На 25 май се изпълват 30 години от кончината на Браницкия епископ Герасим. По този повод Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений отслужи панихида на гроба на упокоилия се владика Герасим в двора на сливенския храм “Успение Богородично” заедно със ст. ик. Евгени Янакиев – председател на катедралния храм “Св. Димитрий Солунски”, ик. Панайот Сотиров – духовен надзорник и прот. Стилян Станчев – председател на храма.
Браницкият епископ Герасим е роден на 18 август 1914 г. в с. Иваново, Шуменски окръг. В семейството си получава християнско възпитание. След основното си образование записва Софийската духовна семинария, която завършва през 1936 г. Същата година на 14 ноември приема монашество и е зачислен към братството на Рилската св. обител. Отец Герасим продължава образованието си в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ до 1940 г., завършва и едногодишна специализация в БФ в гр. Берн, Швейцария.
Оттогава в продължение на 45 години дядо Герасим служи на светата ни Църква като възпитател, после учител и ректор на Духовната семинария, подготвайки мнозина свещенослужители за Божието дело. През 1986 г. дядо Герасим се оттегля на покой в Сливенската св. митрополия при своя духовен син митрополит Йоаникий и цели 10 години бе духовен наставник, молитвеник и изповедник на православните християни от Сливен и епархията.
Вечна да бъде паметта му!
26.05.2025_11:00 | Източник: Българска патриаршия 25.05.2025 |
Автор: Сливенска митрополия
