Снимка

 

От 9 до 11 декември в Истанбул се проведе образователен семинар, посветен на дигитализирането и запазването на църковното културно наследство. Събитието е част от голям европейски проект, в който участват учени и организации от България, Гърция, Турция и Германия и който се финансира частично от „Еразмус плюс“ на Европейския съюз. Той има за цел да създаде електронна платформа, в която да се дигитализират и съхраняват ценни артефакти на църковното наследство от региона на Тракия. Също така да се организира общност от хора, които да попълват този ценен архив.

 

Откриването на събитието и по-голяма част от семинарните занятия се проведоха в сградата на историческото Гръцко училище в Истанбул. На церемонията по откриването приветствия отправиха представителите на участниците в проекта „Narrate“: Аристотелевият университет в Солун и неговите партньори – Международният гръцки университет, Богословският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, организацията „Cognitive UX“ и турската Асоциация за запазване на културното наследство. От страна на БФ на СУ във форума взеха участие доц. д-р Светослав Риболов – ръководител на българската част от проекта, доц. д-р Венцислав Каравълчев и гл. ас. д-р Полина Спирова.

/imG 8361В рамките на церемонията по откриването видеоборъщение към участниците отправи Вселенският патриарх Вартоломей. Той акцентира върху сътрудничеството между учени и изследователи от различни страни, посветили се на запазването на църковното културно наследство. Патриархът пожела мъдростта да води работата на форума. Представителят на Вселенска патриаршия, архим. Кесарий, се включи в първата сесия на събитието.Лектори на семинара бяха проф. д-р Е. Стилянидис – зам.-ректор на Аристотелевия университет в Солун, д-р Катерина Стаму от Лабораторията за геоинформатика на Солунския университет, проф. д-р Умут Алмаш от Истанбулския технически университет и президент на Международния съвет за паметниците на културата на Турция, проф. д-р Невра Гюнгьор от факултета по Архитектура на Техническия университет „Ялдъз“, г-н Лакис Вингас, президент на Асоциацията за подкрепа на гръцката общност в Истанбул, и др./imG 8410Семинарът включваше лекции на водещи специалисти в областта на документирането и дигитализирането на паметници на културата. Участниците бяха запознати с инженерна техника и компютърни програми за обработка на църковни обекти с историческа стойност, възможности за 3D-моделиране на храмове и манастири с цел ремонт, консервация и дигитализация на обектите.

В рамките на семинара участниците посетиха някои знакови места в града. Специално занятие беше организирано в руините на църквата „Св. Богородица Парамития (Утешителка)“, недалече от сградата на Вселенската патриаршия.

/imG 8478По-късно участниците бяха приети от патр. Вартоломей, който изрази удовлетворението си от това, че проектът, който започна работата си с негово благословение, достига до успешен край. Ръководителят на начинанието проф. Стилянидис подари на патриарха сборника с доклади от голямата конференция на „Narrate“, която се проведе през март тази година в София (тук).

Семинарът в Истанбул е последното събитие в рамките на проекта „Narrate“, който приключва в началото на следващата година.

* Работни моменти от дните на семинара в Истанбул:

/imG 8411

/imG 8469

Руините на църквата „Св. Богородица Парамития“:

/imG 8440

В храма „Св. Георги“ на Вселенската патриаршия:

/imG 8460


14.12.2024_12:13 | Източник: Двери на Православието 13.12.2024 |
Автор: Двери на Православието