След промени в закона за Предучилищното и училищното образование ще бъде въведен нов предмет, който ще се казва „Добродетели и религии“, съобщи днес министърът на образованието Красимир Вълчев по време на Националната конференция „35 години Синдикат на българските учители“, която се организира в сградата на КНСБ. Първоначално „Добродетели и религии“ ще се изучава само от учениците от първи клас. През месец май предстои обществено обсъждане на новия учебен предмет. За него тепърва ще се съставя програма и учебни пособия.
Министърът разясни, че за изучаването на религия има три групи мнения. „Едното е, че не трябва да се учи, не трябва да има такъв предмет. Другото е, че трябва да има такъв предмет с акцент върху вероучението, нещо, което духовенството иска. Третата група мнения са, че трябва да имаме предмет, но повече насочен към изграждането на културните, етичните, историческите компетентности на децата. Ние ще намерим баланс между това и най-вероятно със Закона за предучилищното и училищното образование ще предложим този предмет да бъде включен в задължителния учебен план, но не точно с тази концепция, която е в момента в избираемите и във факултативните часове. Ще предложим предметът „Добродетели и религии“ да бъде подчинен на изграждането и формирането на добродетели у децата, или на възпитателната функция и да ги направим добри хора. На законово ниво най-вероятно ще може да се види, че ще има възможност за избор на програми и такава възможност има и в момента. Родителите на децата, или по-големите ученици, които не желаят да се учи с елементи на конфесионално образование, ще имат програма, която ще е ориентирана към тях. По този предмет няма да се пишат оценки“, обясни образователният министър.
Снимка: Дарик
08.04.2025_17:28 | Източник: Двери на Православието 07.04.2025 |
Автор: Двери на Православието
