариградската църква „Свети Апостоли“, а другата – на дъщеря си Евдоксия, жена на западния римски император Валентиниан ІІІ. Евдоксия построила храм в чест на апостол Петровите вериги.
В чест на намерените вериги Църквата установила през V век празник на 16 януари за молитвено поклонение на тази древнохристиянска светиня.
Текст и снимки: Весела Игнатова
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК
18.01.2025_08:11 Източник: Българска патриаршия 17.01.2025 |
Автор: Софийска митрополия