Православната ни църква почита паметта на св. велики равноапостолни царе Константин и Елена на 21 май. В живописния хълм в околността на с. Мирково, Пирдопска духовна околия, от древност е имало оброк на св. равноапостолни царе Константин и Елена. Преди години на това място по желание на християните и с благословението на Ловчанския митрополит Гавриил предприятието „Елаците-Мед“ изгради прекрасен малък параклис, който стана любимо място на християните за молитва и отдих, особено в празнични дни.
И на днешния празничен ден по вече създадена традиция, Високопреосвещеният Ловчански митрополит Гавриил отслужи св. божествена Литургия. На архиерея съслужиха свещеноиконом Йоан Алексиев – архиерейски наместник на Пирдопска духовна околия, свещеник Петър Милошов – предстоятел на храма, дякон Андроник Попов, а клиросен певец беше ст.ик. Емил Якимов.
Владиката произнесе проповед и раздаде иконки, а след края на св. Литургия пред параклиса беше отслужен водосвет.
22.05.2025_10: | Източник: Българска патриаршия 21.05.2025 |
Автор: Ловчанск7 митрополия
