Снимка

Западно- и Средноевропейският митрополит Антоний организира в Берлин чествания по повод 10-та годишнина от избора му за епархийски архиерей. Каноническият избор на митрополит Антоний се състои на 27 октомври 2013 г. (тук), но честванията тази година в Берлин се проведоха на 28 и 29 октомври. Митрополити, епископи и свещеници от БПЦ, както и гости от чужбина се събраха в митрополитския център. В началото на пребиваването си в Берлин архиереите посетиха Негово Превъзходителство Григор Порожанов, посланик на Р. България в Германия. Като част от културната програма на посещението, домакинът покани своите гости в известния музей „Боде“, който е част от берлинския архитектурен ансамбъл „Музеен остров“, включен в списъка на ЮНЕСКО.

Снимка

На 28 октомври в българския катедрален храм „Св. цар Борис“ беше отслужена Възкресна вечерня, оглавена от Пловдивския митрополит Николай. От България за храма беше донесена като дар частица от мощите на св. патриарх Евтимий Търновски.

На празничната съборна св. Литургия на 29 октомври дойдоха представители от всички български общини в Германия, като особено многобройна беше общината от Хамбург. По време на богослужението бяха извършени две ръкоположения. Николай Георгиев беше ръкоположен за дякон, който ще служи в Българската църковна община в Барселона заедно с о. Авенир. А дякон Райко Синев беше ръкоположен за свещеник и ще служи в Българската църковна община в Щутгарт.

Снимка

Негово Светейшество Българският патриарх Неофит отправи поздравление към митр. Антоний по повод годишнината от каноническия му избор. То беше прочетено по време на празничното богослужение от главния секретар на Св. Синод Мелнишки еп. Герасим. В него патриарх Неофит изразява своето одобрение на активната дейност на младия митрополит. „Радостни сме и сме удовлетворени, че във Ваше лице преди десетилетие придобихме усърден и всеотдаен съработник на Божията нива, енергичен в служението и изпълнен с воля и апостолско дръзновение събрат, който не пести силите си, нито своето време в грижата за повереното му от Христа Спасителя паство, както и в съвместната ни работа като Свети Синод и Свещеноначалие на светата ни Църква.

През тези десет години от Вашия избор засвидетелствахте пред Бога и Неговия народ похвална ревност в укрепването и въздигането на поверената Ви епархия. Появиха се нови църковни общини, осветиха се нови храмове, увеличиха се свещенослужителите и монашестващите, приобщени към Православната ни църква бяха християни от други народности, а равнището на духовния и църковен живот в епархията е на завидна висота“.

Снимка

Негово Светейшество отбелязва плодотворната дейност на митрополит Антоний в сътрудничеството „със сестрите – православни църкви по места, с Римокатолическата църква и другите християнски изповедания на европейския континент, както и с държавните и обществените институции на страните от Западна и Централна Европа, където функционират нашите православни църковни общини“.

В заключение Негово Светейшество насърчава митрополита с думите „Дерзайте, Високопреосвещени владико, и занапред в архипастирското служение, в подражанието си на Пастира на пастирите – Господ Иисус Христос, Който е нашият вечен и неизменен образец в това служение“.

При възкачването си на митрополитския престол на Западно- и Средноевропейска епархия през 2013 г. митрополит Антоний е най-младият епархийски архиерей сред събратята си. Поставя си за цел укрепването на българските църковни общини в Европа, като пътува много и участва активно в решаването на текущите проблеми. Сред приоритетите му са намирането на места за извършване на богослуженията за българите и осигуряване на свещенослужители в църковните общини.

Снимка

За тези десет години са ръкоположени 11 свещеници и дякони, още шест свещеници са привлечени от други епархии на БПЦ. Днес митрополията има 43 общини и мисии на територията на цяла Европа. В периода 2013-2023 г. са изградени, придобити и ремонтирани храмовете: в Берлин (основен ремонт на храма и изграждане на Енорийски център), Виена, Хага, Хамбург, Щутгарт, Будапеща, Лондон.

Създават се нови църковни общини в Лайпциг, Женева, Цюрих, Люксембург, Кьолн-Брюл, мисия в Хаселт, мисия в Памплона, мисия в Кент, мисия в Нетуно и Анцио, в Колеферо, в Неапол, в Малага, в Монреал (Сицилия) и в Калабрия.

Сред приоритетните дейности на Западно- и Средноевропейската митрополия се утвърждава просветната дейност сред българите, живеещи далече от родината. Митрополитът установява плодотворни връзки с българските училища в чужбина и работи активно с тях за провеждане на религиозна просвета сред техните ученици, издава и разпространява учебни пособия. Организира обучителни семинари в Троянския и Бачковския манастир за българските учители в чужбина и участва в различни техни дейности.

Не са малко и трудностите пред служението на митрополит Антоний в една епархия, разположена на голяма територия, която обгрижва основно емигранти, живеещи по различни причини далече от родината. Епархията не разполага със собствени храмове, затова се полагат усилия да се придобият такива или да се договаря с местните църковни общности; трудно се намират свещеници, които се съгласяват да служат зад граница; църковните общности се организират и поддържат от миряните, много често това изисква интензивна комуникация с владиката и свещеника за извършването на богослужения. Всичко това прави живота на епархията ни в Западна и Централна Европа специфичен, а служението на епархийския архиерей натоварено с много предизвикателства.

29.10.2023_22:54 | Източник: Двери на Православието 29.10.2023 |
Автор: Двери на Православието