На 2 май св. Църква почита и прославя българския Покръстител св. цар Борис-Михаил и отбелязва 1160 г. от покръстването на България. По този повод в навечерието на храмовия празник Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений възглави вечерното богослужение с петохлебие в храм “Св. цар Борис-Михаил “ в град Царево.
В съслужение с митрополита бяха архимандрит Димитрий – протосингел на св. Митрополия и архиерейски наместник на Бургаска духовна околия, прот. Йордан Петков – архиерейски наместник на Малко-Търновска духовна околия, ик. Стоян Кралев, ик. Димитър Попов, свещ. Божил Спасов – председател на храма и митрополитският дякон Владимир Рогачев.
На богослужението присъстваха кметът на Община Царево г-н Марин Киров, председателят на ОбС Царево г-жа Таня Янчева и зам.-кметът г-н Денис Диханов.
В края на празничната вечерня митрополит Арсений поздрави богомолците с Празника на празниците, обърна се със слово за българския покръстител св. цар Борис и отличи председателя на храма о. Божил с офикия „протойерей”. „Достоин!”, отекна силно и радостно в храма. След това владиката лично раздаде петохлебието и благослови християните.
02.05.2025_14:16 | Източник: Българска патриаршия 01.05.2025 |
Автор: Сливенска митрополия
