ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЯ

Картина на живо от Храма

Православен календар

п
в
с
ч
п
с
н
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
1
2
3
07 окт.
07 окт. 2024 - понеделник    
8:00-18:00ч.
Events on 30 сеп. 2024 - понеделник
Events on 03 окт. 2024 - четвъртък
Events on 05 окт. 2024 - събота
Events on 07 окт. 2024 - понеделник
07 окт.
Events on 08 окт. 2024 - вторник
Events on 09 окт. 2024 - сряда
Events on 11 окт. 2024 - петък
Events on 15 окт. 2024 - вторник
Events on 16 окт. 2024 - сряда
Events on 17 окт. 2024 - четвъртък
Events on 18 окт. 2024 - петък
Events on 21 окт. 2024 - понеделник
Events on 23 окт. 2024 - сряда
Events on 25 окт. 2024 - петък
25 окт.
Events on 29 окт. 2024 - вторник
Events on 31 окт. 2024 - четвъртък

Новини от православния Свят

Старозагорски митрополит Киприан оглави неделната св. Литургия в Каламата

Снимка

 

На 13 октомври Старозагорски митрополит Киприан оглави божествената св. Литургия в митрополитския храм „Успение Богородично“ в Каламата. В съслужение с него беше и неговият домакин Месинийски митрополит Хризостом. В богослужението участва архим. Атанасий (Султанов), заедно с храмовото духовенство. Песнопенията бяха изпълнени от хора към Старозагорска митрополия „Св. апостол Карп“, който е в Каламата по повод Международния фестивал на хоровете в града.

Петият международен фестивал за хорове в Каламата събра изпълнители от шестнадесет страни, между които България, Швейцария, Кипър, Чехия, Дания, Финландия, Естония, Хърватска, Румъния, Исландия, Латвия, Сингапур, Словакия и др. Тази вечер ще се проведе парад на хоровете в центъра на града и ще се извърши награждаването на победителите.


14.10.2024_13:20 | Източник: Двери на Православието 13.10.2024 |
Автор: Двери на Православието

20 години свещеническо служение на ставрофорен иконом Недялко Калинов в град Мюнхен

Снимка

 

На 12.10.2024 г. в православния храм на църковната община „Св. Климент Охридски“ в град Мюнхен ставрофорен иконом Недялко Калинов отпразнува своето 20-годишно служение в тази община.

Празникът започна с тържествена архиерейска света Литургия, оглавявана от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, в която взеха участие православни свещеници от всички православни църкви в града. В своята празнична проповед архиереят обърна внимание на дългогодишния и не винаги лек път на енорийсия свещеник. За своето неуморно пастирско служение отец Недялко бе отличен със сребърен нагръден кръст, който е придобит и осветен на най-светите места в град Иерусалим. След светата Литургия гостите бяха поканени на прием в залата Колпинг. Официалната част на тържеството откри председателят на църковната община д-р Сотир Червенков, който поради служебно пътуване изпрати своите сърдечни поздравления на запис от Сан Диего, Калифорния. Между официалните гости, които поднесоха своите поздравления бяха консулът на Република България в Мюнхен госпожа Веска Йорданова, католическият прелат д-р Лотар Валдмюлер, деканът на Евангелската църква д-р Бернхард Лийс, както и принцеса д-р Теофана фон Заксен, която специално пристигна от Берлин за това събитие.

От името на църковната община госпожа Ивелина Нацкина поздрави своя духовен пастир с прекрасно благодарствено слово. Празничният ден продължи с официален обяд за гости и приятели, които изразиха своето уважение и дълбока благодарност към отец Калинов. За добра и още по-приятелска атмосфера на срещата се погрижиха оперната певица Анна Карамаврова и дъщерята на отец Недялко Антония с изпълнение на пиано. По стара народна традиция гостите се насладиха на ритмите на българските народни танци в изпълнение на ансамбъл „Лазарка“, които без думи, но чрез езика на музиката и с усмивките на лицата си по свой начин поднесоха своя специален поздрав към отец Калинов. Голям интерес предизвика снимковата презентация за живота и дейността на свещеника. Роден в сърцето на Родопите и закърмен с грижливо пазени от поколенията народни традициии отец Недялко решава да посвети живота си в областта на органичната химия, но в първата година от следването във Висшия химикотехнологичен институт в София по великия Божи промисъл решава да поеме друг път на духовно и професионално развитие. През 1996 г. завършва Богословие в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. От 1998 г. до 2003 г. той специализира в университетите в Мюнхен, Марбург и Берлин, а през 2008 година завършва Социална педагогика в град Мюнхен. На 31.08.2003 г. отец Недялко е ръкоположен за свещеник от Западно- и Средноевропейския Митрополит Симеон в град Будапеща. На 1.02.2004 година с избор на църковното настоятелство и благословението на епархийския архиерей митрополит Симеон той е назначен за енорийски свещеник в град Мюнхен, където посвещава себе си в служба на Бога и на „химията на човешката душа“ и за радост на всички миряни вече 20 години достойно обгрижва паството на Българската православна църковна община „Свети Климент Охридски“.

През тези години неговата дейност се простира далеч извън пределите на град Мюнхен. Паралелно той обгрижва църковните общини в Манхайм (до 2014 г.), Щутгарт (до 2015 г.) и Регенсбург (2019 г.). Почти от самото начало на пастирското си служение отец Недялко е член на Епархийския съвет на Западно- и Средноевропейската Епархия. Освен тези задължения той беше до скоро председател на Православната свещеническа конференция на всички православни църкви. От 20 години е член с избирателно право на работната среща на Християнските църкви в града, а от три години е представител на всички православни църкви в Съвета на религиите в Мюнхен. Заедно със своята пастирска дейност, отец Недялко работи като консултант по социални въпроси в най-голямата социална организация Каритас. Изнасял е множество доклади и семинари на тема „Интеграция“ в Германия и Австрия. През март тази година той получи годишната награда за интеграция от общината в град Мюнхен. Още от началото на своето духовно служение отец Недялко Калинов, а в негово лице и Църковната община става неотменна част от културния живот на град Мюнхен. Увеличава се броят на българите в Мюнхен, отначало в Българо-немското дружество и Българското студенско дружество, допълва се от Ансамбъла за български народни танци „Лазарка“, по-късно се присъединяват Българските училища „Паисий Хилендарски“ и „Дора Габе“ и през всичките тези години ролята на отец Недялко е свързваща, сплотявайки организации и хора помежду си в разговори и срещи и почитайки творчески таланти и национални традиции с Божието благословение. Ако ние не научаваме от него или от пресата и медиите (Репортаж на Нова телевизия на 13.10.2024 г.) за неговата дейност извън общината, няма как да забележим, че зад тържественото и спокойно богослужение на всеки един празник, се крие седемдневна работна седмица и много малко време за отдих и почивка.

Църковното настоятелство от името на неговото духовно паство изрази своята сърдечна благодарност към своя енорийски свещеник с най-искрени пожелания за здраве и дългоденствие, за духовни и физически сили и с Божията милост и подкрепа за умножаване на добрите дела и за нарастване на църковната община, тъй щото и стотната овца да се намери и завърне здрава в духовното стадо. Бъди благословен, отец Недялко! На многая и благая лета!

Автор: БПЦО „Св. Климент Охридски“

14.10.2024_13:13 | Източник: Българска патриаршия 14.10.2024 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия

Архиерейска света Литургия за храмовия празник на БПЦО „Св. Петка Търновска“ в град Манхайм

Снимка

 

На 12 и 13 октомври, в навечерието на честването на паметта на св. Петка Търновска, Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний посети енорията в Манхайм, чийто патрон е именно преп. Петка Търновска.

На 12 октомври митрополит Антоний бе тържествено посрещнат от енорийския свещеник протойерей Васил Бечевски и църковното настоятелство на работна среща. Специално от името на министър-председателя на Република България г-н Димитър Главчев в Манхайм пристигна Негово Превъзходителство г-н Григор Порожанов, посланик на Република България в Германия.

На срещата височайшите гости се запознаха с предизвикателствата и духовно-социалните функции на църковната община, която през последните години отбелязва значителен прогрес. Поради разширените си дейности, общината изпитва нужда от собствен храм, който да се утвърди като духовен и социален център за българите в региона на Рейн-Некар. Целта е този храм да подпомага запазването на българските традиции и да бъде опора за социалната интеграция на сънародниците ни, които се нуждаят от подкрепа далеч от Родината.

В нeделя сутринта, преди празничната служба, митрополит Антоний извърши свето кръщение на малкия едномесечен Леон, син на д-р Тони Хамър – православен германец, който пее в църковния хор на БПЦО „Св. Петка Търновска“ в Манхайм.

Архиерейската света Литургия беше предшествана от тържествено посрещане на делегацията, водена от българския посланик г-н Григор Порожанов, генералния консул на Република България във Франкфурт на Майн г-жа Диана Попова и други представители на консулството. Те бяха посрещнати пред храма по стар български обичай – с хляб и сол.

Митрополит Антоний съслужи със ставрофорен иконом Недялко Калинов от Мюнхен, иконом Милчо Маринов от Франкфурт, протойерей Георги Стоянов от Страсбург, протойерей Стефан Тафров от Нюрнберг, йерей Райко Синев от Щутгарт, както и предстоятеля на църковната община в Манхайм протойерей Васил Бечевски.

Литургията бе съпроводена с песнопенията на църковния хор под диригентството на маестро проф. Добрин Панайотов, като службата се проведе в католическата базилика „Св. Йосиф“, любезно предоставена за ползване на православната енория. Величествената базилика бе изпълнена почти до краен предел с множество богомолци от региона на Манхайм.

След края на Литургията митрополит Антоний подчерта важността на диалога между Църквата и държавата, който спомага за укрепването на трайните отношения в полза на обществото.

Посланик Григор Порожанов прочете поздравително писмо от името на министър-председателя на България, в което се изразява подкрепа и увереност, че заедно Църквата и държавата ще продължат да работят за съхраняване на българската идентичност и връзката с Родината.

След това се състоя празничен обяд в залата към храма, където духовници, делегацията и миряни се насладиха на културно-музикална програма, подготвена от църковното настоятелство.


14.10.2024_12:04 | Източник: Българска патриаршия 13.10.2024 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия

Братско съслужение в Букурещ

Снимка

 

На 6 октомври, нeделя, по покана на свещ. д-р Джинел Аурелиан Иван представителят на Българската патриаршия в Румъния прот. Кирил Синев служи в храма „Успение Богородично“ в букурещкия квартал „Джулещи – Съриндари“. На певницата, под ръководството на местния протопсалт Алин Адриан, пяха църковният певец от Русе Милен Бакалов и румънските певци Теодор Добрика – от семинарията „Раду Вода“, и Аугустин Щефан – студент в Богословския факултет „Патриарх Юстиниан“ към Букурещкия университет.

 

По време на проповедта о. Джинел говори за възкресяването от Иисус Христос на сина на наинската вдовица, а после представи гостите от България. Свещеникът, сам носещ в презимето си и българското име Иван, обясни, че този квартал на Букурещ в миналото е бил обитаван от българи.

Впечатли сърдечното отношение на домакините, които приеха нас – българите, с отворени сърца и доброжелателност. О. Кирил произнесе възгласи и ектении на български език, а Милен Бакалов изпя някои от литургийните песнопения на църковнославянски. След службата гостите от България бяха приветствани от много от вярващите в храма. Радостно е, че в резултат от това се създадоха нови добри контакти и приятелства между миряни и клирици от двата народа. Разменени бяха взаимни обещания това братско общение да продължи и занапред.


09.10.2024_07:44 | Източник: Двери на Православието 08.10.2024 |
Автор: Милен Бакалов

Архиерейска света литургия в град Франкфурт

Снимка

 

На 6 октомври 2024 г., когато Православната църква почете паметта на св. апостол Тома, Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний посети енорията „Св. цар Борис-Михаил Покръстител“ в град Франкфурт на Майн.

В празничната неделна утрин митрополит Антоний възглави божествената света Литургия в съслужение с предстоятеля на храма иконом Милчо Маринов и протойерей Васил Бечевски от Манхайм. Сред почетните гости на службата беше генералният консул на Република България във Франкфурт г-жа Диана Попова, която с присъствието си засвидетелства както личната си вяра, така и заинтересоваността към духовния и социален живот на българската общност в града.

Литургията събра множество богомолци, които изпълниха храма и се насладиха на вдъхновяващите песнопения на смесения хор от Франкфурт и Манхайм.

В своята проповед след края на Литургията митрополит Антоний се обърна към вярващите, като подчерта колко често човеците проявяват маловерие, подобно на апостол Тома. Той посочи, че въпреки съмненията ни, Божията милост е всеобхватна, и както Господ Иисус Христос не отхвърля апостол Тома заради неговото неверие, така не ще отхвърли и нас. Бог винаги разбира нашите слабости и е готов да утвърди във вярата всеки, който искрено Го търси. След празничната Литургия, денят завърши с тържествен обяд, организиран от църковното настоятелство.

Духовниците и миряните заедно с г-жа Диана Попова споделиха радостта на този светъл ден, изпълнен с духовни вдъхновения и благодарност към Бога за Неговите благодеяния.

07.10.2024_23:21 | Източник: Българска патриаршия 07.10.2024 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия

Архиерейско посещение и духовна радост за православните българи в Люксембург

Снимка

 

С вълнение и голяма духовна радост православните българи в Люксембург приветстваха и посрещнаха обичния си архиерей. Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний пристигна във Великото херцогство на 4 октомври в рамките на редовното си ежегодно архиерейско посещение на българската православна църковна община „Св. Йоан Рилски“ в Люксембург.

В петък вечерта бе проведена работна вечеря с представители на българската диаспора. Митрополитът ги запозна с текущи проекти (придобиването за самостоятелно ползване на храмове в Страсбург и Щутгарт, строителството на православен храм в Лондон и др.) и с някои от плановете си за развитие на епархията.

Той сподели, че сред тях е и предприемането на необходимите стъпки за дипломатическото уреждане на въпроса за намирането на подходящ храм и за нуждите на българските православни християни в Люксембург, тъй като това е неминуема част от осъществяваната архипастирска душеспасителна мисия.

Бяха обсъдени възможностите за съдействие и за евентуални демарши пред отговорните лица и местните власти за постигането на поставените цели. На следващия ден, 5 октомври, митрополитът отслужи света архиерейска Литургия в съслужение с енорийския свещеник прот. Стоян Бербатов и с о. Николай Николов, енорийски свещеник на църковната община „Св. Теодосий Търновски“ в Кьолн.

Светата богослужба се проведе в любезно предоставения от представителите на Римокатолическата църква параклис към религиозно-просветния център „Св. Йоан XXIII“, където най-често се събира църковната община. Много от нейните енориаши пристигнаха в съботната утрин в църквата, за да съучастват в светата Евхаристия и да засвидетелстват уважението си към епархийския си архиерей, обединени под неговия омофор, а повечето от тях пристъпиха към причастие със Светите Тайни. В архипастирската си проповед митрополит Антоний беседва върху прочетеното евангелско четиво и даде ценни духовни наставления на присъстващите.

Той припомни значението и силата на истинската Христова любов, която обединява, лекува, всичко извинява, способна е всичко да покрива, да учи, да прощава, да съединява с Христос.

Защото това е белегът на Христовите люде и само белязаните от тази любов могат да са истински негови последователи. Следовници, които достойно носят своя кръст и смирено следват личния си път към Голгота и Спасението. Тъкмо по примера на патрона на църковната община в Люксембург, всебългарският покровител св. Йоан Рилски, който закриля и молителства за всички от неговия род и събира, милва и утешава сънародниците в странство.

В заключителните си слова митрополитът благодари за поканата на църковното настоятелство и на неговия председател и благопожела следващото архиерейско посещение да се състои в храм, предоставен за самостоятелно ползване на българите в Люксембург.


07.10.2024_22:52 | Източник: Българска патриаршия 07.10.2024 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия

Възобновяват се беседите от курса „Въведение в християнството“ за сънародниците ни в чужбина

Снимка

 

За трета поредна година се възобновяват беседите от курса „Въведение в християнството“, предназначен за нашите сънародници в чужбина. Курсът се провежда с благословението на Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и има за цел да запознае участниците с основите на православната вяра. Начинът на поднасяне на беседите обаче го прави интересен както за начинаещи, така и за запознати с православното вероучение.

През тази година темата ще бъде „Личността на Иисус Христос“. Ще се търсят отговори на въпросите: Как е описан Иисус Христос в текстовете на четирите евангелия? Какво добавя Църквата през вековете към свидетелството на апостолите и първите Христови ученици? Можем ли да бъдем християни без да познаваме Иисус Христос? Как Го познават християните в личния си живот – в миналото и днес?

Идеята за курса се роди по време на COVID-пандемията, когато събиранията наживо бяха ограничени и всички курсове по катехизис се провеждаха онлайн. Впоследствие тази форма на обучение се запази за сънародниците ни в чужбина и за трета година се радва на значителен интерес.Беседите ще се провеждат в неделя, два пъти месечно, онлайн в платформата zoom. Първата за този месец ще се проведе на 13 октомври. Лекциите са с продължителност от един час, предвидено е и време за въпроси. Водещ е д-р Златина Каравълчева.

За повече информация пишете на адрес: zlatinakaravaltcheva@gmail.com.


06.10.2024_00:10 | Източник: Двери на Православието 05.10.2024 |
Автор: Двери на Православието

Проведе се Международен конгрес по християнска археология в Белград

Снимка

 

От 2 до 6 септември 2024 г. в Белград се проведе Осемнадесети международен конгрес по християнска археология на тема „Ранното християнство между литургичната практика и ежедневието“. В него се включиха повече от сто и петдесет участници от тридесет и три държави, включително изтъкнати специалисти от България – историци, археолози, изкуствоведи, сред които доц. д-р Иво Топалилов, д-р Николай Шаранков, Александър Иванов, Александър Манев, Станислав Станев, Жени Танкова и д-р Ралица Базайтова. Откритията на проф. Людмил Вагалински в Хераклея Синтика бяха представени в експозицията от постери, а участието на проф. Георги Атанасов и Албена Миланова в разкопките на Залдапа (южно от с. Абрит, община Крушари, област Добрич, б. р.) – от международните екипи, с които работят. Участието на д-р Ралица Базайтова беше подкрепено от Национален фонд „Култура“.

Домакин на проявата беше Археологическият институт в Белград, чиято кандидатура беше единодушно приета на последния, Седемнадесети конгрес по християнска археология в Утрехт, Холандия, през 2018 г. Организатори на конгреса са Археологическият институт, Философският факултет на Белградския университет, Националният музей в Белград и Папският институт за раннохристиянска археология.

Снимка

В рамките на конгреса участниците посетиха Сремска Митровица, като част от учебно посещение в древния императорски град, и епископия Сирмиум: обиколка на императорския дворец, лапидариума на Сремския музей и останките от базиликата „Св. Димитър“. Гостите бяха приветствани от зам.-кмета Даница Недич, а сред гостите бяха почетният президент на Сръбската академия на науките и изкуствата (SANU) Вуядин Иванишевич, както и деканът на Папския институт за раннохристиянска археология проф. монс. Стефан Хайд.

Следващият конгрес ще се проведе гр. Кордова, Испания.

Снимка

03.10.2024_10:29 | Източник: Двери на Православието 30.09.2024 |
Автор: Д-р Ралица Базайтова

Духовна радост в Страсбург!

Снимка

 

На 28 и 29 септември 2024 г. Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний посети църковната община „Св. св. Кирил и Методий“ в гр. Страсбург, Франция. Поводът за посещението беше радостното събитие – сдобиването със собствен храм, предоставен безвъзмездно от Католическата църква за дългосрочно и самостоятелно ползване.

На 28 септември митрополит Антоний, придружен от енорийския свещеник протоиерей Георги Георгиев и свещеноиконом Петър Симеонов – основател на църковната община в Страсбург, посети новопридобития храм. След посещението те се поклониха на светите мощи на св. София, св. Вяра, св. Надежда и св. Любов, които през 777 г. римският папа дарява на епископа на Страсбург. Мощите са поставени в църква, изградена върху древни основи, на мястото на което и до днес има храм (римо-католически). Това свещено място се намира в град Ешо (Eschau), област Елзас, само на 10 минути от Страсбург.

В събота вечерта на работна среща бяха обсъдени предизвикателствата пред енорията и възможностите за благоукрасяването на храма и привеждането му в съответствие с православните канони.

На 29 септември, нeделя, митрополит Антоний възглави празничната света Литургия, която беше предшествана от чина на полагане на св. антиминс. На празничната служба съслужиха енорийският свещеник протоиерей Георги Георгиев, свещеноиконом Петър Симеонов, свещеноиконом Сергий от Вселенската патриаршия – служещ в Страсбург и протойерей Васил Бечевски заедно с иподякони от БПЦО „Св. Петка Търновска“ в гр. Манхайм.

Новият храм бе преизпълнен с множество миряни, които се насладиха на вдъхновяващите песнопения както на гръцкия църковен хор от Страсбург, така и на сборен хор от Манхайм, заедно с певци от българската църковна община в Страсбург под диригентството на маестро проф. Добрин Панайотов.

В проповедта си след службата митрополит Антоний поздрави свещеника и енориашите за тяхното усърдие и силна вяра. Той ги призова да се грижат с любов за новия храм тъй като той е техният спасителен кораб, чийто кормчия е сам Господ Иисус Христос, който ще ги води през житейските бури и изпитания към спасителния пристан.

След общите снимки пред храма църковното настоятелство организира празничен обяд, на който духовници и миряни празнуваха заедно дългоочакваното събитие – придобиването на свой собствен храм.

30.09.2024_09:57 | Източник: Българска патриаршия 29.09.2024 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия

Международна конференция „Минало, настояще и бъдеще на каноничното право“ се проведе в Гърция /с българско участие/

Снимка

 

От 16 до 20 септември в Атина се проведе Двадесет и шестата Международна научна конференция по канонично и църковно право, озаглавена: „Минало, настояще и бъдеще на каноничното право“.

Тя е организирана от митрополията на Перистери и Общество за право на Източните църкви (Австрия), чийто председател сега е Перистерийски митрополит Григорий (Папатомас), преподавател по канонично право в Богословския факултет на Атинския национален и Каподистриев университет.

В срещата участваха специалисти по канонично право от различни държави, а в програмата бяха включени и двама българи: прот. д-р Добромир Димитров – преподавател в Православния богословски факултет на Великотърновския университет „Св. Кирил и Методий“ и зам.-секретар на Обществото по право на Източните църкви, и д-р Александър Смочевски – специалист по канонично право и доктор по богословие на Солунския богословски факултет, където и преподава като асистент от миналата учебна година.

Снимка

В словото си при откриването митр. Григорий (Папатомас) очерта проблемите и задачите, върху които ще разсъждават участниците в срещата: „Събрали сме се, за да размишляваме заедно и съвместно върху отделни въпроси, които ще определят бъдещето на Каноническото право както в практическия живот на всяка църква, така и в академичната област“.

Той определи каноничното право като математиката на богословието и негов пророчески глас, поради което е много важно каноничното право да е живо и действено, а не да се задоволява с хамелеонски адаптации.

„Общоприето е, че каноничното право през първото хилядолетие се различава от каноничното право през второто хилядолетие от църковния живот. Ние трябва да решим кое канонично право ще следваме днес: каноничното право на архетипната (първообразната, бел. ред.) еклисиология на първото хилядолетие, което се отличава с онтологично съдържание и ясна есхатологична насоченост, или каноничното право на културологичната еклисиология на второто хилядолетие, когато в каноническата област са се натрупали много културни напластявания. Имаме ли волята да ги изследваме научно и изследователски и какви ще бъдат каноничните критерии за тяхното отстраняване? Ще потърсим ли отново архетипното канонично право от първото хилядолетие, или ще пристъпим към нова каноническа парадигма, която да отговори на новите въпроси на все по-бързо променящия се външен свят?“.

Участниците бяха приети и от Атински архиепископ Йероним, който отбеляза важността на дискутираните теми за църковния живот, тъй като каноните са създавани през вековете на събори именно в опит да се решават проблемите, пораждащи разделения в Църквата. „А днес трагичното е, че вместо да съжаляваме и да се опитваме чрез различни събития да се срещнем и да обсъдим нещата, които ни разделят, ние оставяме разделението да се умножава и да расте“, заключи архиепископът.

24.09.2024_14:07 | Източник: Двери на Православието 23.09.2024 |
Автор: Двери на Православието