Снимка

На 30 ноември в Париж беше открита десетата иконографска изложба „Икона. Цветовете на безкрая“, организирана от Българската православна църковна община „Св. Патриарх Евтимий Търновски“ съвместно с Българския културен институт. За пореден път нашите сънародници и много приятели на българската общност във Франция се докоснаха до творчеството на едни от най-изявените съвременни иконописци и резбари. Сред тях бяха проф. д-р Георгиос Кордис (Гърция), доц. д-р Михай Коман и доц. д-р Василе Тудор (Румъния), проф. д-р Тодор Митрович (Сърбия), доц. Иван Полверари (Италия) и др. Много от тях са членове на сдружение „Икона“, чрез което се стремят да дадат по-широк обществен хоризонт на местните иконописни школи и да продължат общуването си на творческото поле така, както сме призвани да бъдем едно в Христа в литургичния живот.

Снимка

Куратор на изложбата, събрала творбите на 17 иконографи и резбари, отново беше доцент д-р Ваня Сапунджиева от катедра „Иконопис“ на ВТУ „Св. Кирил и Методий“, която от десет години дейно участва в тази поредица от изложби – вече утвърдена традиция, с която нашата църковна община в Париж дава своя дял за представянето на българската култура и изкуство.

Началото на тези изложби, някои от които бяха представени извън френската столица, бе поставено още през 2010 година в Париж в изложбената зала при храм „Св. Петър“ на емблематичния за всички творци хълм Монмартър.

Снимка

Тазгодишното събитие беше посветено и на десетата годишнина от интронизацията на Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, който лично благослови изложбата. Сред гостите бяха гръцкият митрополитът Димитриос, председател на Събранието на православните епископи във Франция, Антиохийският митрополит Игнатий, Сръбският епископ Юстин и др.

На откриването пя православният квинтет „Пейте на нашия Бог, пейте!“, дирижиран от свещеник Александър Лашков, който специално дойде от София за събитието. Същият камерен хор озвучи молитвено архиерейската св. литургия на 3 декември в българския храм в Париж. Преди нея богомолците посрещнаха частица от мощите на св. патриарх Евтимий, вече изложени на поклонение в Бачковския манастир, донесена като дар от митрополит Антоний.

Снимка

По време на богослужението беше постриган за иподякон Еманюел Делом – французин, приел православието и избрал да стане част от българската енория заедно със семейството си. В края на службата митрополит Антоний поднесе икона на св. Иван Рилски на отец Николай Чернокрак, почетен декан на православния богословски институт „Св. Сергий“ и предстоятел на опожарения и вече възстановен храм „Св. Серафим Саровски“, в който нашата църковна община намира подслон, тогава когато е нямала самостоятелен молитвен дом. Така тази икона ще замени погълнатото от пламъците изображение на Рилския Чудотворец, който по думите на митрополит Антоний „никога не си е тръгвал от там“.

По време на светата литургия бяха отправени прошения за възстановяването на Негово Светейшество патриарх Неофит, а след нея в светлината на настъпващите Рождественски празници най-малките енориаши получиха подаръци.

Снимка

По време на посещението си митрополит Антоний се срещна с Архиепископа на Париж Монсеньор Улрих. Архиепископът беше запознат с дейността на Западно- и Средноевропейска епархия и предстоящите пастирски посещения на митрополит Антоний в Милано и Рим. Митрополит Антоний подари на архиепископ Улрих икона на Благовещение, с пожелание да получава благи вести в своето служение. Екип на френската национална телевизия Франс 2 засне тези празнични събития, които ще бъдат излъчени в емисия, посветена на Българската православна община в Париж в началото на 2024 година.

Богослужение в българския храм в Париж:

Снимка

Църковният хор, ръководен от о. Александър Лашков:

Снимка

Митр. Антоний на откриването на изложбата заедно с българските свещеници в Париж: арихм. Емилиян (Боцановски) и о. Иван Карагеоргиев:

Снимка

Митр. Антоний с о. Иван и семейството му:

Снимка

Снимка

Снимка

04.12.2023_10:30 | Източник: Двери на Православието 04.12.2023 |
Автор: Двери на Православието