На 20 април, Второ Възкресение, Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений отслужи Пасхална вечерня в катедралния храм „Св. вмчк Димитрий Солунски“ в град Сливен.
С митрополита съслужиха: ик. Йоан Петров – архиерейски наместник на Ямболска духовна околия, ик. Панайот Сотиров – епархийски духовен надзорник, ст. ик. Евгений Янакиев – председател на катедралния храм, свещеници от града и околията, патриаршеският протодякон Александър Нешев, митрополитските дякони Владимир Рогачев и Емилиян Борисов.
На пасхалното богослужение присъства зам.-кметът на Община Сливен г-н Стоян Марков.
След изпяването на великия прокимен ”Кой Бог е Велик…” започна четенето на възкресното свето Eвангелие на различни езици. То прозвуча на български, френски, руски, еврейски, румънски, църковнославянски, турски и латински език.
Пасхалният поздрав „Христос Воскресе!” – „Воистина Воскресе!” се чуваше от малки и големи навсякъде и в усмихнатите лица на всички се четеше – в съгласие с псаломския стих, че именно „Този ден е Господ сътворил: да се възрадваме и развеселим в Него”.
Негово Високопреосвещенство се обърна към всички присъстващи с архипастирско Пасхално послание, поздрави всички със всепобедния поздрав: „Христос Воскресе!” и раздаде на православните християни в храма по едно червено яйце и козунаци.
21.04.2025_18:23 | Източник: Българска патриаршия 20.04.2025 |
Автор: Сливенска митрополия
