На 3 март, първият ден на светата Четиридесетница, Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан прочете първата част от Великия покаен канон на свети Андрей Критски в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“. Във великопостното богослужение съслужиха председателят на храма иконом Стефан Николов и дяконите Благой Иванов и Георги Нейчев. Песенно то беше украсено от сборна група от клиросни певци под диригентството на Тодор Тодоров.
Светата Четиридесетница е период от църковната година, който обхваща цели седем седмици (48 дни), предшестващи великия християнски празник Възкресение Христово. Несъответствието между названието и числото на дните се дължи на факта, че този период асимилирал два различни по произход и цели постни цикъла на древната Църква – четиридесетдневния следбогоявленски пост и едноседмичния предпасхален пост.
Родината на следбогоявленския четиридесетдневен пост е египетската пустиня. По подражание на Господ Иисус Христос, Който, след като се кръстил от Иоан в реката Иордан, бил отведен от Духа в пустинята и там постил четиридесет дена и четиридесет нощи (вж. Мат. 4:1-2), египетските аскети постили след Богоявление, от 7 януари до 15 февруари.
За разлика от този чисто аскетически пост, светите отци и древни канони споменават за предпасхален пост, който първоначално траел един ден, после – два дни, а накрая – една седмица, познати под названието Велика седмица. Този пост бил задължителен за всички християни: аскети, клирици и миряни. [1]
След прочитането на първата част от канона на свети Андрей Критски, митрополит Йоан произнесе слово, в което отбеляза: „Това последование, дори и да бъде слушано, дори и да бъде прочетено от всеки, е най-сигурното средство човек да види себе си… Канонът помага на християнина в преживяването на тайнството на Покаянието (Изповедта) и му съдейства наистина да намери в себе си сили за вярата си, за да преодолява своята немощ и да стигне до изцеление, разчитайки на милосърдието Божие и на любовта на Бога. Това винаги прониква във всеки един момент и във всеки един стих от Великия покаен канон“.
Цялото слово на Негово Високопреосвещенство вижте на официалната страница Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook.
[1] Чифлянов, Благой, протопр. Православна литургика. София: Унив. изд. „Св. Климент Охридски“, 2008, с. 83.
Изготви: Георги Великов
05.03.2025_21:16 | Източник: Българска патриаршия 04.03.2025 |
Автор: Варненска и Великопреславска митрополия