Снимка

 

Главиницкият епископ Макарий, викарий на Русенския митрополит, взе участие в честването на 20-годишнина от завършването на неговия випуск в Православния богословски факултет „Патриарх Юстиниан“ на Букурещкия университет. Той е единственият епископ (засега) сред завършилите този випуск на Богословския факултет. Румънският патриарх Даниил даде благословение епископ Макарий да служи в Букурещ. Празничното богослужение беше в ранните часове на 30 май в университетския храм „Св. Екатерина“ на едноименната улица.

Шпалир от свещенослужители в пълно богослужебно одеяние очакваха пристигането на българския епископ. По средата ниският на ръст отец Михай Вишою, служащ в психиатричната болница на гр. Къмпина, държеше напрестолно свето евангелие с дървен кръст. Поставиха червената мантия на еп. Макарий и от центъра на храма той благослови с дикири и трикири ранобудните си състуденти. По време на литургията на дясната певница пееше патриаршеският протопсалт Габриел Богдан, около когото се събраха студенти. Дяконуваше отец асист. д-р Еуджен Мафтей, докторирал в Париж и днес преподавател по патрология и светоотеческа книжнина. Първенствуващ свещеник беше лектор д-р Михай Бурлаку, преподавател по догматическо богословие. Все повече студенти изпълваха богословския храм и ставаше все по-тясно. Освен празнуващите годишнината си бивши студенти в храма бяха и сегашните възпитаници на факултета. Около лявата певница смирено се черкуваха отци професори, които с удовлетворение наблюдаваха своите вече пораснали и доказали се студенти.

След отпуста по традиция в центъра на храма българският епископ възглави панихида за преселилите се от този свят преподаватели и състуденти от випуск 2004 г. След като два пъти беше изпята „Вечна памет“, вместо третия път, според възприетата в Румъния традиция, се изпълни победното Христос а ънвиат! – Христос възкръсна!

Снимка

Междувременно паметното богослужение беше отразявано от църковната телевизия „Тринитас“ и новинарската им агенция „Базилика“, а на следващия ден – и на пета страница на църковния ежедневник в. „Светлина“.

По традиция събитието продължи в амфитеатър „Йоан Г. Коман“, където всички състуденти разказаха за своя житейски път след напускането на Богословския факултет. Пред образа на тримата светители думата от катедрата взеха: отец проф. Стефан Букиу, почетен епархийски наместник, отец доц. д-р Георги Холбя, зам.-декан, отец проф. Василе Гордон (омилетика и катехетика), доц. д-р Адриан Лемени, бивш държавен секретар по въпросите на религиите в румънското правителство, и най-възрастният – патрологът дякон проф. Йоан Караза.

Денят беше повод за равносметка. Едни се гордееха, че имат добри семейства с по четири и шест деца, други скърбяха за загубата на дете, трети споделиха за завършените докторантури и за преподавателска дейност на академичното поприще.

Стигна се до извода, че въпреки преминалите неусетно 20 години и прошарените коси, очите остават вечно млади и радостта в тях не издава изтеклите две десетилетия. Относно трудностите на живота и загубата на чеда отците заключиха, че Бог не иска да проповядваме само на теория, а и със собствения си житейски опит да свидетелстваме за Неговото животворящо слово.

Най-голяма гордост за випуск 2004 г. на Богословския факултет беше еп. Макарий и неговият разказ се очакваше с нетърпение. Той благодари на отците преподаватели за проявеното от тях разбиране и снизхождение спрямо чуждестранните студенти от България. Също така оцени колко важна е жертвата на всекиго в днешното забързано време, да се откъсне от мястото на своето служение и да засвидетелства вярата си, идвайки и участвайки в паметното събитие в румънската столица.

Многократно от катедрата преподавателите засвидетелстваха, че випуск 2004 г. на Богословския факултет е един от най-успешните. За това говорят и резултатите от служението на всички випускници. „Особена гордост е и фактът, че сред завършилите има един епископ от братската Българска православна църква“, подчерта отец Букиу.

Беше направено предложение занапред срещите на випуска да бъдат на всеки пет години.

В края на срещата пред стълбището на висшата богословска школа беше направена паметна снимка.

Връщайки се с епископ Макарий в Богословския факултет на Букурещкия университет, който и аз завърших по-късно, се върнах към първите си впечатления от това място. Бяхме щастливи да живеем в богословското общежитие, което се намираше в идеалния център на Букурещ, под патриаршеския хълм. Като студенти участвахме редовно в богослужебния живот на университетския храм-параклис „Св. Екатерина“, както и в ежегодните международни богословски конференции, организирани от Богословския факултет. Вълнуващо и запазено в паметта ми е ежегодното коледуване, когато се събирахме в коледарски дружини и посещавахме Патриаршията, жилищни блокове и дори фирми. Редовно във факултета гостуваха значими съвременни богослови, които получаваха званието почетни доктори, представяха се богословски книги. Отделно младежката студентска асоциация ASCOR организираше през Великия пост „Добротолюбиви вечери на Думитру Стънилоае“, завършващи с шествие до манастира „Черника“ край столицата. Организираха се духовни конференции в Юридическия факултет и Икономическата академия. Всичко това изключително въздейства на младите и търсещи студенти и студентки. Това бяха и форми за сплотяване около мисионерската кауза на младежкия ентусиазъм. Редовно студентите „аскористи“ (членуващи в ASCOR), както им казват, учеха църковни и популярни родолюбиви песни и посещаваха старчески домове и други социални заведения.

Снимките са на автора.

Снимка

Снимка

14.06.2024_19:05 | Източник: Двери на Православието 14.06.2024 |
Автор: Прот. Кирил Синев