На 14 септември честваме празника Въздвижение на Честния Кръст Господен, свързан с намирането на Христовия Кръст от света Елена, майката на св. император Константин Велики. Празникът, установен още в началото на IV век, тази година беше особено тържествен и вълнуващ за миряните в столичния квартал “Лозенец”, тъй като за първи път кириархът на Софийска епархия отслужи света Литургия по повод храмовия празник.
Десетки софиянци, въпреки дъждовното време, от ранно утро се стекоха към храма, за получат благословението на Честия Кръст Господен.
В празничното богослужение, заедно с Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх Даниил, в службата участваха също Негово Преосвещенство Мелнишкият епископ Герасим, главен секретар на Светия Синод, Негово Преосвещенство Браницкият епископ Пахомий, първи викарий на Софийския митрополит, архимандрит Йоан, протосингел на Софийската митрополия, архимандрит Никодим, ставрофорен иконом Николай Коцев, ставрофорен иконом Гоце Христов, иконом Любомир Стоянов (председател на храма), иконом Радослав Трайков, иконом Стилиян Табаков, иконом Божидар Маринов, иконом Дамян Друмев, протойерей Симеон Змейков, протодяконите Иван Петков и д-р Деян Коруноски.
Църковните песнопения бяха изпълнени от храмовия хор с диригент Румяна Христова.
Според църковното установление в края на утренята тържествено бе изнесен за поклонение Честният Кръст Господен и бе поставен на специално подготвен аналой, богато украсен със свежи цветя. Четирикратно Светият Кръст бе издигнат от патриарха в четирите посоки на света, при молитвеното пеене на „Господи помилуй”.
Продължителното богослужение завърши с пастирско слово за Честния и Животворящ Кръст Господен на Българския патриарх Даниил.
“Днес празнуваме големия Господски празник Въздвижение на Честния и Животворящ кръст Господен. Празник, който обхваща в себе си няколко събития и най-вече намирането на Честния Кръст Господен през 326 г. от света царица Елена в град Йерусалим и след близо тристагодишно забвение на мястото, където Господ пострада. Бог промисли, така че да се открие оръжието, с което Той извоюва нашето спасение и да се слави во веки Божието име”, разказа Негово Светейшество на множеството вярващи, изпълнили храма.
Патриарх Даниил отбеляза, че силата на Животворящия Кръст е голяма и още от апостолско време четем, как апостолите и християните от първите времена са запечатвали себе си с кръстното знамение. Изобразявали са кръст, когато се хранят, прекръствали са храната, прекръствали са се един другиго, а свещеникът или епископът е прекръствал народа и със силата на Честния Кръст е прогонвал невидимото влияние на бесовските сили. “Защото Кръстът е велика светиня, велика победа “, подчерта патриархът.
“Силата на Честния и Животворящ Кръст е да ни води винаги към правдата, към това да пазим съвестта си чиста, да понасяме трудностите в живота с благодарност към Бога. Силата на Честния и Животворящ Кръст ще се прояви, когато ние започнем борба със страстите и с греховете ни”, каза още Негово Светейшество.
По традиция след св. Литургията бе извършен водосвет за здраве, духовна подкрепа и благословение на вярващите.
След края на службата патриарх Даниил и придружаващите го духовници разгледаха криптата на храма, където ще бъде изграден голям параклис и се помещават зали за неделно училище и други творчески занимания. Патриархът посети заниманията на децата, които в този ден започват уроците по вероучение и ги благослови за успешна и спасителна учебна година.
Текст и снимки: Весела Игнатова
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК
15.09.2024_12:31 | Източник: Българска патриаршия 15.09.2024 |
Автор: Софийска митрополия