Честването на празника Успение Богородично привлече множество християни – жители и гости на морската столица – в едноименната Митрополитска катедрала, които съучастваха в тържествените богослужения на 14 август, когато в навечерието на празника Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан възглави Вечерня с петохлебие, както и на 15 август, когато с ранна света Литургия беше поставено началото на празничната програма за Деня на Варна.
В съслужение с Архиерея беше храмовото духовенство с председател иконом Стефан Николов. Вечернята и Утренята бяха песенно украсени от сборна група от клиросни певци, водени от Тодор Тодоров, а светата Литургия беше украсена от мъжкия хор на Катедралата. Сред официалните лица присъстваха областният управител на Област Варна проф. Андрияна Андреева, кметът на Община Варна г-н Благомир Коцев, Вицеадмирал Митко Петев, Флотилен адмирал професор доктор на военните науки Боян Медникаров, Началник на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“.
Празникът Успение Богородично е един от най-древните Богородично празници. Още в началото на V в. иерусалимци са чествали паметта на Пресвета Богородица в Гетсимания, където са сочели гроба на Богоматер. Император Маврикий (582–602 г.) построил храм над тоя гроб и празникът бил посветен на нейното успение. Императорът въвел този празник в Цариград (Константинопол) и той скоро се разпространил из целия Изток и Запад. Постепенно месец август получил изцяло характер на предпразненство и следпразненство. По типик предпразненството е на 14 август. В наши дни от 1 до 13 август на вечерните се чете параклисът на Пресвета Богородица; постът от 1 до 14 август се счита за Богородичен и следователно целият този период се схваща като предпразненство. Що се отнася до следпразненството, то не навсякъде било еднакво. Някъде празникът се отдава на 18 август, другаде – на 22, 23, 28, а някъде – и на 31 август. У нас празникът се отдава на 23 август.[1]
„В деня на Успението паметта и любовта на Църквата са насочени не към фактическата историческа обстановка, не към датата или към мястото, където е завършила земния си живот тази Майка на всички майки, тази неповторима жена. Те са насочени обаче към онова, което представлява действителна същност и истински смисъл на нейната смърт – независимо от това къде и кога тя е настъпила. Църквата възпоменава смъртта на Майката, чийто Син – в съгласие с нашата вяра – e победил смъртта, като е възкръснал от мъртвите и ни е дарувал обещание за окончателно възкресение и тържество на неумиращия живот.
Същността пък и смисълът на нейната смърт са предадени може би най-добре от иконата, която в деня на празника Успение се поставя в центъра на храма и която представлява като че ли средоточие на цялата празничност на този ден. На тази икона е изобразена Божията Майка на смъртен одър, мъртва. Около нея са апостолите, а над нея – Самият Христос, държащ в ръце Своята Майка – жива и съединена с Него навеки. Можем да видим не само смъртта, но и онова, което се е извършило в събитието на тази смърт, а то е съединяване вместо раздяла, радост вместо печал и – в крайна сметка – живот вместо смърт. Загледана в тази икона, Църквата пее: „След раждането Дева, а след смъртта – жива“, а другаде добавя: „в Рождеството си съхранила девството и в Успението не си оставила света”.
[…]
Това е смърт, която е престанала да бъде смърт. Това е смърт, светеща с вечност и безсмъртие; смърт, която не е раздяла, а съединение, която не е печал, а радост, не е поражение, а победа. Това е, което празнуваме в деня на Успението на Пречистата Майка, като предчувстваме, предугаждаме и утвърждаваме пламналата вече зора на тайнствения ден“ – каза в проповедта си Негово Високопреосвещенство.
Митрополит Йоан поздрави всички присъстващи и именници с радостния празник, благопожелавайки им здраве, сили, радост и по молитвите на Пресвета Богородица „да бъдем честити и достойни нейни синове. Да заслужим нейното ходатайство. Амин!“.
Тържествената програма продължи на площад “Св. св. Кирил и Методий” с церемония по издигане флага на града.
Цялата проповед на Архиерея може да проследите на официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook:
https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/1864512980701954.
Тук може да видите и запис от празничната Вечерня с петохлебие, отслужени на 14 август:
https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/1052286369811166.
[1] Протопр. Благой Чифлянов. Православна литургика. Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 2008, с. 99.
Изготви: Георги Великов
17.08.2024_10:57 | Източник: Българска патриаршия 16.08.2024 |
Автор: Варненска и Великопреславска митрополия