Снимка

 

По покана на Негово Всесветейшество Вселенския патриарх Вартоломей в Истанбул в дните 20 – 23 ноември се проведе ежегодната среща на Комитета на представителите на Православните църкви в Европейския съюз (CROCEU).

Представителите на Православните църкви в ЕС по традиция провеждат срещите си в различни държави – през годините такива са организирани по покана на Поместните православни църкви на Румъния, Гърция, Кипър, Русия.

През 2018 г. срещата е проведена в България по покана на блаженопочившия Български патриарх Неофит.

Комитетът на представителите на Православните църкви в Европейския съюз е създаден през март 2010 г. Негова цел е да улесни сътрудничеството между представителите на Православните църкви, създавайки рамка, в която те да артикулират предизвикателствата и да представят предложения за разрешаването им със съдействието на европейските институции. Комитетът изготвя и представя становища до европейските органи, като насърчава и подкрепя духовната, културна и социална работа на Православните църкви пред институциите на Европейския съюз и други европейски агенции, където в дух на солидарност и взаимно уважение се развива диалог и сътрудничество като се зачита уникалността на различните национални и културни идентичности в Европа.

В първия ден от срещата в Истанбул представителите на Православните църкви участваха във вечерня, оглавявана от Негово Всесветейшество Вселенския патриарх Вартоломей в църквата „Св. Вмчк Георги Победоносец“ във Фанар. След това бяха приети на аудиенция, по време на която обсъдиха аспекти от настоящата дейност и предизвикателства пред CROCEU, както и бъдещи активности. Негово Всесветейшество посрещна членовете на Комитета, изрази подкрепата си към тях и ги приветства с думите:

Постоянно съм информиран и високо оценявам вашето свято дело да изразявате с общ глас Православната църква в Брюксел.

По време на срещата митрополитът на Белгия и екзарх на Нидерландия и Люксембург Атинагор, в качеството му на председателстващ CROCEU, запозна Вселенския патриарх Вартоломей с някои предизвикателства пред Православните църкви като съхраняването на изконните ценности, които Църквата проповядва, а също и целостта и светостта на християнското семейство. Беше обсъдено предложението за активна работа с европейските институции в рамките на изготвяне и представяне на предложения и координирани становища с цел осигуряване на подкрепа относно въпроси и дейности в Европейския съюз от интерес за CROCEU. Препотвърди се намерението за участие в общоевропейски форуми и срещи, засягащи дейности, свързани с религиозна, духовна и икономическа солидарност между хората в Европа и останалия свят с цел ползотворен диалог и ефективно сътрудничество. В рамките на официалния формат представителите на Православните църкви проведоха работна среща и със Синодалната комисия по европейските въпроси, председателствана от Високопреосвещения Халкедонски старши митрополит Емануил от Вселенската патриаршия.

През втория ден – празник на Въведението на Пресвета Богородица в храма, представителите на CROCEU участваха в съборна света Литургия в катедралния храм „Въведение Богородично“ в кв. Бейолу, възглавена от Негово Всесветейшество Вселенския патриарх Вартоломей. В Литургията съслужиха и архиереите от Комитета на представителите на Православните църкви към ЕС: Вселенска патриаршия – митрополит на Белгия и екзарх на Нидерландия и Люксембург Атинагор, Румънска патриаршия – Западно- и Средноевропейски митрополит Йосиф, Българска патриаршия – Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, Еладска православна църква – епископ на Танагра Апостол.

В словото си в края на Литургията патриархът посочи присъствието на представителите на Поместните православни църкви в Европейския съюз и тяхната роля в него:

Вашето участие в днешната божествена Литургия символизира единството и сътрудничеството, които свързват православните християни в цяла Европа и извън нея. Тъй като социалният пейзаж на Европа продължава да се променя, сплотеността на православните става все по-критична. Пред лицето на различни предизвикателства и конфликти е наложително да стоим заедно, обединени във вяра и цел. Работата на Комитета в Брюксел дава надежда, показвайки какво можем да постигнем като православни християни в нашия европейски контекст. Като си сътрудничим по въпроси от общ интерес, можем да засилим колективния си глас и да се застъпваме ефективно за духовното и морално благополучие на нашите общности и общества.

През третия ден Програмата на CROCEU включваше посещение на о. Халки, визита в манастира „Света Троица“ и библиотеката на богословското училище и други предвидени в официалната програма срещи.


23.11.2024_10:23 | Източник: Българска патриаршия 21.11.2024 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия