В Неделя на разслабения, 11 май 2025 г., беше въдворен (както се нарича на църковен език интронизирането) новият игумен на атонската Зографска св. обител „Св. вмчк Георги“. Това е архимандрит Гавриил, брат на манастира от близо три десетилетия. Той беше избран от братството на манастира на 12 април т. г., Лазарова събота, след като предишният игумен архим. Амвросий почина в болница в София на 27 януари. Тогава още за изпълняващ длъжността игумен беше избран йеромонах (тогава) Гавриил – първи епитроп на обителта. Това обаче не предреши избора му, който се проведе по устава и братството излъчи повече кандидати, но в крайна сметка мнозинство получи о. Гавриил. Вероятно е надделяла положителната оценка за големия му опит като член на манастирския събор (колективния орган на управление на св. обител) и особено като първи епитроп, който според устава отговаря пряко за повечето от дейностите на манастира и е пръв помощник на игумена.
Междувременно на 6 май, Гергьовден, Мелнишки епископ Герасим – главен секретар на Св. Синод, който беше поканен от братството да оглави богослуженията за празника на манастира, отличи йером. Гавриил с офикията архимандрит, която се полага на игумена на манастир. Така за въдворяването си игуменът вече носеше и полагащото му се отличие.

Снимки: БТА
17.05.2025_10:31 | Източник: Двери на Православието 15.05.2025 |
Автор: Двери на Православието
