ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЯ

Картина на живо от Храма

Православен календар

п
в
с
ч
п
с
н
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
1
2
Events on 07 ян. 2025 - вторник
Events on 17 ян. 2025 - петък
Events on 20 ян. 2025 - понеделник
Events on 21 ян. 2025 - вторник
Events on 27 ян. 2025 - понеделник

Новини от православния Свят

Тържества по повод празника на свети Антоний Велики в Берлин, Германия

Снимка

 

Българската православна църковна община в Берлин отбеляза деня на египетския подвижник свети преподобни Антоний Велики – 17 януари с особена тържественост.

Архиерейска света литургия в българския катедрален храм „Св. Цар Борис Покръстител“ в германската столица беше оглавена от предстоятеля на задграничната епархия на БПЦ – БП Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, който в този ден отбелязва и своя личен празник – именен и рожден ден. В празничното богослужение взеха участие свещенослужителите при катедралния за епархията храм „Св. Цар Борис Покръстител“ в германската столица – ставрофорен иконом Юлиян Ангелов, ставрофорен иконом Любомир Леонтиев и протойерей Цоло Кривачков. С тях съслужиха и свещениците Яков Щурм от БПЦО „Св. Кирил и Методий“ в Хамбург и свещеник Димитър Иванов от БПЦО „Св. Варвара“ в Лайпциг.

За да поздравят своя архиерей, в катедралния храм в Берлин пристигнаха от Австрия и ставрофорен иконом Иван Петкин от БПЦО „Св. Иван Рилски“ във Виена, заедно със смесения хор към водената от него община, които украсиха със своите ангелогласни песнопения празничната света Литургия.

В края на богослужението митрополит Антоний благодари на свещенослужителите дошли от близо и далеч, за да влязат в радостта на празника, за тяхното усърдно съработничество в духовното обгрижване на нашите сънародници зад граница. Негово Високопреосвещенство благодари и на ктиторите, които подпомагат делата на църковната община в Берлин и на всички, които са съпричастни с живота на общината и са неразривна част от нея. В словото си архиереят говори за чествания днес египетски пустиножител преподобни Антоний Велики, който е и негов небесен покровител и със своя пример на твърда вяра и себеотдайност на делото на спасението, както и с молитвената си подкрепа пред Бога, винаги го е подпомагал в монашеското му поприще и в служението му като архиерей на Западна и Средна Европа.

Митрополит Антоний изказа радостта си, че в храма присъства и генералният директор на БНР г-н Милен Митов, с когото в навечерието на празниха подписаха Меморандум за сътрудничество. Той изрази надежда, че със съвместните инициативи, които започват с БНР, свързани с подкаста „Мост на вярата“, ще се популяризира в България и извън страната дейността на българските православни църковни общини на територията на Западна и Средна Европа.

Това от своя страна ще подпомогне и усилията на духовенството тяхната проповед да достигне до българите живеещи в диоцеза на епархията.

Текст и снимки: Александра Карамихалева


18.01.2025_08:25 Източник: Българска патриаршия 17.01.2025 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия

Духовна радост за сънародниците ни в Лайпциг, Германия

Снимка

 

На 12 януари, в Неделя след Богоявление, Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний посети енорията „Св. вмчца Варвара“ в град Лайпциг, Германия.

Посещението бе израз на духовната грижа към българската общност в региона. Митрополит Антоний възглави Божествената света Литургия за празника, която се проведе в съслужение с енорийския свещеник отец Димитър Иванов, ставрофорен иконом Юлиян Ангелов от Берлин – духовен надзорник и епархийски съветник на Западно- и Средноевропейска епархия, както и основател на църковната ни община в град Лайпциг и множество други църковни общини в Германия. Сред почетните гости на богослужението бяха посланикът на Република България във Федерална република Германия Негово превъзходителство г-н Григор Порожанов и почетният консул на Република България в провинция Саксония г-н Хайко Шмидт. Тяхното присъствие изрази уважение и подкрепа към духовния и културен живот на българската общност в Лайпциг.

Българската православна църковна община „Св. вмчца Варвара“ е една от най-младите църковни общини в диоцеза на Западно- и Средноевропейската епархия към Българската православна църква. Тя е основана на 13-ти февруари 2021 г. с благословението на Негово Високопреосвещенство митрополит Антоний, с основна мисия да обгрижва духовно българските християни в Лайпциг и околните райони. Общината цели не само да поддържа църковния и молитвен живот, но и да съхрани българския дух и културни традиции чрез организиране на срещи, беседи, взаимопомощ, благотворителни инициативи и християнска просвета. Светата Литургия събра множество вярващи, които изпълниха храма със смирение и молитва. В началото на богослужението две момчета от енорията – Антонио Цолов и Петър Петров, получиха от митрополит Антоний специално благословение и пострижение за четци, певци и свещоносци – важна стъпка към тяхното служение в църквата. В своето слово след края на Литургията, митрополит Антоний отправи топли думи на поздравление към всички присъстващи, като подчерта значението на вярата и единството за преодоляването на трудностите в съвременния свят. Пожела една по-мирна, изпълнена с повече удовлетворения от постигнатите успехи 2025 година и изрази радостта си от развитието на енорията „Св. вмчца Варвара“ и насърчи вярващите да продължат да бъдат активни участници в духовния живот.

Духовната радост и благодарност изпълваха всички присъстващи – от най-малките до най-възрастните. След Литургията, празникът продължи с тържествен обяд, организиран от църковното настоятелство, който даде възможност за топли разговори, споделяне на опит и задълбочаване на връзките в общността. Посещението на митрополит Антоний и проведеното богослужение оставиха отпечатък върху духовния живот на енорията и укрепиха вярата и общността на българите в Лайпциг.


13.01.2025_11:33 Източник: Българска патриаршия 13.01.2025 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия

Архиерейска света литургия за Богоявление в град Щутгарт

Снимка

 

На 6 януари, за празника Богоявление, Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний посети енорията „Св. св. Кирил и Методий“ в град Щутгарт, Германия. Митрополит Антоний възглави божествената света Литургия за празника в съслужение с предстоятеля на храма свещеник Райко Синев. Сред почетните гости на службата бяха посланикът на Република България във Федерална република Германия г-н Григор Порожанов и генералният консул на Република България за федералните области Бавария и Баден-Вюртемберг г-н Стефан Йонков, които с присъствието си засвидетелстваха личната си вяра и интерес към духовния и социален живот на българската общност в града.

Богоявленската света литургия събра и множество сънародници, които изпълниха прекрасния храм. Преди началото на светата Литургия, двама членове на енорията получиха от митрополит Антоний благословение и бяха подстригани за четци и певци – г-н Ивайло Дамянов и малкия Михаил Ангелов. В своето слово след края на Литургията митрополит Антоний поздрави всички вярващи за празника, като посочи значението на Богоявлението в живота на всеки християнин. Архиереят изрази своята радост и благодарност към всички, които идват на богослуженията и полагат усилия за благоустройството на храма, както и за доброто развитие на църковната общност. Митрополит Антоний пожела на всички благословена нова година, изпълнена с повече мир, вяра, надежда и любов.

Българската православна църковна общност в Щутгарт е сред малкото енории зад граница, които имат свой собствен храм. Със съдействието на българската държава храмът беше закупен през 2023 г., а на 10 март 2024 г., след обстоен вътрешен ремонт, храмът беше осветен от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний. При освещаването си храмът получава за свои небесни покровители светите равноапостолни и славянски учители Кирил и Методий, като към тях се запазва и първоначалният му покровител св. Бонифаций, който подобно на светите братя се нарича „учител германски“, поради активната му мисионерска дейност по германските земи през 7 век. От освещаването си храмът започва да носи името „Св. св. Кирил и Методий и св. Бонифаций“. През новата година предстои проектиране и ремонт на храмовата зала, в която ще се помещава енорийски църковен център.

След празничната служба митрополитът, официалните лица и миряните се отправиха в тържествено литийно шествие от храма към близко езеро, където митрополит Антоний отслужи Велик богоявленски водосвет и хвърли кръста във водата. Духовна радост, благодарение и вдъхновение бяха изписани по лицата на малки и големи. За първи път празникът Богоявление в Щутгарт се празнува по този начин и всички присъстващи си пожелаха това да стане традиция и за в бъдеще. Празникът завърши с тържествен обяд на езерото, организиран от църковното настоятелство.


08.01.2025_08:00 Източник: Българска патриаршия 07.01.2025 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия

Рождественски празници за българите в Италия

Снимка

 

БПЦО „Свети Седмочисленици“ в Рим с мисиите в Анцио, Нетуно, Колеферо, Пескара и Салерно посрещна с множество богослужения великия Господски празник Рождество Христово.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний свещеноиконом проф. д-р Иван Иванов – църковен администратор за Италия и Малта и председател на БПЦО „Свети Седмочисленици“ в Рим, отслужи рождественските богослужения в Рим и направи мисионерска обиколка в мисиите ни в Южна Италия с цел отпразнуване на празниците за българите по тези места.

Честванията започнаха в навечерието на Рождество Христово с молитвено поклонение на БПЦО „Свети Седмочисленици“ пред светите ясли, където е лежал Богомладенецът Иисус, които сега се съхраняват под олтара на древната базилика „Санта Мария Маджоре“ в Рим. Свещената реликва е изпратена от св. Софроний, патриарх на Йерусалим на папа Теодор Първи през 640 г. и остава за поклонение до днес, обвита в златна и сребърна конструкция, скъпоценни камъни и кристали, които да пазят това ценно за християните съкровище.

Бoгослужение в Салерно

С благословението на Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний свещеноиконом проф. д-р Иван Иванов отслужи водосвет и освещаване на православните стенописи в църквата „Мария Сантиссима дел Розарио ди Помпей“ в Салерно, реализирани от българските художници – проф. д-р Красимир Русев от ВТУ „Св. св Кирил и Методий“, Катедра „Църковни изкуства“ и доц. д-р Атанас Атанасов от Националната художествена академия в София, Катедра „Рисуване“.

На церемонията присъстваха Негово Преосвещенство монс. Алфонсо Раймо – помощен епископ на Салерно, дон Анджело Бара – енорийски свещеник на църквата „Мария Сантиссима дел Росарио ди Помпей“, Венченцо Наполи – кмет на Салерно, Франко Пикароне – съветник на регион Кампания, Филомено Ди Пополо и Фабио Полверино – съветници на община Салерно, Джузепе Конталдо – национален президент на „Обновление в духа“, Дино Дедоминиси – член на националния съвет на „Обновление в духа“, Мариа Грация Фарина – заместник-кмет на Фишано, Роберто Санторели – президент на италианската индустриална асоциация Конфиндустрия България и Епархийската комисия за свещено изкуство и литургия в Салерно: дон Бартоло, архитект Орландо Лория – дизайнер на олтара и г-жа Калина Белчева – президент на културната асоциация „Българо-италиански културен център“ Салерно и училищен ръководител на българското училище „Христо Ботев“ в гр. Еболи.

След православната церемония беше извършено освещаването на новия олтар на църквата „Мария Сантиссима дел Росарио ди Помпей“ от епископ монс. Алфонсо Раймо. По традиция в олтара бяха положени мощи на светеца Беато Бартоло Лонго и пергамент с имената на присъстващите.

Това беше много символичен жест както за християните в град Салерно и околностите, така и за православните българи, които живеят тук, като начало за учредяване на българка православна църковна мисия. Основен принос за развитието на отношенията с Католическата църква в Салерно има г-жа Калина Белчева.

Целта е чрез добър диалог между християните да се подсигури стабилност на православните българи в Салерно и околностите, които изразяват желание в бъдеще да участват в пълна православна българска Литургия, отслужена в Салерно. За тази цел отец Иванов преговаря с местната църковна власт да даде възможност да се провежда православна Литургия за българите в параклиса в криптата на новоосветената църква.

В словото си отец проф. Иван Иванов поздрави присъстващите и всички гости от името на Н.В.Пр. митрополит Антоний и благодари за инициативата български художници да представят в творбите си православната зографска традиция, както и българското училище да има свое сигурно място за образование на българските деца в тази част на Италия.

Бoгослужение за мисиите на БПЦО „Свети Седмочисленици“ в Анцио, Нетуно бяха отслужени, както обикновено, в параклиса на българите в манастира „Санта Мария Горети“ в Нетуно.

Бoгослужение в Рим на 25 декември

БПЦО „Свети Седмочисленици“ в Рим и околностите отпразнува великия Господски празник Рождество Христово. Бoгослужението беше извършено в древния храм „Санта Мария ин Монтичели“ в Рим в присъствието на настоятелите и множество православни християни, които се изпълниха с радостта на Рождеството на Богомладенеца Иисус и прославиха Светата Троица, която излива благодатта си в светата Литургия.

Една голяма част от християните се изповядаха и причастиха със светите Христови Тайни. На богомолния народ беше прочетено Рождественското синодално послание на БПЦ – БП за Рождество Христово.

Свещеноиконом проф. д-р Иван Иванов произнесе поучителна проповед, свързана както с празника, така и с аспекти от съвременния свят и живота на православните християни, и българите в емиграция.

Специално за този велик Господски празник беше изнесена частица от мощите на св. Григорий Богослов. С неговото слово за Рождество Христово поздравяваме всички християни и честитим Рождението по плът на нашия Господ и Бог Иисус Христос!

„Христос се ражда – славете Го; Христос слиза от небето – излезте да Го посрещнем; Христос е на земята – духовно да се възнесем! Нека цялата земя възпее Господа – да се веселят небесата, да тържествува родът на Адама! Христос е в плът – с трепет и радост да се развеселим: с трепет – по причина на греха, с радост – по причина на надеждата“. 

Бoгослужение в Пескара

Българската православна църковна мисия „Свети Йоан Рилски Чудотворец“ в Пескара отпразнува Рождество Христово и празника на св. великомъченик архидякон Стефан в църквата „Сантисимо Сакраменто пер адорационе перпетуа“.

Празникът се организира по покана на православните българи в региона и Итало-българската асоциация в Абруцо с председател Надежда Славова, Българското училище „БулгаринА“ с директор Силвия Георгиева и хор „Бяла роза“ с диригент Елена Димитрова.

Нуждата на хората от българската общност в Пескара и околностите да запазят православната си вяра и любовта към Бога, както и признателността към БПЦ, бе много силна и така успяхме да осъществим това желание да извършим първата света божествена Литургия точно на този ден.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний и с решението на местния архиерей монс. Томазо Валентиери православните богослужения могат да бъдат отслужени в църквата „Сантисимо Сакраменто пер адорационе перпетуа“ в центъра на Пескара.

Православните християни бяха подготвени и се изповядаха и причастиха със светите Христови Тайни. След Литургията беше направен водосвет за здраве и благоденствие, а присъстващите бяха поканени на празничен обяд, организиран от Даниела Георгиева.

С благодарност за всичко, честито Рождество Христово!

По новината работи: свещеноиконом проф. д-р Иван Иванов


03.01.2025_23:23 Източник: Българска патриаршия 03.01.2025 |
Автор: ападно- и Средноевропейска митрополия

Митрополит Антоний сподели предрождесвенската радост с българите в Кьолн

Снимка

 

Тази година тържеството от светлото Рождество Христово се преумножи за православните българи в Северен Рейн-Вестфалия. В нeделята преди празника енориашите на Българската православна църковна община „Свети Теодосий Търновски” в Кьолн имаха духовната радост да посрещнат и приветстват своя епархийски архиерей Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний.

Многолюдното събрание изпълни храма в Кьолн с атмосфера на духовна радост и благоговение. В съслужение с митрополита бяха основателят на църковната община свещеноиконом Юлиян Ангелов от Берлин, отец Стоян Бербатов от Белгия и председателят на енорията отец Николай Николов.

Храмът бе изпълнен с православни българи, обединени от духовната сила на богослужението, което прозвуча тържествено и вдъхновяващо благодарение на красивите песнопения на хор „Митра“ под диригентството на Стефан Драгнев.

Особено радостно събитие беше пострижението за четци и певци на три момчета от енорията: Давид Зарев, Петър Георгиев и Давид Кузманов – доказателство, че младите хора активно участват в живота на църковната общност. В същото време отец Николай Николов беше отличен с офикията „протойерей“ – признание за неуморната му работа в укрепването на българската духовна общност в Кьолн.

След старателна подготовка и изповед, десетки деца и възрастни се причастиха със светите Тяло и Кръв Господни, укрепявайки вярата си и духовната си връзка с Христос.

В проповедта си митрополитът изрази своята радост от възможността да служи отново света литургия в преизпълнения от православни българи храм – красноречиво доказателство за плодовете от полаганите от свещеник Николай Николов усилия за развиване и укрепване на нашата църковна община.

Той отправи призив към всички да бъдат носители на мир и доброта не само в радостните дни около Христовото Рождество, но и във всекидневния си живот. Митрополитът подчерта, че миротворецът е не просто този, който избягва конфликтите, а този, който активно работи за укрепване на разбирателството и хармонията, започвайки от собствения си дом и пренасяйки го към обществото. Добротворството, добави той, е неразривно свързано с християнската мисия – то е израз на нашата любов към Бога и свидетелство за нашата вяра. Така животът ни може да се превърне в отражение на Христовия пример, който ни води към спасение.

Празникът завърши с радостни разговори и братска трапеза, на която присъстващите имаха възможност да споделят не само хляб, но и любовта и единството, които ги свързват като общност.


22.12.2024_21:30 | Източник: Българска патриаршия 22.12.2024 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия

Духовен празник за българите в Женева

Снимка

 

И тази година по традиция в дните преди Рождество Христово, българската православна църковна община “Рождество Богородично” се събра на неделна света Литургия, оглавена от Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, в съслужение с енорийския свещеник Юлиян Ангелов. Храмът бе изпълнен с множество народ, дошли от всички краища на Швейцария, за да споделят празника! Сред официалните гости бяха Техни Превъзходителства г-н Ради Найденов, извънреден и пълномощен посланик в Конфедерация Швейцария и в Княжество Лихтенщайн, г-н Юрий Шерк, посланик, постоянен представител на Р. България към Службата на ООН и другите международни организации в Женева, Швейцария. Песнопенията бяха изпълнени от смесения хор към църковната община с диригент Станислава Нанкова.

В проповедтта си митрополитът изтъкна важността на Рождество Христово за всеки един от нас като християнин, призова да ценим времето си и да не го пропиляваме в суетни и преходни занимания, от които не придобиваме духовна полза. Да бъдем миротворци и свидетели на истината. Да вървим бодро по пътя на вярата, следвайки Христа. Накрая изказа своята благодарност на свещеноиконом Юлиян Ангелов, църковните настоятели, посланиците ни и на всички, които не забравят пътя към храма. По вече установена от църковното настоятелство традиция, бяха и раздадени Рождественските подаръци на най-малките членове на църковната ни община и всички си пожелаха една нова 2025 година изпълнена с повече вяра, добро, мир по земята и между човеците, любов и надежда за по-добри настъпващи дни.


16.12.2024_09:07 | Източник: Българска патриаршия 15.12.2024 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия

Семинар за дигитализиране на църковното културно наследство се проведе в Истанбул

Снимка

 

От 9 до 11 декември в Истанбул се проведе образователен семинар, посветен на дигитализирането и запазването на църковното културно наследство. Събитието е част от голям европейски проект, в който участват учени и организации от България, Гърция, Турция и Германия и който се финансира частично от „Еразмус плюс“ на Европейския съюз. Той има за цел да създаде електронна платформа, в която да се дигитализират и съхраняват ценни артефакти на църковното наследство от региона на Тракия. Също така да се организира общност от хора, които да попълват този ценен архив.

 

Откриването на събитието и по-голяма част от семинарните занятия се проведоха в сградата на историческото Гръцко училище в Истанбул. На церемонията по откриването приветствия отправиха представителите на участниците в проекта „Narrate“: Аристотелевият университет в Солун и неговите партньори – Международният гръцки университет, Богословският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, организацията „Cognitive UX“ и турската Асоциация за запазване на културното наследство. От страна на БФ на СУ във форума взеха участие доц. д-р Светослав Риболов – ръководител на българската част от проекта, доц. д-р Венцислав Каравълчев и гл. ас. д-р Полина Спирова.

/imG 8361В рамките на церемонията по откриването видеоборъщение към участниците отправи Вселенският патриарх Вартоломей. Той акцентира върху сътрудничеството между учени и изследователи от различни страни, посветили се на запазването на църковното културно наследство. Патриархът пожела мъдростта да води работата на форума. Представителят на Вселенска патриаршия, архим. Кесарий, се включи в първата сесия на събитието.Лектори на семинара бяха проф. д-р Е. Стилянидис – зам.-ректор на Аристотелевия университет в Солун, д-р Катерина Стаму от Лабораторията за геоинформатика на Солунския университет, проф. д-р Умут Алмаш от Истанбулския технически университет и президент на Международния съвет за паметниците на културата на Турция, проф. д-р Невра Гюнгьор от факултета по Архитектура на Техническия университет „Ялдъз“, г-н Лакис Вингас, президент на Асоциацията за подкрепа на гръцката общност в Истанбул, и др./imG 8410Семинарът включваше лекции на водещи специалисти в областта на документирането и дигитализирането на паметници на културата. Участниците бяха запознати с инженерна техника и компютърни програми за обработка на църковни обекти с историческа стойност, възможности за 3D-моделиране на храмове и манастири с цел ремонт, консервация и дигитализация на обектите.

В рамките на семинара участниците посетиха някои знакови места в града. Специално занятие беше организирано в руините на църквата „Св. Богородица Парамития (Утешителка)“, недалече от сградата на Вселенската патриаршия.

/imG 8478По-късно участниците бяха приети от патр. Вартоломей, който изрази удовлетворението си от това, че проектът, който започна работата си с негово благословение, достига до успешен край. Ръководителят на начинанието проф. Стилянидис подари на патриарха сборника с доклади от голямата конференция на „Narrate“, която се проведе през март тази година в София (тук).

Семинарът в Истанбул е последното събитие в рамките на проекта „Narrate“, който приключва в началото на следващата година.

* Работни моменти от дните на семинара в Истанбул:

/imG 8411

/imG 8469

Руините на църквата „Св. Богородица Парамития“:

/imG 8440

В храма „Св. Георги“ на Вселенската патриаршия:

/imG 8460


14.12.2024_12:13 | Източник: Двери на Православието 13.12.2024 |
Автор: Двери на Православието

Българският патриарх Даниил е разговарял по телефона с Антиохийския патриарх Йоан

Снимка

 

Антиохийската патриаршия съобщи, че Антиохийският и целия Изток патриарх Йоан X е получил на 10 декември телефонно обаждане от Българския патриарх и Софийски митрополит Даниил, който е изразил подкрепата на Българската православна църква за Антиохийската патриаршия в светлината на събитията, случващи се в Близкия изток и конкретно в Сирия. Той е подчертал, че Българската църква се моли Бог да изпрати дух на мир в сърцата на всички. От своя страна патр. Йоан е благодарил на патр. Даниил за братската му позиция, като е подчертал братските отношения, които свързват двете църкви, и важността на християнското присъствие в Близкия изток.

 

Малко по-късно днес Св. Синод на БПЦ огласи и свое „обръщение по повод ситуацията в Сирия и Ливан“. Обръщението е адресирано до „всички международни организации, политически лидери и държавници, които могат да окажат съдействие и подкрепа, за бързи и ефективни действия за защита и гарантиране на живота, човешките права и свободата на вероизповед на християните в Сирия и Ливан“. В съобщението българските митрополити изразяват съпричастност към сирийските християни: „Ние не можем да бъдем безучастни и безразлични към страданията и към изпитанията на нашите братя и сестри в Христа, които са наследници и носители на едно двухилядолетно църковно Предание, което е заплашено от поголовно унищожение и пълно разорение. В тези изключително трудни за паството на древната Антиохийска патриаршия дни на страх и несигурност бихме искали да изразим нашата сърдечна братска молитвена подкрепа към Негово Блаженство Антиохийския и на целия Изток патриарх Йоан Х, към членовете на Светия Синод на Антиохийската патриаршия, към свещения клир и христолюбивия народ на Сирия и Ливан“.

С патр. Йоан е разговорял днес и Вселенският патриарх Вартоломей. В съобщението се казва, че патр. Вартоломей и вчера се е опитвал да се свърже с Дамаск, но едва днес са били възстановени телефонните връзки със страната. Вселенският патриарх е изразил „силната си загриженост за положението на йерархията, духовенството и паството на древната Църква на Антиохия и пълната си подкрепа за нея, молейки се за нейната безопасност и стабилност. Патр. Йоан подробно е описал преобладаващата ситуация в Сирия и е уверил Вселенския патриарх, че в момента йерархията, духовенството и паството на неговата църква са в безопасност, както и за липсата на бедствия в храмовете. Той е разказал и за деескалацията и стабилизирането на ситуациятав в Ливан.Вселенската патриаршия призовава всички компетентни политически лидери да зачитат живота и неприкосновеността на хората, както и историческите паметници на християнството в Сирия и нейното културно наследство като цяло.


11.12.2024_10:46 | Източник: Двери на Православието 10.12.2024 |
Автор: Двери на Православието

Божествена света литургия и офикия на празника на свети Амвросий Медиолански в Милано

Снимка

 

На 7 декември Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний възглави божествена света Литургия за храмовия празник на българската църковна община в Милано, носеща името на свети Амвросий Медиолански. В съслужение с него бяха свещеноиконом проф. д-р Иван Иванов – църковен администратор за Италия и Малта и председател на църковното настоятелство в Рим, прот. Йордан Пашев от Цюрих и председателят на БПЦО в Милано свещеник Васил Василев.

По време на светата Литургия с офикията „протoйерей“ бе награден свещеник Васил Василев. Негово Високопреосвещенство представи мотивите за отличието на този ревностен свещенослужител, който над 20 години свещенодейства в Православната ни църква.

С красиви песнопения клиросните певици Елизавета Маринова, Христина Скорик, Цветанка Николова, Дана Пашева украсяваха благолепния храм.

Сред официалните гости на празника бяха българският консул г-жа Елена Никова, архонт Борис Гюров и съпругата му Юлиана Гюрова, г-н Иван Костов от Рим и Дон Адам – представител на Архиепископията на Милано, отговорен за икуменическия диалог с православните християни в Милано.

Въпреки че денят на свети Амвросий е почивен за Милано и областта, храм „Санта Мария Възстановителка“ се преизпълни от множество вярващи сънародници, които заедно отправиха молитви към Всемилостивия Бог и свети Амвросий, просейки неговото застъпничество и закрила.

В своята архипастирска проповед Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний призова да следваме усърдието на свети Амвросий в Христовата вяра. Митрополит Антоний акцентира и върху необходимостта да се придържаме към онази истина, която Бог ни е завещал, да се стараем да се приближаваме всекидневно към Него и да стоим твърдо в пътя на вярата.

„Да помним, че кръстът, който Бог възлага върху ни няма за цел да ни затрудни или да е непосилна тежест, а има за цел всекидневно да ни калява, да затвърждава нашата воля, да изпитва нашата вяра“, каза в словото си митрополит Антоний и изрази вярата си за това всички наши сънародници да чувстват духовния уют в Православната църква, независимо в коя част на Европа и света се намират.

След края на богослужението деца, участвали в проекта „Разкажи ми твоята история“, организиран от българското сдружение „НИЕ“ в партньорство с български училища от Италия, представиха своите родови истории. Разказите им дълбоко развълнуваха присъстващите в храма и бяха поредното доказателство, че запазването на корените и изграждането на национална и културна идентичност е възможно само чрез единство и сътрудничество между Българската православна църква и българските институции.

08.12.2024_15:48 | Източник: Българска патриаршия 08.12.2024 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия

Водосвет в новостроящия се храм „Св. Серафим Софийски Чудотворец“

Снимка

 

На 1 декември – рождената дата на св. Серафим Софийски, Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил отслужи водосвет в новостроящия се храм, посветен на софийския чудотворец, разположен в столичния ж.к. „Надежда“.

В извършването на водосвета взеха участие Негово Преосвещенство Браницкият епископ Пахомий – първи викарий на Софийския митрополит, архимандрит Йоан – протосингел на Софийската света митрополия, протойереи Христо Димитров – председател на новостроящия се храм и протодякон Иван Петков. Сред множеството присъстващи бяха кметът на район Надежда – инж. Димитър Димов, г-н Милен Янков – храмов ктитор и общинският съветник г-н Драгомир Младенов.

След водосвета Негово Светейшество се обърна към присъстващите със слово, в което обърна внимание на значението на построяването на храм в чест на св. Серафим Софийски:

„Нуждаем се от храм, посветен на него – в днешното време, което се характеризира с проникване на материалистичния дух, отрицание на вярата, също както във времето на неговия живот. Но свети Серафим ни е показал, че за Бога няма невъзможни неща. Чрез добросъвестно служение и личен пример, с аскетичен подвиг и молитва той привлякъл мнозина към вярата, а след неговото успение не секва потокът от хора, които отиват при гроба му с молитва и надежда за помощ. От многократните прояви на застъпничество и помощ мнозина са окуражени и пазят в сърцето си скъпо място за него.

Радваме се, че проявявате желание и чрез дарителството на много хора се строи този православен храм. Радостно е, защото православният християнин има осъзната нужда от място, където да се събира в църковното семейство. Ние сме братя и сестри в Христа и както се събираме в домовете си, празнувайки семейни празници, така имаме необходимост да се събираме в храмовете, където се учим да възрастваме в познанието за себе си и ближния, в братолюбието и единството, във вярата и живота в Христа. Това е начинът, по който се трудим за своето спасение. Чрез вярата Бог дарява на човешкото сърце благодат, за да живеем в Истината и да свидетелстваме, че и днес има Христова любов и грижа между човеците“.

След словото си патриарх Даниил поръси вярващите за душевно и телесно здраве, а на всички бяха раздадени благословени сладки.

Текст и снимки: Михаил Тасков

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК


03.12.2024_10:02 | Източник: Българска патриаршия 02.12.2024 |
Автор: Софийска митрополия