Снимка

 

На 25 март Православната църква отбелязва празника Благовещение. На този ден архангел Гавриил се явява на св. Дева Мария, за да ѝ съобщи Божията воля, че ще зачене безсеменно от Дух Свети и ще роди отдавна очаквания Спасител на човешкия род.

 

В чест на Богородичния празник в Българската православна църковна община „Св. Амвросий Медиолански“ в италианския град Милано беше отслужена празнична св. Литургия от свещеника на общината прот. Васил Василев. Храмът „Св. Мария Възстановителка“ се изпълни с богомолци. Сънародниците ни заедно отправиха молитвите си към Пресветата Дева, много от тях приеха св. Причастие.

 

В края на службата о. Васил припомни в проповедта си значението на празника и смисъла на думите от празничното богослужение: „Днес се постави началото на нашето спасение“. Той подчерта, че почитта, която православните отдаваме на Божията майка, е несравнима с никоя друга и неслучайно денят се чества и като Ден на майката. С архангелския поздрав „Радвай се, благодатна, Господ е с тебе!“ да почетем св. Богородица и да просим молитвеното ѝ застъпничество, призова о. Васил.

Eli Lazova
След тържественото богослужение в чест на празника беше изпълнена и празнична програма, организирана от настоятелството при храма.Приветствено слово към вярващите отправи генералният консул на Република България в Милано г-жа Ана Паскалева, която беше почетен гост на събитието.Официален гост беше и психологът Ирена Динкова от Рим, която изнесе беседа относно ролята на жената в съвременното общество.Богословът и настоятел при храма г-жа Ели Лазова (на втората снимка) изнесе доклад за достойнството, с което е удостоена жената, и даровете, с които е благословена в потвърждение за пълнотата на Божия план, свързан с нейното служение и мисия в живота на Църквата.

Програмата включваше още сценични интерпретации, класически и народни песни, изпълнени от настоятеля и дългогодишен псалт при храма Николай Граминов, както и от наши сънародници, които истински развълнуваха присъстващите в храма и допринесоха за достойното отбелязване на светлия празник.

hram

 


26.03.2025_14:38 | Източник: Двери на Православието 25.03.2025 |
Автор: БПЦО „Св. Амвросий Медиолански“