На 25 април, Светли петък, Православната църква чества празника Св. Богородица – Живоприемни източник. В чест на празника Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений възглави архиерейска света Литургия в манастир „Живоприемни източник” в с. Голямо Буково.
С владиката съслужиха архимандрит Димитрий – протосингел на св. Митрополия и архиерейски наместник на Бургаска духовна околия, ст. ик. Петър Василев – председател на катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий” в Бургас, прот. Игнатий Ойков, прот. Яни Янев и митрополитският дякон Владимир Рогачев.
Рано сутринта десетки поклонници изпълниха храма и манастирските двори, дошли да почетат Пресвета Богородица. Благочестивите миряни с едно сърце и уста казаха Символа на вярата и Господнята молитва „Отче наш…”, и със смирение и любов отправяха молитви към Всеподателя.
На светата Литургия присъстваха областният управител на Бургаска област проф. Мария Нейкова и кметът на Община Средец инж. Иван Кичев.
В края на богослужението Негово Високопреосвещенство се обърна към Божия народ със слово за чудото извършено от Божията Майка през V век в Константинопол и извърши водосвет на манастирското аязмо.
26.04.2025_17:04 | Източник: Българска патриаршия 25.04.2025 |
Автор: Сливенска митрополия
