Снимка

 

На 9 април Богословският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организира възпоменателен ден по повод 100 г. от атентата в храм „Св. Неделя“. Той се провежда по  инициатива на катедра Историческо богословие на факултета.

 

Отбелязването на трагичната годишнина ще започне в 10,30 ч. с панихида за загиналите в катедралния храм „Св. Неделя“.

 

В 11,30 ч. ще се проведе академична сесия в аулата на Богословския факултет, в която са включени следните доклади:

 

„Цар Борис Трети – между преврата и атентата“ на доц. д-р Ивайло Шалафов;

 

„Персонализираното зло: извършителите“ на гл. ас. д-р Иван Йовчев;

 

„Реакцията на Св. Синод срещу атентата“ на проф. д-р Павел Павлов.

 

Атентатът в църквата „Св. Неделя“ е извършен на Велики четвъртък, 16 април 1925 г. Това е най-тежкият терористичен акт в историята на България, отнел живота на стотици хора и отприщил вълна от насилие. Негов организатор е военната организация на Българската комунистическа партия. 150 души намират смъртта си под развалините, десетки умират по-късно от раните си.

 

04.04.2025_14:09 | Източник: Двери на Православието 03.04.2025 |
Автор: Двери на Православието