Снимка

 

На 10 септември 2024 г. в Големия салон на БАН (ул. „15 ноември“ № 1) се състоя представяне на книгата „Гражданскоправен статус на Българската православна църква“ (издание на Фондация „Наследство на Зографската света обител“, 2024) с автор доц. д-р Мария Кьосева, юридически съветник на Св. Синод на БПЦ – БП и преподавател в Юридическия факултет на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“ (ПУ).

На събитието присъстваха Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил, митрополити членове на Светия Синод на БПЦ, заместник-председателят на Народното събрание Цончо Ганев, конституционни съдии, председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски, генералният директор на Българската телеграфна агенция Кирил Вълчев, учени и преподаватели от Юридическия и Богословския факултети на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ), епископи, архимандрити, игумени, монаси и монахини от различни краища на страната, студенти, докторанти и приятели на авторката. Премиерата се превърна в първо по рода си събитие, предизвикало огромен интерес сред най-различни представители на интелигенцията. Залата трудно побра стотиците гости, дошли на премиерата на този фундаментален за българската юридическа наука труд.

Представянето, организирано под егидата на Софийската света митрополия, започна с приветствие на Софийския митрополит и Български патриарх Даниил. В своето поздравително слово Негово Светейшество акцентира върху дългогодишното си познанство с доц. Кьосева покрай приснопаметния Неврокопски митрополит Натанаил и за нейната неоценима роля в юридическата защита и отстояване на интересите на БПЦ.

„Тогава, във времената на злощастния разкол в БПЦ, Неврокопският митрополит Натанаил се беше обърнал към Мария Кьосева за юридическа помощ и съдействие – с благословението на Негово Светейшество патриарх Максим – за защита на правния статус на БПЦ – БП, както и за законното право на собственост на БПЦ върху завзети от разколниците храмове“, сподели патриарх Даниил. Той отбеляза, че вече 24 години е свидетел на безкористните, самоотвержени, жертвоготовни трудове на Мария Кьосева за отстояването на интересите на Църквата, за изясняване на юридическия статус и защита на БПЦ, за изграждане на цялостна юридическа стратегия за мястото и ролята ѝ в българския правен свят.

Патриарх Даниил изтъкна, че доц. Кьосева е високоподготвен специалист, доказан експерт по въпросите на църковно-държавните правоотношения. Нейните експертни становища в качеството ѝ на юридически съветник на Светия Синод на БПЦ, които са многочислени, повече от две десетилетия са били винаги от изключителна важност за Църквата. „Ролята ѝ за юридическото преодоляване на разкола е много голяма, съществена е и ролята ѝ за отстояване на православието като традиционно вероизповедание в България, според духа и буквата на българската Конституция“, каза Негово Светейшество и подчерта, че всичко, което е правила доц. Кьосева през тези 25 години за Църквата, е напълно безвъзмездно.

На премиерата беше прочетен и поздравителен адрес от президента на Република България г-н Румен Радев към доц. д-р Мария Кьосева, в който държавният глава поздравява авторката на книгата за нейния солиден научен труд за родната ни Църква и за всеотдайните ѝ усилия да изследва всички страни на отношенията държава – Църква.

Специален гост на представянето на книгата беше Негово Високопреосвещенство митрополитът на Перистери проф. д-р Григорий Папатомас от Гръцката православна църква, който е преподавател по канонично право в Атинския университет и е съдействал на д-р Мария Кьосева с ценни съвети в началото на нейния научен път.

Свои впечатления и отзиви за авторката и за книгата споделиха проф. д-р Григорий Папатомас, проф. д-р Янаки Стоилов, преподавател в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и в Юридическия факултет на ПУ „Паисий Хилендарски“, йеромонах Атанасий, ръководител на Фондация „Наследство на Зографската света обител“ и доц. д-р Даниела Дончева, декан на Юридическия факултет на Пловдивския университет.

Модератор на събитието беше богословският редактор на книгата д-р Александър Смочевски, лектор по канонично право в Богословския факултет на Солунския Аристотелев университет.

Перистерският митрополит проф. д-р Григорий Папатомас разказа, че книгата може да бъде разделена на три части: богословска, правно-богословска и собствено юридическа. Те разкриват отношенията между Църква и държава, как Църквата си взаимодейства със заобикалящата я среда и как Църквата защитава своите права спрямо другите вероизповедания. Митрополит Григорий се обърна към българските политици и уверено каза, че Мария Кьосева е спомогнала за добрите взаимоотношения между Църквата и държавата в България и за хармоничното им сътрудничество.

Проф. д-р Янаки Стоилов приветства доц. Кьосева за цялата ѝ академичност като каза, че това е първото по рода си комплексно, монографично изследване на правния статус на БПЦ и че книгата надхвърля границите на правната наука, а самата доц. Кьосева може да бъде пример за последователна вяра и безкористна служба в полза на БПЦ.

Йеромонах Атанасий Зографски определи авторката като задълбочен учен и човек, който живее активно живота на Църквата. Той оцени книгата като полезен наръчник за юристи, които в работата си имат допирни точки с Църквата и за духовни водачи в йерархията на Църквата, които неминуемо в работата си имат взаимоотношения с държавни институции.

Доц. д-р Даниела Дончева подчерта достойнствата на доц. д-р Кьосева като колега и преподавател и представи работата ѝ като правен мост между държавата и Църквата.

В края на премиерата своите искрени благодарности към всички допринесли за изданието изказа доц. д-р Мария Кьосева. Тя изреди всички, които са спомогнали да извърши този изследователски труд и развълнувано се обърна към тях: „Благодаря ви от сърце, поклон за вашите молитви“.

След официалната част всички присъстващи имаха възможност да получат подарък по един екземпляр от книгата с личен автограф от авторката.

Текст: Весела Игнатова
Снимки: Весела Игнатова (1), Пламен Михайлов (2)

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК (1)

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК (2)


11.09.2024_16:13 | Източник: Българска патриаршия 11.09.2024 |
Автор: Софийска митрополия