ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЯ

Картина на живо от Храма

Православен календар

п
в
с
ч
п
с
н
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
1
08 дек.
08 дек. 2022 - четвъртък    
8:00-18:00ч.
22 дек.
22 дек. 2022 - четвъртък    
8:00-18:00ч.
Events on 01 дек. 2022 - четвъртък
Events on 03 дек. 2022 - събота
Events on 05 дек. 2022 - понеделник
Events on 07 дек. 2022 - сряда
Events on 08 дек. 2022 - четвъртък
08 дек.
8 дек. 22
София
Events on 10 дек. 2022 - събота
10 дек.
Events on 12 дек. 2022 - понеделник
Events on 14 дек. 2022 - сряда
Events on 15 дек. 2022 - четвъртък
Events on 16 дек. 2022 - петък
16 дек.
Events on 17 дек. 2022 - събота
Events on 21 дек. 2022 - сряда
Events on 22 дек. 2022 - четвъртък
22 дек.
22 дек. 22
София
Events on 28 дек. 2022 - сряда

Новини от православна България

След няколко чудодейни изцеления на вярващи Велико Търново посрещна тържествено чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения

Снимка
снимка: кореспондент на БТА във Велико Търново Николай Венков
Велико Търново, 16.06.2024 11:34

 

След няколко чудодейни изцеления на вярващи Велико Търново посрещна тържествено чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения
След няколко чудодейни изцеления на вярващи Велико Търново посрещна тържествено чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения
Велико Търново посрещна тържествено икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения.

След няколко чудодейни изцеления на вярващи Велико Търново посрещна тържествено икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения в катедралния храм „Рождество Богородично“. Вярващите могат да се поклонят пред нея през целия ден, а в 18 часа ще бъде отслужен молебен за здраве, след което ще бъде представена и книгата на журналиста Ангел Бончев „Св. Никифор Прокажения Чудотворец“.

Великотърновският митрополит Григорий благодари на Ангел Бончев за донасянето на мощите в старата столица и призова миряните да научат повече за чудесата, свързани със светеца и неговата чудотворна икона.

Свети Никифор Прокажения е страдал много през целия си живот, каза за БТА Ангел Бончев, който е организатор на обиколката на иконата с мощите в различни градове на страната. Той разказа, че светецът е покровител на страдащите от тежки и нелечими заболявания и спомена за няколко такива случая от последните дни. Жена от Лясковец проглежда с увреденото си око, докато чака да се поклони пред мощите, а адвокат от същия град твърди, че се е изцелил от онкологично заболяване, като свещеникът от храма потвърждава за видимото подобрение на неговото здраве. Друг случай е свързан с Иванка от село Джулюница, която прохожда с болния си крак след молитвите й пред иконата, разказа Бончев.

За свети Никифор се знае, че чува молитвите на вярващите много бързо и помага на хора, страдащи от рак, психични разстройства, сърдечни заболявания, зависимости, душевни проблеми, очни болести, безплодие, семейни неразбории и множество други тежки заболявания. Той е роден на остров Крит през 1890 година. Когато е 13-годишен се разболява от проказа и в продължение на 60 години продължава да страда от тази болест. Целият си живот свети Никифор прекарва в болница, живеейки изолиран от света. В Гърция го наричат тайният светец, тъй като неговите духовни подвизи са били известни само на малцината, които са го познавали. Неговият живот е изцяло посветен на Бога – той е пример за търпение, целомъдрие, молитва, себеотрицание и любов. Успението му е на 4 януари 1964 година, като впоследствие на тази дата се чества и неговия празник.

Преди да пристигнат във Велико Търново, мощите на свети Никифор Прокажения бяха посрещнати в Габрово, Горна Оряховица, Лясковец и Севлиево, а през следващите дни предстои да гостуват в градовете Павликени, Левски и Свищов. Поради интереса от страна на вярващите, програмата с излагането на мощите се допълва постоянно.

След молебена ще бъде представена книгата от издателя й за България, журналистът и водещ на „По света и у нас“ по БНТ Ангел Бончев.

16.06.2024_13:50 | Източник: БТА 16.06.2024 11:34 |
Автор: Кореспондент на БТА във Велико Търново Николай Венков

Седмата неделя след Великден е днес, чества се и паметта св. Тихон Аматунтски Чудотворец

Снимка

 

Седмата нeделя след Великден е днес, чества се и паметта свети Тихон Аматунтски Чудотворец.

Седмата нeделя след Великден е посветена на 318-те свети отци, участвали в Първия вселенски събор. Съборът е свикан в 325 г. в град Никея (днес Изник, източно от Бурса, Турция), за да се противопостави на ереста на Арий (арианството). Сред видните участници в него са епископите Александър Александрийски, Атанасий Велики, Евстатий Антиохийски, Макарий Йерусалимски, Пафнутий, Спиридон, Николай и други.

Отците на събора формулирали важни понятия на православното християнско учение и особено тези, които се отнасят до второто лице на Света Троица – Син Божи, въплътил се в Богочовека Иисус Христос.

Съставени са и първите седем члена на Символа на вярата, краткото изложение на вярата.

Честваме паметта на свети Тихон Аматунтски Чудотворец, който живял на остров Кипър през IV-V век. Той е роден в град Аматунда (днес в развалини източно от град Лимасол) и с голямо желание се образовал. Самите родители, бедни хора, но ревностни християни, го възпитали в Христовата вяра. Тихон с усърдие изучавал също Свещеното Писание и още от младини проявявал силен стремеж да служи на Бог.

Аматунтският епископ Мнимоний оценил качествата му и го ръкоположил за дякон, а по-късно, след смъртта на епископа, Тихон единодушно бил избран на негово място. По това време в Кипър още имало езичници, особено се почитала богинята Афродита. Но свети Тихон неуморно проповядвал Божието слово и обърнал мнозина езичници към истината в Христос. За неговия живот са запазени малко сведения, записани предимно от родения също в Аматунда свети Йоан Милостиви, Александрийски архиепископ.

Запазило се следното предание за ранната възраст на светителя. Когато той живеел още в родителския дом, баща му, който бил хлебар, оставял и него да продава хляб. Момчето обаче често раздавало на бедните хляб, без пари. Баща му забелязал това и почнал да го мъмри. Но Тихон кротко му отговорил: „Татко, аз не раздавам хляб даром, а го давам на заем на Бог. А в Неговата книга има вярно обещание, че който прави добро на сиромах, дава заем на Бог, а който дава на Бог, ще получи стократно. Ако не вярваш на това, да отидем в житницата и там ще видиш, как Бог връща на Своите заемодавци“. Отишли в житницата, която смятали вече за празна. Като отворили вратата, видели, че тя е пълна с чиста пшеница. Бащата благодарил на Бог и оттогава не забранявал на сина си да раздава даром хляб на сиромасите.

Свети Тихон починал в дълбока старост през V век, прославен от Бог с чудотворна сила заради примерния си живот и голямото си пастирско усърдие.

16.06.2024_14:21 | Източник: БТА 16.06.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев

На 16 юни ще бъдат отслужени Заупокойна св. Литургия и панихида в памет на Екзарх Йосиф I

Снимка

 

Тази година БПЦ-БП отбелязва 184-годишнината от рождението и 109-годишнината от блажената кончина на приснопаметния Български екзарх Йосиф І.

По решение на Светия синод на 16 юни (нeделя) в столичния катедрален храм „Св. Неделя“ ще бъдат отслужени Заупокойна св. Литургия и панихида в памет на Екзарх Йосиф. Св. Литургия ще бъде възглавена от Негово Преосвещенство Велбъждски епископ Исаак, втори викарий на Софийски митрополит.

Начало на светата Литургия – 9:00 часа.

15.06.2024_13:34 | Източник: Българска патриаршия 15.06.2024 09:51 |
Автор: Българска патриаршия

Престави се в Господа протойерей Милен Герчев Петров /опело: 12:00 ч. на 16 юни/

Снимка

 

С дълбоко прискърбие Канцеларията на Варненска и Великопреславска света митрополия съобщава, че след кратко боледуване в късния следобед на 14 юни 2024 г. се престави в Господа Негово Всеблагоговейнство протойерей Милен Герчев Петров.

Отецът е роден на 27 ноември 1962 година в град Каспичан. През учебната 1980/1981 г. завършва средно образование в Техникума по фина керамика и стъкло в град Нови Пазар. През 1991 г. е приет и става възпитаник в паралелния курс на Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“, а по-късно завършва и висше образование по Теология.

На 31 март 1991 г. – Вход Господен в Йерусалим – Негово Високопреосвещенство приснопаметният Варненски и Великопреславски митрополит Кирил го ръкополага за дякон. Броени дни по-късно, когато Православната църква чества Празника на празниците – Възкресение Христово (8 април), дякон Милен е ръкоположен за свещеник във варненския храм „Св. Атанасий“. С духовното отличие „протойерей“ е отличен единайсет години по-късно – на 28 юли 2002 г.

За повече от три десетилетия свещеническо служение протойерей Милен Петров обгрижва множество енории в Шуменска духовна околия, сред които храм „Св. Николай летни“, храм „Св. св. Кирил и Методий“ и храм „Св. вмчк Пантелеймон и Св. Седмочисленици“ в град Каспичан, както и параклисите „Св. св. Константин и Елена“ в село Могила и „Св. вмчк Димитър“ в село Сини вир.

Опелото на духовника ще започне от 12:00 ч. на 16 юни (7 Неделя след Пасха – на св. Отци от Първия вселенски събор) в храм „Св. вмчк Пантелеймон и Св. Седмочисленици“, град Каспичан.

Епархийското ръководство на Варненска и Великопреславска света митрополия изказва искрени съболезнования на близките и роднините на протойерей Милен Петров.

Вечна и блажена да бъде паметта му! Бог да го прости и упокои! Амин!

15.06.2024_13:23 | Източник: Българска патриаршия 14.06.2024 22:23 |
Автор: Варненска и Великопреславска митрополия

ХХ Международен фестивал „Св. Богородица – Достойно есть“, Поморие – среща на диригентите

Снимка

 

Традиционната среща на диригентите и ръководителите на хоровете-участници, фестивалния секретариат, гости и журналисти, отразяващи събитието, през тази юбилейна година бе белязана от скръбната загуба на троицата църковни мъже, отдали благословение и вдъхновили международния форум за православна музика – Българския патриарх Неофит, Сливенския митрополит Йоаникий и протопсалт доцент Димитър Димитров. Тя се проведе в Градската художествена галерия „Дечко Стоев“ и бе уважена от Негово Високопреосвещенство Старозагорския митрополит Киприан, председател на фестивалния секретариат.

Музикалният директор на фестивала г-жа Таня Никлева откри срещата, като благодари на всички хорови диригенти и ръководители за участието им и за възможността заедно да съпреживеят радостта от обединението. Защото „ако на повече места се случва това – хората да се обединяват, вместо да се разделят, то светът ни със сигурност ще е едно по-добро място“. Посочи, че всяко фестивално издание е посветено на някоя годишнина на знаков композитор, но че двадесетото е посветено и на тримата новопреставили се личности на БПЦ, които имат голяма важност за занимаващите се в нашата родина с църковна музика.

В тяхна памет дългогодишният диригент на Софийския свещенически хор и член фестивалния секретариат ставрофорен иконом д-р Кирил Попов припомни основни моменти от техния живот и заслуги и сподели свои лични спомени.

Юбилейното двадесето издание е посветено на 100 години от кончината на Александър Архангелски и на 80 години от тази на Павел Чесноков.

Г-жа Таня Никлева запозна аудиторията с композиторите и представи някои акценти от тяхното музикално творчество.

Последва дискусия и взаимно споделяне на актуални хорови проблеми.

15.06.2024_13:11 | Източник: Българска патриаршия 14.06.2024 20:28 |
Автор: Анула Христова

Честваме паметта на свети пророк Амос, на мъченик Исихий Доростолски и на сръбския патриарх Ефрем, роден българин

Снимка

 

Свети пророк Амос е един от дванадесетте библейски пророци, наричани малки заради по-малкия обем на книгите им. Живял през VIII век преди Христос и по занятие бил пастир. Родом от южното (юдейско) царство, той проповядвал в северното (израилско) царство. По това време имало относителен мир и напредък на страната, но евреите често нарушавали Божиите закони.

Амос се обявил против засилващото се неравенство между много богатите и много бедните. Основните въпроси, по които говорил, били справедливостта, Божието всемогъщество и божествената присъда, която няма да закъснее. Към вождовете на еврейския народ той говорел: „Горко вам, които смятате, че е далеч злочестият ден, и правите да се приближи тържеството на насилието; вие лежите на легла от слонова кост и ядете най-добри овни от стадото, мажете се с най-добри мазила и не ви боли сърце за злополуката на народа. Затова ще отидете в плен начело на пленниците“. Наистина скоро след това страната била завзета от асирийците. Но междувременно пророк Амос бил пребит от езически жрец и от сина му, и починал от раните си.

Мъченик Исихий е раннохристиянски светец, мъченик за вярата, пострадал в Дуросторум (Доростол, днес Силистра). Това станало по време на Диоклетиановите гонения. Той бил сподвижник на мъченик Юлий и присъствал на неговото обезглавяване в същия град, където се разкрил като християнин. Затова бил заловен, осъден и обезглавен на 15 юли 304 г.

Свети Ефрем бил българин, роден в 1311 г. в Търновско. Станал монах в Хилендарския манастир, а после се подвизавал в Дечанския манастир, Косово. Добре образован клирик, през 1375 г. той бил избран за патриарх на Сръбската църква. Когато остарял, се оттеглил на покой в ждрелото на река Емра, където починал на 15 юни 1399 г.

15.06.2024_12:58 | Източник: БТА 15.06.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев

Архиерейска св. Литургия по случай храмовия празник на църквата „Възнесение Господне“ в с. Голям извор

Снимка

 

Четиридесет дни след Своето Възкресение Господ Иисус Христос се явявал на Своите ученици, като ги утвърждавал във вярата и изяснявал Божието откронеие и истините за Царството Божие. На четиридесетия ден след Пасха , когато Апостолите били на молитва, в очакване Божието обещание да се изпълни, Христос се явил сред тях, беседвал и ги извел от града на Елеонската планина. Христос вдигнал ръце да ги благослови и благославяйки ги, бил подет от облак и Се издигнал в небето и седнал отдясно на Бог Отец. По този начин Господ Иисус Христос, Който със Своето Божество винаги е с Отца и със Светия Дух, е възнесъл човешкото естество във велика слава да седна до Бог Отец.

На 13 юни тази година за празника Възнесение Господне Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил възглави св. Литургия в едноименната църква в с. Голям извор, която тази година отбелязва своята 120-годишнина от освещаването си. На архиерея съслужиха председателят на църковното настоятелство йеромонах Нектарий (Петров) и дякон Андроник Попов.

Владиката произнесе поучителна проповед, раздаде иконки и нафора и беше отслужен водосвет.

14.06.2024_18:57 | Източник: Българска патриаршия 14.06.2024 16:50 |
Автор: Ловчанска митрополия

УДОСТОЯВАНЕ НА РУСЕНСКИЯ МИТРОПОЛИТ НАУМ СЪС ЗВАНИЕТО „ПОЧЕТЕН ГРАЖДАНИН НА РУСЕ”

Снимка

 

На 14 юни 2024 г. в Община Русе се състоя тържествена церемония за удостояването на Негово Високопреосвещенство Русенския митрополит Наум със званието „Почетен гражданин на Русе”. След връчването на Грамотата и ювелирен нагръдник от кмета г-н Пенчо Милков и г-н Христо Белоев, председател на Общинския съвет, владиката произнесе слово, в което каза: „С благодарност и особено вълнение приехме решението на Русенския общински съвет за удостояването ни със званието „Почетен гражданин” на старославния Русчук, във връзка с изпълването на десет години от избора ни за Русенски митрополит.

Но преди всичко е нужно да подчертаем, че този жест на уважение от ваша страна посрещаме не толкова заради някакви собствени заслуги, а най-вече поради обстоятелството, че в лицето на Русенския митрополит вие проявявате своето цялостно внимание и признателност към Българската православна църква като институция.

Поемайки архипастирското служение тук през 2014 г., ние срещнахме голяма сърдечност и топли чувства от местната власт, гражданите и църковното изпълнение, давайки им уверение, че в делата си ще се водим предимно от евангелските слова на Господа към Неговите ученици: „когато изпълните всичко вам заповядано, казвайте: ние сме слуги негодни, защото извършихме, що бяхме длъжни да извършим“ (Лука 17:10).

Ето защо, за нас приоритетно е била поставена личната молитва за цялата епархия и нейните жители, като се стремим да постоянстваме в търпение и братолюбие, в отправление на църковно-народното преуспяване.

Но това също би било трудно осъществимо, ако Русенската митрополия нямаше подкрепата на всички кметове и общински структури на територията на епархията, със съдействието на които тя провежда своята мисия в областта на строително-ремонтните, образователните, благотворителните и социалните дейности. А в това отношение на първо място трябва да отбележим отличните си работни взаимодействия с Община Русе и нейното ръководство.

Честта да получим днес това почетно звание е особено затрогваща и задължаваща и поради обстоятелството, че в този град ние непресторено живеем с любов и разбиране помежду си, независимо от своите различия във вяра и етнос, което всъщност е и най-голямата награда за един християнин и архиерей – да вижда Христовия плод сред своите съграждани.

Нека Божието благословение да бъде с всички нас, в името на доброто и просперитета на Църквата, народа и Родината ни, амин!”

14.06.2024_18:52 | Източник: Българска патриаршия 14.06.2024 16:28 |
Автор: a.karadakov /Ангел Карадаков/

Беседа в Софийска митрополия „Светият Дух и участието в богослужението“ /17 юни/

Снимка

 

На 17 юни, понеделник от 18:30 ч., в Софийската св. митрополия ще се проведе последната за този сезон беседа в Обучителния център. Тя ще бъде от дискусионния цикъл „Православните богослужения“, на тема „Светият Дух и участието в богослужението“.

Водещи ще бъдат протойерей Сава Кокудев, преподавател в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, и свещеник Любомир Янъков.

Заповядайте!

+++

Беседите в Обучителния център на Софийската св. митрополия се провеждат всеки понеделник от 18:30 ч., на четири тематични цикъла:

+ „Светите отци и съвремието“ – четене и обсъждане на душеполезни слова от светиите;
+ „Православните богослужения“ – смисъл и символика на вечернята, утренята, литургията, тайнствата;
+ „Изграждане и опазване на семейството“ – срещи за духовна и психологическа подкрепа;
+ „Живата история на Църквата“ – разкази за свети места и събития от миналото с отражение в духовния живот днес.

Обучителният център на Софийска митрополия се намира на ул. „Съборна“ № 11, вратата вдясно от входа на старинната църква „Св. Петка“, по стълбите на последния етаж.

Записите на беседите се излъчват в сряда, петък и нeделя от 18:00 ч. в ефира на православно радио „Епархийски глас“ на адрес: https://radio-glas.mitropolia-sofia.org/ . Архивните издания са достъпни също така в каналите на „Епархийски глас“ в Youtube и Spotify.


14.06.2024_18:27 | Източник: Българска патриаршия 14.06.2024 12:19 |
Автор: Софийска митрополия

 

Храмов празник отбеляза столичният храм „Възнесение Господне“

Снимка

 

Днес честваме големия Господски празник Възнесение Христово. Празникът, който е четиридесет дни след Възкресение Христово, известен още като Спасовден, е особено почитан от християните. Той носи ясна надежда, че Христос е Спасителят, Който идва да спаси падналото човечество.

В този ден столичният храм „Възнесение Господне“ в кв. „Яворов“ тържествено празнува своя храмов празник. В храма бе отслужена архиерейска св. Литургия, възглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит. В богослужбата взеха участие архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, иконом Симеон Иванов, иконом Валентин Тупаров – предстоятел на тържествуващия храм, протойерей Иван Иванов, свещеник Николай Пенев, митрополитският протодякон Иван Петков и йеродякон Вартоломей. Църковните песнопения бяха изпълнени от храмовите певци, ръководени от Емил Първанов.

Господският празник събра в църквата вярващи от цяла София. Ревностните християни активно участваха в богослужението, като припяваха с клиросните певци и въодушевено казаха Символа на вярата и Господната молитва „Отче наш“.

По време на утренята владиката пострига за четци и певци благочестивите мъже Николай, Борислав и Владимир, които са изразили своето желание да помагат на храмовите свещеници в служението и в енорийската им работа.

В края на литургията епископ Поликарп се обърна към множеството вярващ народ с вдъхновено пастирско слово, в което говори за духовната същност на чествания празник. Той обърна внимание на евангелските думи, с които се описва това събитие, а именно, че докато е говорил Христос с апостолите, благославяйки ги, започнал да се възнася на небето, давайки им преди това послушание да разпространяват Неговото Евангелие и да учат всички народи на онова, което им е заповядал.

След гръмко многолетствие празничното богослужение завърши, а епископ Поликарп благопожела на всички здраве, духовни сили, благодатна помощ и да имаме онази радост, която донесе Спасителят на света.

Всички дошли да отбележат храмовия празник получиха иконка с красиво изображение на Възнесение Господне.

Текст и снимки: Весела Игнатова

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК


14.06.2024_18:18 | Източник: Българска патриаршия 14.06.2024 10:08 |
Автор: Софийска митрополия