Снимка

 

На 1 март Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи молебен и откри Седмата учителска конференция „Добри практики в обучението по религия“ в аулата на ПДСиА „Свв. Кирил и Методий“.

В съслужение с владиката бяха Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита, архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник, архимандрит Дамян – ефимерий на семинарията, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов – ректор на ПДСиА „Свв. Кирил и Методий“, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, свещеноиконом Николай Величков – архиерейски наместник на Ивайловградска духовна околия, протойерей Ангел Ангелов – духовен надзорник, свещеници от епархията и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев заедно с ученици от духовната семинария.

След молебена архипастирят на Пловдивска епархия се обърна с приветствено слово към организаторите и 120-те участници в учителския форум, дошли от цялата страна. Митрополит Николай благослови всички и благопожела успех на учителската конференция.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Първият доклад изнесе организаторът на конференцията – завеждащата Културно-просветния отдел г-жа Недка Чолакова. Тя изтъкна, че е по-добре усилията на Пловдивска митрополия да се насочат към откриването на повече църковно-енорийски училища. „Защото чрез храмовото благолепие с множеството икони и стенописи, светата Литургия, свещенодействията, църковната музика, ароматът на тамян, пламъкът на запалените свещи се въздейства върху различните сетива на децата; на техните души и сърца. Така по естествен начин им се предават истините на православната вяра и се създава у тях желание за добродетелен живот; намират спокойствие и съпричастност“, допълни тя.

Форумът продължи с открит урок на тема „Божията Майка – небесна Закрилница за християните“, изнесен от презвитера Гергана Хубенова от Неделно училище при храм „Св. Св. Константин и Елена“ в Пловдив.

Свещеноиконом Николай Величков представи презентацията „Живот в Христос“, посветена на работата с деца в Неделното училище при средновековния манастир „Св. Йоан Предтеча“ в Кърджали.

Преподавателката в Неделно училище „Благонравие“ към храм „Св. Атанасий“ в Асеновград г-жа Мария Калайджиева представи лекцията „Прилагане на диференцирания подход в обучението по религия като важен фактор за мотивацията на децата“.

На принципа на спираловидност в обучението по религия – стълбица за духовно-нравствено израстване на децата, бе посветена беседата на презвитера Екатерина Тошева – учител по религия в ОУ „Кочо Честеменски“ и ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“.

Презвитера Йорданка Василева, учител по религия в СУ „Христо Ботев“ и Неделно училище при храм „Св. Харалампий“ в град Септември, представи доклада си „Църковно-енорийското училище – нашето духовно семейство“.

Последна в програмата бе лекцията на презвитера Алена Кильова от Неделното училище при храм „Св. Димитър“ в Хасково на тема „Мястото на електронните ресурси в обучението по религия“.


02.03.2025_08:54 | Източник: Българска патриаршия 01.03.2025 |
Автор: Пловдивска митрополия