ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЯ

Картина на живо от Храма

Православен календар

п
в
с
ч
п
с
н
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
1
08 дек.
08 дек. 2022 - четвъртък    
8:00-18:00ч.
22 дек.
22 дек. 2022 - четвъртък    
8:00-18:00ч.
Events on 01 дек. 2022 - четвъртък
Events on 03 дек. 2022 - събота
Events on 05 дек. 2022 - понеделник
Events on 07 дек. 2022 - сряда
Events on 08 дек. 2022 - четвъртък
08 дек.
8 дек. 22
София
Events on 10 дек. 2022 - събота
10 дек.
Events on 12 дек. 2022 - понеделник
Events on 14 дек. 2022 - сряда
Events on 15 дек. 2022 - четвъртък
Events on 16 дек. 2022 - петък
16 дек.
Events on 17 дек. 2022 - събота
Events on 21 дек. 2022 - сряда
Events on 22 дек. 2022 - четвъртък
22 дек.
22 дек. 22
София
Events on 28 дек. 2022 - сряда

Новини от православна България

Пловдивска св. митрополия бе домакин на семинара „Социална свързаност и подкрепа“

Снимка

 

На 26 юни Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи молебен и откри заключителния семинар „Социална свързаност и подкрепа“ в хотел „Санкт Петербург“ в Пловдив. Форумът, на който домакин бе Пловдивска Света Митрополия, имаше за цел да повиши информираността относно социалните услуги и предоставянето им от страна на Църквата.

На конференцията присъстваха Техни Високопреосвещенства митрополитите Западно- и Средноевропейски Антоний и Доростолски Яков, Смолянският епископ Висарион – викарий на Пловдивския митрополит, архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов – ректор на ПДСиА „Свв. Кирил и Методий“, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, свещеник Ангел Ангелов – духовен надзорник, архиерейски наместници и свещеници от Пловдивска епархия, митрополитският протодякон Илиян Александров.

От страна на светската власт гости на събитието бяха: зам.-министърът на труда и социалната политика г-н Лазар Лазаров, кметът на Пловдив г-н Костадин Димитров, областният управител на Пловдивска област инж. д-р Илия Зюмбилев, областният управител на Пазарджишка област г-жа Валентина Кайтазова, архонтът на Пловдивска Митрополия  г-н  Георги Гергов, кметът на Община Ивайловград г-жа Диана Овчарова, г-н Радомир Чолаков, г-н Микеле Санторели – ктитор на храмове, кметове на населени места, държавни и общински служители, директори и служители на социални и образователни институции.

В началото архипастирят на Пловдивска епархия се обърна към всички с вдъхновено слово (словото публикуваме отделно), в което призова държавните институции и Църквата заедно да работят в богоугодното и народополезно дело за изграждането на eдна цялостна стабилна система за предоставяне на качествени социални услуги.

След това приветствия към участниците отправиха кметът на Пловдив г-н Костадин Димитров, областният управител г-н Илия Зюмбилев, зам.-министър Лазаров и г-н Микеле Санторели.

Първият доклад бе изнесен от ставрофорен свещеноиконом Серафим Янев – игумен на Кремиковския манастир, който представи опита си като организатор на първите социалните услуги в църквата.

Управителят на Църковния център за социална рехабилитация и интеграция „Св. Йоан Рилски“ в Горна Малина г-жа Евелина Славкова пък отчете дейността на центъра през 10-те години от основаването му.

Проф. Албена Чавдарова направи презентация на магистърската програма „Църковно-социално дело“ в СУ „Св. Климент Охридски“, за създаването на която са обединили сили Богословският факултет и Факултетът по педагогика.

В своя доклад преподавателят от катедра „Систематическо богословие“ доц. д-р Костадин Нушев пък засегна темата за традициите и съвременните предизвикателства пред социалната мисия на БПЦ.

Доц. Божидара Кривирадева от СУ „Св. Климент Охридски“ очерта конкретните видове  социални дейности и наблегна върху изграждането на мостове между духовното и социалната ангажираност.

Пълната готовност на държавните институции и искрено желание за сътрудничество със Светата църква бяха основен акцент в изказванията на изпълнителния директор на Фонд „Социална закрила“ г-жа Марина Сарадинова, изпълнителния директор на АКСУ г-жа Виктория Тахова и председателя на ДАЗД  д-р Теодора Иванова.

Директорът на дирекция „Контрол, мониторинг и лицензиране на социалните услуги“ в АКСУ г-жа Диана Петрова разясни различните процедури за кандидатстване и лицензиране на доставчиците на социални услуги.

В последния доклад директорът на дирекция „Социални политика“ в Пловдив г-жа Веселина Ботева представи богатата палитра от социални услуги, които предоставя общината.

Накрая ръководителят на Центъра за социална рехабилитация и интеграция „Таланти и иновации“ в град Елин Пелин г-жа Ели Цветанова благодари на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай за отличната организация на семинара и изрази надежда за бъдещо плодотворно сътрудничество.

Проектът „Социална свързаност и подкрепа“ е финансиран от Фонд „Социална закрила“ към Министерството на труда и социалната политика и се изпълнява от Сдружение „Света Богородица“, първият доставчик на социални услуги към БПЦ.

Снимки


27.06.2024_09:02 | Източник: Българска патриаршия 26.06.2024 |
Автор: Пловдивска митрополия

Храмов празник на храм „Св. прпмчк Прокопий Варненски“

Снимка

 

Благолепният храм, посветен на варненския покровител пострадал мъченически за Христа през XIX век, беше изпълнен от множество духовници и християни, дошли да съучастват в празничната богослужба, възглавена от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан.

В съслужение с Архиерея бяха председателят на храма иконом Георги Великов, председатели на варненските храмове, духовници от морската столица и дякон Благой Иванов. Бoгослужението беше песенно украсено от сборна група от клиросни певци под диригентството на Тодор Тодоров.

Сред присъстващите бяха областният управител на Област Варна проф. Андрияна Андреева, кметът на Община Варна г-н Благомир Коцев, вицеадмирал Митко Петев и Началникът на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ флотилен адмирал професор д.в.н. Боян Медникаров.

Преди да започне светата Литургия за четци, певци и свещоносци бяха постригани Васил, Тодор и малкият Борис.

Митрополит Йоан поздрави всички с празника, както и всички именници, сред които архимандрит Прокопий, игумен на Ботевския манастир „Св. Марина“. Той припомни важни моменти от житието на обичания от варненци преподобномъченик и благопожела всеки да се старае да бъде по-добър към ближните си.

Последва лития около храма с иконата на свети Прокопий, водена от Представителния духов оркестър на Военноморските сили на Република България. След това на множеството присъстващи беше раздадено благословено ястие. С благословението на Архиерея архимандрит Прокопий раздаде нафората и беше поздравен за именния му ден.

Цялото богослужение и проповед на Негово Високопреосвещенство може да проследите на официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook: https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/1068184654746568/.

Изготви: Георги Великов


27.06.2024_08:55 | Източник: Българска патриаршия 26.06.2024 |
Автор: Варненска и Великопреславска митрополия

 

Слово на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай на откриването на семинара „Социална свързаност и подкрепа“ в Пловдив

Снимка

 

Ваши Високопреосвещенства,

Ваше Преосвещенство,

Уважаеми г-н зам.-министър на труда и социалната политика,

Уважаеми г-н градоначалник на гр. Пловдив,

Уважаеми г-н областен управител на Пловдивска област,

Уважаеми представители на държавната и общинска власт,  

Боголюбиви отци, братя и сестри,

 

радваме се, че Пловдивската света митрополия е избрана да бъде домакин на заключителния семинар „Социална свързаност и подкрепа”, който има за цел да ни информира за възможностите Българската православна църква чрез своите поделения да организира предоставянето на социални услуги за уязвими групи граждани с подкрепата на държавата. Радостно е, че макар и с известно закъснение нашата държава започна да разбира значението на църквата не само за интегритета на нацията, но и в различни конкретни области.

В православната доктрина понятието „симфония” има едно много конкретно и ясно значение и то е синергия между светската и духовната власт, като взаимодействие между тяло и дух. Както човешкото тяло не може без душа, така и държавното тяло не може без дух, чийто носител в България, по Божи промисъл, е Българската православна църква. Няма да навлизаме сега в дебрите на православната доктрина за взаимодействие между държавната власт и църквата, но ще кажа, че сме благодарни, че в периода 2010–2020 година българската държава направи редица жестове, с които показа, че оценява Българската православна църква като значим фактор и я подпомогна сериозно в ремонта на съществуващите и строителството на нови храмове, осигури възнаграждения на свещенослужителите, които поне според първоначалния замисъл трябваше да са равни на учителските, и с редица други свои действия подпомогна Църквата в материално отношение, с което й позволи спокойно да се отдава на своята основна мисия, която е грижата за душата. Радваме се, че сега българската държава се е заела да привлече Църквата в изпълнението и на някои социални дейности.

Едва ли ще кажа нещо изненадващо, ако подчертая, че в исторически план организираното социално дело, като такова, е създадено от Църквата. Чрез социалното дело Църквата, още в ранните векове, е изпълнявала завета на Нашия Спасител да се грижим за бедните, слабите и онеправданите. Първите болници, първите сиропиталища, първите кухни за бедни, първите старчески домове са създадени от Църквата и това е ноторно известен факт. Да не говорим за училищното дело, което от ранното средновековие е било задача само и единствено на Църквата.

Знаете също така, че с началото на секуларизма светската държава методично и планомерно започва да изземва образователното дело и социалните дейности от църквата и да ги упражнява самостоятелно. В България този процес на секуларизация тръгва по-бавно, още от началото на Третата българска държава, но приключва радикално бързо със Закона за вероизповеданията от 1949 г., който директно забранява на църквата да се занимава с възпитанието и организирането на децата и младежите, а всички материални условия за извършването на социални дейности са й отнети и национализирани, с което извършването на социални дейности също де факто й е забранено. Сега наши съвременници често повдигат въпроса защо църквата не осъществява социална дейност, имайки пред очи социалните и образователни дейности на църковните организации в някои от страните на Западна Европа. Тук трябва да се имат предвид два момента, които много ясно отговарят на този въпрос.

Първо, Българската православна църква не просто е била лишена от всички материални условия за извършване на това, което вие наричате „предоставяне на социални услуги”, но и изцяло е бил разрушен изгражданият в продължение на столетия човешки потенциал за извършването на тези дейности, това, което вие наричате „административен капацитет”, тоест, обучени хора.

И второ, във всички държави, в които религиозни организации извършват мащабни по обем социални дейности, те имат сериозната финансова подкрепа на съответните държави. С две думи, църквата никъде не може да осъществява социални дейности без тясно взаимодействие с държавата. Доскоро такова взаимодействие при нас не беше законово регламентирано. Радваме се, че сега това вече е променено и новите възможности, за които ще научим повече днес, са едно чудесно начало за възстановяване на сътрудничеството между държавата и църквата в сферата на социалното дело.

Защо църквата е естествен съюзник и помощник на държавата в извършването на такива дейности е въпрос, чийто отговор е очевиден, но ще ми позволите да откроя само два момента:

– Първо, защото всяка социална дейност има в основата си принципите на състраданието, солидарността и човеколюбието. Няма нужда да казвам, че за църквата, за която човекът е Божий образ и Божие подобие, тези принципи са основополагащи, въплътени са в базовото образование на всеки наш свещенослужител и и не подлежат на ревизия или дори на коментар. Ние, хората в църквата, имаме убеждението, че трябва да се грижим за нашите ближни, не защото сме сключили договор за предоставяне на социална услуга, а защото сме християни. Тоест, ако на държавата са й необходими почтени партньори, които разбират дълбокия смисъл на тези дейности, то тя по-почтен партньор от църквата няма да намери.

– Второ, защото ако на държавата в изпълнението на такива дейности са й необходими устойчиви партньори, то ви моля да обърнете внимание, че църквата е устойчива от 2000 години насам и в този смисъл е най-устойчивата организация, създавана някога.

Тоест, в лицето на Църквата вие имате партньор, който изпълнява по най-добрия възможен начин най-важните условия за изпълняването на такива дейности – любов към хората, като основна част от православния догмат, което значи – гарантирана почтеност и доказана във времето устойчивост. В интерес на коректността държа да кажа, че специално ние в Пловдивска епархия, не бихме искали да се втурваме презглава да участваме в такива проекти, само защото би имало такава възможност. За нас изграждането на капацитет за извършване на социални дейности не може да бъде „проект”, който да бъде отчетен след като приключи „проектния срок” и после да бъде забравен.

Започнем ли веднъж, трябва да можем да гарантираме, че тези дейности ще бъдат изпълнявани устойчиво, независимо от наличието или липсата на държавно финансиране. По-важното за нас в момента е именно да започнем да възстановяваме капацитета на църквата за изпълнение на такива дейности, което означава да започнем да създаваме материални условия и още по-важното – да подготвим хора, които да могат да ги извършват, които от своя страна да привличат и обучават други бъдещи съработници, така, че да може да се изгради една цялостна стабилна система за предоставяне на качествени социални услуги.

Надявам се, че в хода на днешната конференция ще се родят конкретни идеи, които ще бъдат доразработени в бъдещи наши срещи. Това, което искам да знаят гостите ни от държавните институции и, което моите верни съработници – свещенослужители, знаят, е, че когато в Пловдивска епархия започнем нещо, искаме то да е дълготрайно, за да служи за доброто на Църквата и за спасението на душите. От това, което току-що казах имплицитно следва, че добро за Църквата е това, което служи на спасението на душите, защото Църквата е тук, за да се грижи именно за спасението на душите и цялата нейна дейност е подчинена на тази свещена мисия. Ако на държавните институции са им необходими партньори, които разсъждават по този начин, то ние сме насреща.

Пожелавам успех на конференцията и наистина се надявам, че в нейния ход ще се родят полезни и добри идеи, като насърчавам нашите свещеници да задават въпроси и да се ангажират с реализиране на възможностите, които институциите на държавата така щедро ни предоставят.

С Божията помощ на добър час и благословен успех!

 

гр. Пловдив 

26 юни 2024 г.


27.06.2024_08:45 | Източник: Българска патриаршия 26.06.2024 |
Автор: Пловдивска митрополия

 

Честваме паметта на свети Сампсон Странноприемец

Снимка

 

Свети Сампсон живял през V-VI век. Бил родом от Рим и като син на знатни и заможни родители получил добро образование и християнско възпитание. От любов към ближните той изучил лекарското изкуство и започнал да помага на страдащите, като даром лекувал всички. Затова Бог му помагал в благотворителната дейност и го дарил с чудотворна сила да изцерява телесни и душевни недъзи. След смъртта на родителите си Сампсон употребил всички наследени средства в полза на ближните. Пуснал на свобода всички свои роби, раздавал щедро милостиня, подслонявал и хранел сиромаси и странници.

Преселил се в Цариград и там построил странноприемница – дом, в който приемал бедни, болни и странници. Сам лекувал болните и с Божия сила вършел много чудеса. От смирение той скривал тия прояви на особената Божия милост към него. Но неговият свят живот станал известен и патриархът го ръкоположил за свещеник. А когато се случило да излекува и самия император Юстиниан Велики, владетелят предложил да му даде награда, каквато Сампсон пожелае. Тогава светецът отвърнал: „Богатство не ми е нужно. Ако искаш да ми окажеш голяма милост, заповядай да построят дом за болните и бедните!“

Юстиниан изпълнил желанието на Сампсон и дал нужните средства да се построи просторна болница и странноприемница, където Сампсон продължил да работи – лекувал и утешавал болен, скърбящи, бездомници. Вършел това в име Божие и напълно безплатно. Бил подпомаган от много други хора, които идвали да работят доброволно в странноприемницата на Сампсон в изпълнение на казаното от Иисус Христос за праведниците: „Гладен бях и Ми дадохте да ям, жаден бях и Ме напоихте, странник бях и Ме прибрахте, гол бях и Ме облякохте, болен бях и Ме посетихте, в тъмница бях и Ме споходихте“.

Свети Сампсон се трудил до дълбока старост и се упокоил в 550 г.

27.06.2024_08:19 | Източник: БТА 27.06.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев

Честваме паметта на преподобния Давид Солунски и на свети Давид Български

Снимка

 

Преподобният Давид живял в Солун през V-VI век. Роден в Месопотамия в около 450 г., щом навършил пълнолетие той дошъл в Солун и постъпил в манастир край стените на града. В обителта Давид с усърдие се отдал на молитва, пост и изучаване на Свещеното Писание.

След смъртта на игумена, монасите го избрали за негов заместник, но той отказал и решил да се подвизава по източния образец на стълпниците, само че не на кула, а сред клоните на едно бадемово дърво край манастирския храм. Така живял три години в строг пост и усилена молитва, смирено понасял всички изпитания на лятната жега и зимния студ. Много хора идвали при него за духовни съвети и го молели да се застъпва за тях в своите горещи молитви към Бог.

Около 540 г. Солунският архиепископ Аристид го помолил да отиде в Цариград и да ходатайства пред император Юстиниан Велики за правата на Солунска архиепископия. Преподобният Давид се подчинил и заминал за столицата с двама други монаси. Славата на подвижника отдавна била стигнала и до Цариград, така че той успял да получи от владетеля благоприятен отговор на молбата на архиепископа. Но на връщане престарелият монах издъхнал на кораба малко преди да пристигнат в пристанището на Солун. Преподобният Давид бил погребан в обителта си. Мощите му се пазят сега в храма на манастира „Света Теодора“ в центъра на града.

Свети Давид Български бил брат на цар Самуил и най-голям от четиримата синове на комит Никола, които повели битка против Византия за отвоюване на източните предели на царството, завладени от византийците. При завръщане от поход към Солун в 976 г. Давид бил убит от разбойници между Костур и Преспа. Той е един от типичните образци за народна канонизация (обявяване на светец), призната после от Църквата. Негови изображения се срещат в десетки църкви от 19-и век.

26.06.2024_08:06 | Източник: БТА 26.06.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев

Свети Дух – празник на град Ябланица

Снимка

 

По традиция в храм „Св. Троица“ – гр. Ябланица в понеделника след Петдесетница – празникът на Светия Дух, беше отслужена св. Божествена Литургия, възглавена от Високопреосвещения Ловчански митрополит Гавриил. На архиерея съслужиха ст. ик. Любомир Казашки, председателят на църковното настоятелство на храма свещеноиконом Павлин Петров и дякон Андроник Попов. Този ден също така и е празник на гр. Ябланица, като в храма молитвено присъства и кметът на Община Ябланица инж. Найден Найденов и други официални лица.

Митрополит Гавриил честити празника и произнесе проповед.

На Петдесетница апостолите се превръщат от бедни и неграмотни рибари в премъдри ловци на човеци, приели са дар от Св. Дух и са проговорили на различни езици, които не са знаели дотогава. Св. ап. Петър произнася своята първа боговдъхновена проповед и повече от три хиляди души са повярвали и са се кръстили. До ден днешен Св. Дух обитава в Църквата и нейните Тайнства, като в най-великото от тях – Св. Причастие, ние се съединяваме с Господа. Св. Дух дарува на хората мъдрост, смелост и радост според тяхната вяра, та и тук на земята да намерим истинското щастие, като изпълняваме Божиите заповеди и в бъдеще – живот безкраен, където няма нито болка, ни печал.

26.06.2024_01:43 | Източник: Българска патриаршия 25.06.2024 |
Автор: Ловчанска митрополия

Протойерей Ириней Митов и режисьорът Атанас Христосков в новия брой на „Стълба към небето“ (ВИДЕО) /21.06.2024/

Снимка

 

Софийската света митрополия представя на зрителите новия епизод на предаването „Стълба към небето“ в YouTube канала на „Епархийски глас ТВ“. Можете да го гледате във видеото по-долу.

В първата част на програмата предлагаме слово за Задушница от архим. Александър (Петранов), духовно чадо на св. Серафим Софийски.

След това ще поговорим за големия празник Петдесетница заедно с протойерей Ириней Митов, свещеник в храм „Всех Святих“ в софийското село Чепинци и в Обрадовския манастир „Св. вмчк. Мина“.

А накрая посрещаме в студиото на „Стълба към небето“ режисьора Атанас Христосков, с когото ще представим изключително интересната платформа „Есториум” (www.estorium.org).

Предаването „Стълба към Небето“ може да гледате и в телевизионния ефир на „Канал 3“ в нeделя след 10:30 ч., както и да го слушате по радио „Епархийски глас“ в понеделник и сряда от 13:30 ч.

 

26.06.2024_01:36 | Източник: Българска патриаршия 25.06.2024 |
Автор: Софийска митрополия

 

В Софийската духовна семинария се открива годишната изложба по иконопис и дърворезба

Снимка

 

На 25 юни, вторник, от 14 ч. в Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски“ ще бъде открита годишната изложба на курсовете по иконопис и дърворезба. В тях се обучават семинаристи под ръководството на утвърдени професионалисти – иконописците Елеонора Караиванска и Галин Паскалев и дърворезбара Николай Иванов.

Заниманията с църковно изкуство се провеждат в семинарията от 2016 г. и в тях се включват учениците от 8. (първи семинарски) клас. Подходът на преподавателите е задълбочен и изисква сериозно отношение и от страна на семинаристите. В началото на годината се провежда входен изпит по рисуване, защото в иконографията е необходим не само интерес към рисуването, но е важно младежите да имат и талант. В тазгодишния курс по иконопис се обучават петнадесет ученици и затова с тях се занимават двама преподаватели. Целта е да се отдели достатъчно време и внимание за обучението на всеки от младите творци.

В навечерието на откриването на изложбата преподавателката Елеонора Караиванска сподели за Двери: „Има много талантливи деца. В момента две момчета се подготвят с уроци по рисуване с цел да кандидатстват в Художествената академия, Великотърновския университет или друг ВУЗ, който ще им даде необходимата подготовка, за да продължат да се занимават професионално в сферата на църковните изкуства“.

На откриването на експозицията утре семинаристите ще получат сертификати за успешно завършен курс по иконопис, съответно по дърворезба.

Тази година в изложбата ще бъдат включени произведения и на преподавателите – икони и дърворезби, което ще е допълнително вдъхновение за младите творци.

Снимките са от откриването на изложбата през миналата година:

Снимка

Снимка

Снимка

25.06.2024_07:59 | Източник: Българска патриаршия 24.06.2024 |
Автор: Софийска митрополия

Столичният храм „Св. Дух“ тържествено отбеляза храмовия си празник

Снимка

 

С архиерейска св. Литургия бе отбелязан храмовият празник на столичния храм „Св. Дух“ в кв. „Надежда“.

В църквата, посветена на Третото Лице на Света Троица – Светия Животворящ Дух, литургията бе възглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит.

В съслужение взеха участие архимандрит Василий, протосингел на Софийска света митрополия, архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, ставрофорен иконом Николай Коцев, ставрофорен иконом Ангел Янъков, ставрофорен иконом Константин Вълчев, предстоятел на тържествуващия храм, иконом Методий Корчев, протойерей Йоан Маджуров от храмовото духовенство, протойерей Георги Марков, митрополитският протодякон Иван Петков и йеродякон Поликарп.

Църковните песнопения на утренята бяха изпълнени от храмовия певец г-н Марио Стоименов, подпомогнат от г-н Ангел Младенов, а литургийните от смесения хор при храма.

В храма за съборна молитва се събраха десетки вярващи от цяла София, които в единомислие възхвалиха Светия Дух и отново, и отново просеха Неговите благодатни дарове. Храмовият празник бе уважен от кмета на район „Надежда“ инж. Димитър Димов.

Тържествуващият храм, изпълнен с въцърковена енория в молитвена тишина участваше в светата богослужба. Мнозина се бяха подготвили и в края на литургията пристъпиха да се причастят със св. Христови Тайни.

В края на богослужбата, с празнично пастирско слово епископ Поликарп се обърна към присъстващите. Той говори за историята и духовния смисъл на днес чествания празник, за апостолите и за предадената чрез тях благодатна приемственост, и за това как да приемем и запазим даровете на Светия Дух.

“Днес ние виждаме Светия Дух във вид на огнени езици, защото всяко Негово явяване и проявление е именно в това, Той да обнови, да затопли и да вдъхнови творението. Той показа какво е необходимо на всеки, който иска да бъде проповедник на Евангелието в света, какво трябва да бъде славото му – огнено, живо, пламенно. Слово, което да изгаря греха и врага на човешкото спасение, огън, който показва, че делото Божие е сериозно, и е необходимо с внимание и всеотдайност да се отнасяме към него… Нека се възрадваме, като едно голямо православно семейство и се развеселим в Бога! Да Му благодарим за великите благодеяния към всеки един от нас! Да бъдем подражатели на Бога, особено в градивността, за да може талантите, които ни е дал и които са осветени от Светия Дух, да надграждаме, развиваме с трудолюбие и да послужим като бъдем пример за тези до нас и около нас.” – каза в словото си владиката и поздрави всички, които днес празнуват своя личен празник, тъй като денят съвпадна с празника Рождество на св. Йоан Предтеча.

С гръмко многолетствие завърши духовното тържество. Владиката благодари на предстоятеля на храма и на всички, които се трудят и молят в него, и преподаде благослова на Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий, Наместник-председател на Св. Синод и Наместник на овдовелия Софийски епархийски престол.

В чест на празника и заради символичното изобразяване на Светия Дух в образ на гълъб бе изпълнена създадената от няколко години традиция. Епископ Поликарп, архимандрит Евтимий и предстоятелят отец Константин пуснаха в двора на църквата по един бял гълъб.

Всички дошли да влязат в радостта на енорията бяха нагостени с вкусно ароматно ястие.

Текст и снимки: Весела Игнатова

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК


25.06.2024_07:47 | Източник: Българска патриаршия 24.06.2024 |
Автор: Софийска митрополия

 

Педесетница – храмов празник на столичната църква „Св. Троица”, кв. „Гео Милев“

Снимка

 

В неделния ден на 23 юни, Православната църква тържествено отбелязва празника Петдесетница. В този ден своя храмов празник отбелязва столичната църква „Св. Троица“, кв. „Гео Милев“.

С благословението на Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий, Наместник – председател на Светия Синод и Наместник на овдовелия Софийски епархийски престол там бе отслужена архиерейска света Литургия, възглавена от Негово Преосвещенство Белоградчишкия епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит.

Заедно с него съслужиха, архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, протойерей Георги Димитров, предстоятел на храма, протойерей Йоан Попиванов, протойерей Илия Павлов, протойерей Владимир Каральов, протойерей Андон Софиин, протойерей Петър Кудузки, йеродякон Вартоломей, йеродякон Поликарп и дякон Филип Стойчев.

Църковните песнопения на утренята бяха изпълнени от клиросни певци, а на светата Литургия от смесения хор при храма. Множество християни молитвено съучастваха в празничното богослужение.

Преди светата Евхаристия за „четец“ бе постриган благоговейният мъж Жельо, който ще подпомага свещениците в техните трудове и служение.

След светата Литургия по традиция беше извършено последованието на вечернята, на която бяха прочетени коленопреклонните молитви за прошка на прегрешенията на всички, за придобиване на мирен дух, за окриляне в единомислие и за всички покойници, чрез което моление всички се подготвят с добри мисли и живот за слизането на Светия Дух, Който да изпълни всички със Своята благодат и дари на всеки пламенен дух, единство, мир и постоянство в духовния живот в свидетелството на вярата.

В края на богослужбата епископ Поликарп се обърна към многолюдното църковно събрание.

“Това, което отбелязваме и почитаме днес, е явяването пред света на светата и единосъщна Троица, на Отец, Син и Свети Дух. Когато сме в църквата, и когато искаме да преуспяваме духовно, трябва да тупти в нашите взаимоотношения единомислие, както с Бога, така и между нас. Единомислието е залогът на онова, което днес отбелязваме, онова което е много трудно да постигнем във взаимоотношенията си, но не е невъзможно. Възможно е, когато имаме послушание и доверие към Бога. Тогава идва единомислието, когато сме смирени и послушни, а това се проявява в контактите ни с ближните. Това показваме с нашето присъствие в храма, да се извисяваме духовно, и да станем “нова твар” – твар, обновена в Христа и облагодатена от Светия Дух. Стоейки днес, знаем, че отваряйки сърцето си, Бог ще ни научи на всичко, което е потребно и необходимо за спасение и вечен живот. Молим се днес, на днешния празник, Бог да ни благослови. Нека да обикнем Бог, да прегърнем Сина – Иисус Христос, и да станем обиталище на Светия Дух.” – каза в словото си епископ Поликарп.

Той благодари на свещенослужителите за техните неуморни трудове за благолепието на храма, за стремежа им да развиват енорията, благодари на вярващия народ за участието им в празника Петдесетница и затова, че показват своята православна вяра, която е жива, действена и спасителна.

От името на духовенството, църковното настоятелство и цялата енория предстоятелят протойерей Георги Димитров благодари на епископ Поликарп за съвместното богослужение и му отправи благопожелания. За всички дошли да влязат в радостта на енорията, църковното настоятелство бе подготвило празнична почерпка.

Текст и снимки: Весела Игнатова

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК


25.06.2024_07:41 | Източник: Българска патриаршия 24.06.2024 |
Автор: Софийска митрополия