Снимка

 

Четиридесет дни след Възкресение Христово светата Православна църква чества големия Господски празник Възнесение Господне.
По повод празника на 29 май Негово Високопреосвещенство Сливенският митрополит Арсений възглави архиерейска света Литургия в Бакаджишкия манастир „Св. Възнесение Господне“ край село Чарган.

С владиката съслужиха архимандрит Димитрий – протосингел на Сливенска митрополия и архиерейски наместник на Бургаска духовна околия, ик. Панайот Сотиров – епархийски духовен надзорник, ст. ик. Евгений Янакиев – председател на катедралния храм “Св. Димитрий Солунски” в Сливен, ик. Янко Янков и митрополитският дякон Владимир Рогачев.

Преди началото на светата Литургия митрополит Арсений освети новите стенописи на манастирския храм.

Божият народ многолюдно се събра в храма и с едно сърце и една уста изповяда Символа на вярата и каза Господнята молитва „Отче наш“. Сред присъстващите на празника бяха областният управител на Ямболска област г-н Николай Костадинов, кметът на Община Тунджа г-н Станчо Ставрев, председателят на ОбС Тунджа г-н Атанас Христов, зам.-кметът на Община Тунджа г-н Стоян Петков, кметът на Община Елхово г-н Петър Гендов, зам.-кметът на Община Болярово г-жа Нина Терзиева, кметът на с. Чарган г-н Стоимен Петров, кметове на близки села, представители на местната и общинската власт.

По време на причастния Високопреосвещеният митрополит Арсений се обърна към народа с архипастирско слово за празника. В края на службата владиката поздрави всички с празника.

По-късно празничната програма продължи в местността “Бакаджика”, където се проведе деветнадесетият Национален тракийски събор „Спасовден“, където митрополит Арсений отслужи благодарствен молебен.

Снимки от светата Литургия


30.05.2025_10:55 | Източник: Българска патриаршия 29.05.2025 |
Автор: Сливенска митрополия