Снимка

 

Във връзка с практическата нужда от пълноценно изучаване на Свещеното Писание – Библията, в образователната система, бихме искали да изтъкнем важността на запознаването на учениците с тези свещени текстове и на правилното им тълкуване и разбиране.

Православната християнска вяра е основополагаща за нравствеността и културата на нашето общество, тя е и най-здравият фундамент за изграждането на пълноценната личност. Всеки българин знае каква важна историческа роля има Православието за нас и как именно заради християнската си вяра се съхраняваме и преуспяваме като народ. Също така, познаването на Господ Иисус Христос, на библейските свети личности и на библейската история помага да бъде разбрана духовната и културна история на Европа, да бъдат следвани възвишените християнски нравствени образци, издигащи равнището на цялата европейска цивилизация.

Точно затова в учебните програми на прогимназиалните и гимназиалните класове в българското училище е предвидено изучаване на откъси от Стария и Новия Завет, както и общо запознаване на учениците с Православната вяра, Църква и традиция. Знаем обаче, че има опасност от неправилни интерпретации в тълкуването й, което може да обезсмисли изучаването на Библията или още по-лошо – да оформи неправилен мироглед и това да навреди на децата и младежите. Ако в учебниците по Литература библейските събития се представят като митове, подобно на тези от древногръцката митология, със сигурност учениците ще бъдат ощетени в случай, че преподавателите не са запознати в дълбочина с автентичното Свещено Предание и Писание на Православната църква. Ако самата Личност на Богочовека Христос и Неговите дела се изучават като легенди, учащите няма да извлекат от часовете по Литература духовно-нравствената полза и мотивация за праведен живот, която биха получили при правилен прочит на библейските текстове, залегнали в учебната им програма. Лишаването на Иисус Христос и на светиите от тяхната историчност нанася голяма вреда върху съзнанието на децата и им пречи да осъзнаят правилно преподавания им учебен материал. Не е методически и педагогически правилно запознаването със свещената история и с християнската ценностна система да е оставено на субективната преценка на авторите на учебници и на учителите, които обикновено нямат богословска грамотност.

Поради това изтъкваме острата нужда от предоставянето на учениците и учителите им на една добре оформена, систематизирана и налична на книжния пазар книга – „Нашата вяра“, с автори: Макариополски епископ д-р Николай и архимандрит Серафим Алексиев. Тя е многократно преиздавана и може да се поръча в Синодално издателство или да се намери в българските книжарници и библиотеки. „Нашата вяра“ предлага духовно правилен, достъпен и точен преразказ на библейските истории, както и общо запознаване с основните истини на християнската вяра, Православната църква, живота на православните християни, тайнствата, подвижните и неподвижните празници, йерархията на свещенослужителите, устройството на храма, видовете богослужения и молитви, нуждата от живот в любов към Бога и ближния, със смисъла на човешкото съществуване. Ето защо базисна книга като „Нашата вяра” би била полезна както за учителя, така и за ученика в 5. и 8. клас, както и за всички родители и ученици. Книгата е и част от трилогията „Вяра, надежда, любов“ от същите автори, многократно преиздавана.

Във връзка с гореказаното, уведомихме Министерството на образованието и науката за важността на тази книга за образователната система и имаме тяхното уверение, че ще информират експертите от регионалните управления по образованието относно нейната значимост, с което се надяваме тя да бъде популяризирана с цел подпомагане на обучението по Литература.

Анотация на тази прекрасна книга може да бъде открита на официалния сайт на Българската патриаршия в раздел „Издателство“, подраздел „Книги“: https://bg-patriarshia.bg/bookshop-books.

 

ЛОВЧАНСКИ МИТРОПОЛИТ

† ГАВРИИЛ

Ръководител на

Културно-просветния отдел при Св. Синод на БПЦ-БП


04.09.2024_11:27 | Източник: Българска патриаршия 03.09.2024 |
Автор: Ловчанска митрополия