Новини от православна България
Да изповядваме обич в православната вяра пожела на миряните в Добрич отец Георги
Добрич, 01.09.2024 13:48
Да изповядваме обич в православната вяра, да служим на Господ и да му бъдем верни, като по този начин покажем, че го обичаме, каза архиерейският наместник на Добричката духовна околия Георги Дочев в посланието си към миряните в храм „Свети Георги“ в Добрич, след като отслужи Света литургия днес.
„На днешния ден, когато отбелязваме Новия църковен индикт, искам да ви пожелая да продължавате да се трудите в Господнята нива, според силите, които Бог ви е дал“, каза още отец Георги. Той допълни, че дните и годините са в Божиите ръце. „Човек предполага, а Бог разполага“, завърши той и благодари на хората в храма, че са дошли заедно да посрещнат новия църковен индикт.
Със Светата литургия днес бе отбелязано началото на Църковната нова година. Чрез празничния благослов днес бе изпросена „благоприятна Господня година“. В храм „Св. Георги“ бе почетна и паметта на Свети Симеон Стълпник, като бе прочетено част от неговото житие. Той от малък бил отдаден с цялата си душа на вярата в Иисус Христос. Един ден той бил силно впечатлен от думите на Спасителя, че са блажени тези, които скърбят за греховете си и за злото, което преобладава в света, защото те ще бъдат утешени от Бог. Блажени са също и тези, чиито сърца са чисти от всякаква греховна нечистота, защото те ще видят Бог.
https://video.bta.bg/2024/09/01/0000.240901_DOBRICH_Liturgiya.mp4_up
01.09.2024_11:11 | Източник: БТА 01.09.2024 13:48 |
Автор: Кореспондент на БТА в Добрич Павлина Живкова
Всецялото обновление е в сърцето, а не извън нас, е посланието на отец Никола към миряните в Хасково в началото на новата църковна година
„Всецялото обновление е в сърцето, а не извън нас“, е посланието на отец Никола към миряните в Хасково в началото на новата църковна година. В храм „Свети Архангели Михаил и Гавраил“ в областния град той отслужи Възкресната празнична литургия.Много родители доведоха най-малките си деца, за да получат причастие.Снимка: кореспондент от Хасково Красимира Славова (ПК)
01.09.2024_10:52 | Източник: БТА 01.09.2024 12:39 |
Автор: Кореспондент на БТА в Хасково Красимира Славова
Добре е да помним текстове от песнопенията и четивата, свързани с отбелязването на Църковната нова година, каза Неврокопският митрополит Серафим
Благоевград, 01.09.2024 15:32 (БТА)
По стародавен обичай днес отбелязваме началото на Църковната нова година, както тя се е обозначавала като начало в по-древните времена, когато е започвала не само Новата църковна година, но въобще летоброенето. Добре е да запомним някои текстове от песнопенията и от четивата, свързани с това събитие, да си спомняме за тези четива и с какво е свързано всъщност преминаването на една година в друга, а това е преди всичко с търсенето на Божието благословение. Това каза в своята проповед след днешната света литургия Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим. Архиерейското богослужение днес бе в храм „Св. вмчк. Димитър“ в Благоевград, който отбелязва на днешния ден втория си храмов празник, тъй като в миналото на мястото на църквата е имало друга, посветена на свети Симеон Стъплник, чиято памет честваме днес.
Времевите периоди минават един след друг, много на брой през живота на всеки един от нас, неизборимо е тяхното количество, откакто светът съществува, винаги, когато наближава и настъпва Нова година, църквата отправя молитви за това Бог да дава благословението си за изобилие на земните блага, за мирни времена, но и за благоприятни възможности за спасение на човешките души, каза още митрополит Серафим.
На днешния ден, в който се отбелязва и паметта на свети Симеон Стълпник, Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим припомни живота на светеца, отдаден на Бога. Митрополит Серафим отбеляза, че свети Симеон Стълпник е израснал в благочестиво семейство, в младежките му години сърцето му се изпълва с Христова любов, а когато навършва пълнолетие, бива постриган в монашество.
В проповедта си Неврокопски митрополит Серафим посочи, че никой сам не бива да тръгва в пътя си към Господа, защото, както се казва в словото Божие, горко на самия, защото ако падне, няма кой да го подкрепи и да му помогне. Свети Симеон, следвайки този отъпкан, сигурен път на духовния живот, се поверява в ръководството на опитни монаси в света обител в близост до неговото родно място. Душата му обаче не можела да се удържи с общия път на монашеското братство, винаги се стремяла към по-големи подвизи, а виждайки това, игуменът на манастира го благославя да излезе от него и да се подвизава, но свети Симеон е бил в близост и е ползвал ръководството на своя духовен старец, разказа в проповедта митрополит Серафим.
След време, прекарано на дъното на пресъхнал кладенец и в пещера, свети Симеон изгражда кула, на която избира да живее, отдалечен от изкушения. През целия си живот запазил смирение, въпреки дара на чудотворството, на изцелението и на помощта, които можел да оказва чрез Божията благодат на хората. Подвиг без смирение няма стойност, отбеляза Неврокопски митрополит Серафим и припомни от житието на свети Симеон изпитването на неговото смирение. Монасите решили да изпитат дали свети Симеон не погубва душата си в духовна прелест, като изпращат разпореждане да слезе от стълбата. Когато представители на монасите предават на свети Симеон тяхното разпореждане, той веднага тръгва да слиза, без никакво колебание. Това било ясен знак, че той няма никаква гордост в себе си, но извършва своя подвиг в пълно смирение, затова му казали да не слиза и да не прекъсва подвига си и му предали благословението на преподобните отци, разказа митрополит Серафим.
Неврокопският митрополит отбеляза, че от всички жития можем да извлечем много поучения. Той призова миряните да обръщат внимание, когато са в църквата, какво се чете и пее, да внимаваме за себе си и за другите хора, да не се разсейва вниманието, поради което словото Божие не може да попадне в нашите сърца, „пък ако и ще почвата да е добра“. В края на проповедта си митрополит Серафим честити празника и отправи пожелание свети Симеон да бъде на помощ на всички.
След извършване на светата литургия,Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит Серафим отслужи и водосвет в храм „Св. вмчк. Димитър“ в Благоевград.
https://video.bta.bg/2024/09/01/0000.240901_BlGrad_Mitropolit.mp4_up
02.09.2024_10:25 | Източник: БТА 01.09.2024 15:32 |
Автор: Кореспондент на БТА в Благоевград Десислава Велкова
Честваме паметта на светия мъченик Мамант
Св. мъченик Мамант живял във втората половина на III век. Родителите му били знатни хора от област Пафлагония, Северна Мала Азия. Те приели християнството и живеели според Христовото учение, а с праведния си живот привличали към Църквата много езичници. Но при гонението на император Валериан били заловени и отведени в Кесария Кападокийска. Там те умрели от изтезанията в тъмницата. Но майката, която била бременна, непосредствено преди смъртта си родила преждевременно момченце.
Една вдовица на име Амия, която се грижела за затворените християни, измолила разрешение да погребе телата на съпрузите-мъченици и да вземе сирачето да го отгледа като свой син.
До петгодишна възраст детето не говорело. Първата дума, която изговорило, била „мама“. Затова новата му майка го кръстила Мамант. Постарала се да му даде най-добро възпитание, а най-много се грижела да му внуши любов към Бога и дълбока почит към Неговия закон. И тя успяла в това, но починала, когато той бил едва на 14 години. Скоро след смъртта й започнало ново гонение срещу християните. Император Аврелиан дошъл в Кесария и сред първите му жертви бил 15-годишният Мамант. Понеже мъченикът не искал да се откаже от вярата, императорът наредил да бъде отнесен до брега и хвърлен в морето. По чудесен начин обаче Бог го запазил, Мамант се спасил и отишъл в планината около Кесария да се подвизава в уединение.
Слухът за неговия чуден живот стигнал до управителя на областта. Той пратил да го доведат в Кесария. Мамант отново смело изповядал вярата си в Христос и пак бил жестоко мъчен, накрая в тежко състояние бил захвърлен извън града. Мамант стигнал до една близка пещера и там предал.душата си на Бога в 275 г.
Край Цариград по-късно бил изграден манастир „Св. Мамант“, където в 1363 г. се поминал св. Теодосий Търновски.
02.09.2024_07:32 | Източник: БТА 02.09.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев
Патриаршеска св. литургия за празника Начало на Църковната нова година в катедрален храм „Св. вмчца Неделя“
Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил отслужи днес светата Литургия в столичната митрополитска катедрала „Св. Неделя“. С предстоятеля на БПЦ служиха епископите: Мелнишки Герасим, гл. секретар на Св. Синод, Белоградчишки Поликарп, втори патриаршески викарий, Браницки Пахомий, първи викарий на Софийския митрополит, Велбъждски Исаак, втори викарий на Софийския митрополит, архим. Йоан, протосингел на Софийската св. митрополия, архим. Василий, председател на храма, архим. Евтимий, архим. Никодим, храмвото духовенство, столични свещеници и дякони.
Песнопенията на утринното богослужение бяха изпълнени от църковни певци, ръководени от д-р Андрей Касабов, а на светата Литургия – от хора на митрополитската катедрала.
По време на причастния канон бе прочетено Окръжното послание на Негово Светейшество по случай Новата църковна година – началото на индикта.
В края на светата Евхаристия Негово Светейшество произнесе слово, в което каза: „Днес, на 1 септември, е началото на индикта, началото на Новата църковна година. Измерваме времето по различни начини – има гражданска нова година, финансова нова година, различните народи по различно време отбелязват началото на този цикличен годишен кръг. За нас, православните християни, благоприятната Господня година дойде с раждането на Господ Иисус Христос, когато в нашия свят, повреден от греховете ни, дойде творецът на всичко видимо и невидимо, за да поправи тази голяма повреда, която настъпи с грехопадението.
Защото светът, в който живеем, е повреден, неестествен, не е такъв порядъкът на нещата според замисъла Божий. Смъртта не е била желана, тя е допусната от Бога като мярка за нашето изправление. Ние изповядваме Символа на вярата: „Вярвам във възкресението на мъртвите и живот в бъдещия век. Амин“.
Вярваме във вечния живот и имаме възможност да го усвояваме докато сме тук. Сега е времето, което Господ ни е дал за покаяние, промяна и освещение. Господ да ни помага да го търсим и да се утвърждаваме във вярата и в непреходните Христови добродетели, за да наследим вечността в Неговото царство. Честита църковна нова година“, пожела патриарх Даниил.
В края на богослужението бе изпято многолетсвие за Българския патриарх Даниил и за Светия синод.
01.09.2024_15:05 | Източник: Българска патриаршия 01.09.2024 |
Автор: Софийска митрополия
Сливенският митрополит Арсений благослови Събора на каракачаните
На 31 август за тридесет и първа година в местността “Карандила” се проведе Националният събор на каракачаните в България, който по традиция се провежда всяка последна нeделя на месец август.
Федерацията на културно-просветните дружества на каракачаните в България с председател г-н Никола Къчев и всичките девет регионални дружества в България се събраха с песни и танци да отбележат годишния събор съвместно с фолклорни състави от България и Гърция.
Митрополит Арсений благослови събора и отслужи молебен за здраве и благоденствие заедно със ст. ик Евгени Янакиев и ик. Панайот Сотиров, духовен надзорник на Св. митрополия.
На празничното събитие присъстваха: вицепрезидентът на Р България г-жа Илияна Йотова, кметът на Община Сливен г-н Стефан Радев, посланикът на Р Гърция г-н Алексиос Мариос Либеропулос и множество каракачани от страната.
Празничната програма продължи с фолклорни традиционни изпълнения на каракачански сдружения.
01.09.2024_14:59 | Източник: Българска патриаршия 31.08.2024 |
Автор: Сливенска митрополия
Освещаване на параклис „Св. Михаил Воин Българин“ в село Фотиново
На 31 август Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай извърши чина на освещаване на новия параклис, посветен на Св. Михаил Воин Българин в село Фотиново, Пещерска духовна околия.
В съслужение с Владиката бяха: архимандрит Дамян, йеромонах Петър Еремеев – клирик на Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел на Пловдивска митрополия, свещеноиконом Любомир Траянов – архиерейски наместник на Пещерска духовна околия, и свещеноиконом Василий Кашоров.
Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев.
На освещаването присъстваха: областният управител на Пазарджишка област г-жа Валентина Кайтазова, кметът на Община Батак инж. Георги Харизанов, председателят на Общинския съвет г-н Димитър Балабанов, кметът на с. Фотиново г-н Джамали Яшар, кметът на с. Нова Махала г-н Ерхан Саатчъ, жители на Фотиново и околните села.
В края на богослужението митрополит Николай се обърна с архипастирско слово, в което изтъкна важното духовно значение на новия храм, построен с вяра, надежда и любов.
Архипастирят на Пловдивска епархия благодари на всички, които с труд и средства, с молитва, с морална и духовна подкрепа са спомогнали изграждането на параклиса.
Владиката връчи благодарствени грамоти на дарителите: г-н Емил Йончев, проф. Христо Кисов, д-р Зоя Кисова, г-н Петър Паунов и арх. Димитър Боюклиев, а също на кмета на Батак инж. Георги Харизанов и на кмета на село Фотиново г-н Джамали Яшар.
Духовното тържество завърши с многолетствие.
01.09.2024_14:55 | Източник: Българска патриаршия 31.08.2024 |
Автор: Пловдивска митрополия
Окръжно послание на Негово Светейшество Софийския митрополит и Българския патриарх † ДАНИИЛ по случай Новата църковна година – началото на индикта
1 септември 2024 г.
Всечестни отци,
Обични в Господа чеда на богоспасаемата Софийска епархия,
Братя и сестри,
По великата Божия милост в този първи ден на септември встъпваме заедно в още една Нова църковна година. Още една Нова църковна и богослужебна година, през която отново ще съпреживеем и осмислим още веднъж всички важни събития от богочовешката история. Ще търсим и заедно ще намираме отговорите на единствено важните въпроси на човешкото съществуване в светлината на Божието откровение в Христа Иисуса, Който е нашият съвършен критерий, образец и пример за подражание във всичко – в мислите и чувствата, в решенията и в действията ни, и Който с любов и божествено дълготърпение очаква от всекиго от нас не само да Го следва външно, а и да се уподобява Нему вътрешно.
Като всяко ново начало, и църковното новолетие за нас е повод за равносметка и ново осъзнаване на живота ни като християни. Доколко сме били верни на призванието си, на най-висшето предназначение, за което сме сътворени? Дали и в каква степен сме проявявали милостта и човеколюбието, които Сам Господ ни показа в дните на Своя земен живот? Дали и доколко сме съзирали Него Самия – Неговия образ в лицето на другия, на нашия ближен, бил той близък или далечен? Ще се надяваме ли, в деня на Съда, да чуем и ние като праведниците: „гладен бях, и Ми дадохте да ям; жаден бях, и Ме напоихте; странник бях, и Ме прибрахте; гол бях, и Ме облякохте; болен бях, и Ме посетихте; в тъмница бях, и Ме споходихте“ (Мат. 25:35-36)?
Всички тези решаващи за нашето спасение въпроси, над които следва да размисляме постоянно, стоят с особена сила тъкмо в началото на Новата църковна година. Нека тя да бъде изпълнена със съдържание и дълбок християнски смисъл – лично за всекиго от нас и за цялото наше общество. В нашия свят на тежки – изглеждащи непреодолими противоречия, които за огромно съжаление човеците нерядко избират да разрешават чрез силата на оръжията, единствената възможна положителна промяна е промяната на човешкия ум, промяната на начина на мислене, на устройството и нагласата, която обаче идва само като следствие от промяната в човешкото сърце. „Сърце чисто създай в мене, Боже, и правия дух обнови вътре в мене“ (Пс. 50:12). Ако тези вдъхновяващи молитвени слова на псалмопевеца са подходящи за всеки човек, за християнина те са задължителни. Слизането на ума в сърцето, което се осъществява в и чрез непрестанната молитва, означава освещаване на ума, постигане на единство между ума и сърцето, възстановяване на разрушеното единство на човешката личност.
Чистотата на сърцето е абсолютното условие както за просветляването на ума – за онова придобиване на „ум Христов“, за което говори свети апостол Павел (1 Кор. 2:16), – така и за привеждането на човешката воля в съдействие с волята Божия. А Божията воля е ясно изразена от Христа Спасителя в новозаветното Откровение: „… волята на Отца, Който Ме е пратил, – казва Господ – е тая: от всичко, що Ми е дал, да не погубя нищо, а да го възкреся в последния ден“ (Иоан 6:39). Ето какво следва да желаем и ние, и къде да намираме смисъла на всеки човешки живот – в това „… да се спасят всички човеци и да достигнат до познание на истината“ (1 Тим. 2:4). И затова е толкова тежко и угнетяващо, когато навсякъде около нас наблюдаваме обратното: безразличие към спасението на човеците и по-скоро воля за насилие и обезличаване на другия, за разрушение и смърт, от които Господ да ни избави!
Врагът на човешкото спасение и днес не прекратява със своето богоборчество и човеконенавистничество. При все това обаче ние добре знаем, че промяната е възможна и че силата, необходима ни за това, е благодатта на Светия Дух. Тази сила е Божият Дух, Който живее във всекиго от нас – кръстените в името на Христа Иисуса и приели благодатта на Светия Дух (срв. Деян. 1:8). Нашият Господ и днес ни припомня, че „… царството Божие вътре във вас е“ (Лука 17:21), а свети апостол Яков добавя, че „голяма сила има усърдната молитва на праведника“ (Иак. 5:16). Християнинът е човек, който е призван за постоянна борба, но не „против кръв и плът, а против… поднебесните духове на злобата“ (Еф. 6:12), и който пред лицето и на най-тежките изкушения и изпитания не познава отчаянието, защото знае, че в него, с него и до него е не друг, а Сам Бог (срв. Мат. 1:23), силният в бран – „Крепкият и силният… Господ на силите“ (Пс. 23:8-10).
Бог изчаква нашето покаяние. Промяната към доброто, към истината и светлината, започва вътре във всекиго от нас, а един от най-подходящите моменти за дълбоко осъзнаване на това е началото на Църковната година. Нека това начало бъде благословено и Светият Божи Дух, Който е Дух на Премъдрост и всяка истина, във всекиго от нас да „събира плод за вечен живот, за да се радват заедно и сеячът, и жетварят“ (Иоан 4:36).
Божият мир, Неговата любов и велика милост да бъдат с всички нас!
Честито и от Бога благословено църковно новолетие!
С любов в Христа,
† ДАНИИЛ,
митрополит Софийски и патриарх Български
Забележка: Настоящото Окръжно послание да се прочете след
св. Литургия на 1 септември 2024 г. във всички храмове в Софийска епархия (приложен е файл за печат по-долу).
01.09.2024_14:46 | Източник: Българска патриаршия 30.08.2024 |
Автор: Софийска митрополия
ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ СЕПТЕМВРИ 2024 Г. НА ПАТРИАРШЕСКИТЕ И АРХИЕРЕЙСКИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ В СОФИЙСКА ЕПАРХИЯ (ОБНОВЯВА СЕ ПЕРИОДИЧНО)
01.09.2024 г. (неделя), 9:00 ч. – Патриаршеска св. литургия за празника Начало на Църковната нова година в катедрален храм „Св. вмчца Неделя“, предстоявана от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил;
03.09.2024 г. (вторник), 10:00 ч. – Водосвет за начало на новата учебна година във Военна академия „Г. С. Раковски“, отслужен от Негово Преосвещенство Браницкия епископ Пахомий;
05.09.2024 г. (четвъртък), 9:00 ч. – Архиерейска св. литургия и водосвет по повод 50 години от обяването на Сапарева Баня за град, в храм „Св. 40 мъченици“, предстоявана от Негово Преосвещенство Браницкия епископ Пахомий;
07.09.2024 г. (събота), 09:00 ч. – Заупокойна св. литургия в катедрален храм „Св. вмчца Неделя“ по повод 6 месеца (13.09) от кончината на блаженопочиналия Български патриарх и Софийски митрополит Неофит и панихида пред неговия гроб;
07.09.2024 г., 18:00 ч. – Патриаршеска вечерня в Осеновлашкия манастир „Рождество Богородично – Седемте престола“, предстоявана от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил;
08.09.2024 г. (неделя), 09:00 ч. – Патриаршеска св. литургия за празника Рождество Богородично в храм „Рождество Богородично“, кв. „Лагера“, предстоявана от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил;
12.09.2024 г. (четвъртък), 11:00 ч. – Патриаршеско посещение на новостроящия се храм „Св. патриарх Евтимий Търновски“, кв. „Люлин“.
13.09.2024 г. (петък), 18:00 ч. – Архиерейска вечерня в храм „Въздвижение на Честния Кръст, предстоявана от Негово Преосвещенство Браницкия епископ Пахомий;
14.09.2024 г. (събота), 9:00 ч. – Патриаршеска св. литургия за празника Въздвижение на Св. Кръст Господен в храм „Въздвижение на Честния Кръст“, предстоявана от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил;
15.09.2024 г. (неделя), 9:00 ч. – Архиерейска св. литургия в храм „Св. Димитър“, гр. Годеч, предстоявана от Негово Преосвещенство Браницкия епископ Пахомий;
16.09.2024 г. (понеделник), 18:00 ч. – Архиерейска вечерня в храм „Св. София“, предстоявана от Негово Преосвещенство Браницкия епископ Пахомий;
17.09.2024 г. (вторник), 9:00 ч. – Патриаршеска св. литургия в чест на св. мчци Вяра, Надежда, Любов и София в храм „Св. София“, предстоявана от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил;
20.09.2024 г. (петък), 17:30 ч. – Водосвет по повод 50 години от обявяването на Нови Искър за град, на пл. „Св. Дух“, отслужен от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил;
23.09.2024 г. (понеделник), 9:00 ч. – Архиерейска св. литургия за празника Зачатие на св. Йоан Кръстител в храм „Рождество на св. Йоан Кръстител“, кв. „Обеля“, предстоявана от Негово Преосвещенство Браницкия епископ Пахомий;
26.09.2024 г. (четвъртък), 9:00 ч. – Патриаршеска св. литургия в храм „Св. ап. и ев. Йоан Богослов“, кв. „Левски Г“, предстоявана от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил;
29.09.2024 г. (неделя), 9:00 ч. – Патриаршеска св. литургия в храм „Св. равноап. царе Константин и Елена“, с. Гара Елин Пелин, по повод 5 години от освещаването на храма, предстоявана от Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил.
01.09.2024_11:28 | Източник: Софийска митрополия |
Автор: Софийска митрополия
Честваме началото на църковната година и паметта на свети Симеон Стълпник
На 1 септември по хилядолетна традиция се отбелязва началото на новата църковна година. В храмовете се извършва молебен на този ден и се изпросва Божи благослов за „благоприятна Господня година“, за която говори Иисус Христос в проповедта Си в синагогата на град Назарет. А доколкото в гражданския ни календар новата година се отбелязва на 1 януари, ние и тогава извършваме такава молитва към Бог – Господаря на времето и на цялото творение, за да живеем в мир и любов, които са основа на истинското благоденствие.
На този ден се почита и паметта на един известен подвижник – свети Симеон Стълпник. Наречен е така, защото дълги години живял върху изградена от него кула, на старобългарски „стълп“.
Свети Симеон е роден в 389 г. в област Кападокия, Мала Азия. От малък бил отдаден с цялата си душа на вярата в Иисус Христос. Един ден той бил силно впечатлен от думите на Спасителя, че са блажени тези, които скърбят за греховете си и за злото, което преобладава в света, защото те ще бъдат утешени от Бог. Блажени са също и тези, чиито сърца са чисти от всякаква греховна нечистота, защото те ще видят Бог.
Симеон пожелал и той да води такъв живот, затова отишъл в манастир, където престоял десет години, получил необходимата подготовка за духовен живот и се замонашил. Но той желаел да води уединен живот и затова с благословението на игумена се оттеглил в една пещера. Там прекарал три години в пост и усилена молитва. Много хора научили за светия му живот и започнали да се стичат при него за духовен съвет и помощ. Той мъдро ги поучавал и всички получавали голяма полза от това. Накрая обаче подвижникът решил да се откъсне напълно от общуване с други хора и си изградил каменна кула, висока 36 лакти. Така живял в непрестанна молитва и святост цели 37 години. Упокоил се в 459 г.
01.09.2024_08:33 | Източник: БТА 01.09.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев