На 1 юни – 7 Неделя след Пасха – на Св. Отци от Първия Вселенски събор, с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита, възглави архиерейска света Литургия в митрополитския храм „Св. вмчца Марина“ в Пловдив.
С епископа в съслужение бяха: архимандрит Дамян – ефимерий на Пловдивската духовна семинария „Свв. Кирил и Методий“, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, храмовото духовенство, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Калоян Миндев.
Молитвено съучастваха в Светия Олтар Високопреосвещеният Пловдивски митрополит Николай, митрополитът на Тамасос Исайя от Кипърската архиепископия, Сафитският епископ Димитрий от Антиохийската патриаршия, Сливенският митрополит Арсений, Преосвещеният Смолянски епископ Висарион – втори викарий на Пловдивския митрополит, и архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник.
Литургичните песнопения изпълни смесеният хор при митрополитския храм „Св. вмчца Марина” с диригент г-жа Росица Димова.
С благоговение енориашите на храма съмолитстваха с духовниците, благодарейки от цялото си сърце на Бога, благославял през вековете духоносни мъже, които да бъдат светилници на вярата и да водят стадото Христово през мрака на ересите чрез формулирането и защитата на православното учение.
Всички единомислено изповядаха Символа на нашата вяра и казаха Господнята молитва „Отче наш…“.
В края на богослужбата Белоградчишкият епископ Поликарп се обърна към всички с вдъхновено слово, посветено на Светите отци от Първия Вселенски събор в Никея, чиято 1700-годишнина предния ден бе отбелязана изключително тържествено със Съборна архиерейска св. Литургия на централния площад в Пловдив, възглавена от архипастиря на Пловдивска епархия.
Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.
02.06.2025_11:55 | Източник: Българска патриаршия 01.06.2025 |
Автор: Пловдивска митрополия
