В късния следобед на 7 май, броени дни след тържественото честване на успението и църковната прослава на богоозарения български княз Борис-Михаил, в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ беше пренесена икона на благоверния български владетел.
Лично Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан посрещна образа, изработен, украсен и поставен в кивот от иконописците Антония и Димчо Димчовски, известни със своите трудове, използвайки стари и забравени иконографски техники на старите майстори и работейки в традиционния византийски стил, от миниатюра до императорски икони.

Архиереят изказа своята сърдечна и молитвена благодарност към дарителите г-н Стоян Стоянов и г-н Румен Стоянов, както и на всички споспещници, решили да се включат в благородното дело образът на светеца да остане във варненската катедрала.
„Това величествено изображение, с този модел на украса и кивот, е нещо много достойно. Творецът е вложил цялото си същество и душа в изписването и изработването на иконата“, изтъкна Варненският и Великопреславски митрополит Йоан.

С благословението на архиерея образът на светия равноапостолен български княз ще бъде поставен за поклонение във варненската катедрала.
Изготви: Георги Великов
09.05.2025_08:50 | Източник: Българска патриаршия 08.05.2025 |
Автор: Варненска и Великопреславска митрополия
