Снимка

 

На 5 юни в храм „Св. Георги Стари“ в Букурещ се проведе пролетната сесия на Пастирски кръжок № 1 към Трето столично архиерейско наместничество. Денят започна в 7:30 ч. с отслужване на акатист на св. изповедник Димитър (Думитру) Стънилоае, а после в 8 ч. започна св. Литургия, възглавена от протосингел[1] Антипа от манастира „Антим“. По време на богослужението произнесох ектении на български език, а на Великия вход поменах Светейшия Български патриарх Даниил. На дясната певница пя група певци, към които се присъединиха свещенослужители, а на лявата певница спято пя девически хор. Важно е да отбележим, че към храм „Св. Георги Стари“ още през 17 в. е съществувала славянобългарска книжовна школа за нуждите на Влашката митрополия.

 

В 10 ч. архиерейският наместник на Трето столично наместничество Флорин Нектарий Бусуйок откри пастирския кръжок, като говори за светлите личности на големите изповедници на румънското православие св. Думитру Стънилоае и преп. Софиан Богиу от манастира „Антим“: „Животът на тези двама румънски светци остава жива отправна точка за Църквата. Те ни завещаха не само едно проникновено богословие и изявено духовно дело, но ни научиха, че приятелството, основано върху Христос, е дар и благословение, което преминава отвъд този свят. Тяхното изповедничество е мълчаливо, но силно и градивно за всички нас“, каза протойереят.

3 2025 06 05О. Сорин-Василе Танкъу – председател на храма и главен секретар на издателствата на Румънска патриаршия, представи албума-синаксарник, озаглавен Вчерашните отци, днешни светци. Богато илюстрираното издание съдържа Синодния акт за канонизацията на шестнадесетте румънски духовници и изповедници от 20 в., състояла се на 4 февруари тази година. О. Сорин говори за пристигането в Букурещ на св. изповедник Думитру и прекараните три десетилетия в енорийския дом на храм „Св. Георги Стари“.О. проф. Космин Прикоп – декан на Православния богословски факултет „Патриарх Юстиниан“ към Букурещкия университет, изнесе доклад на тема „Отношението на св. Думитру Стънилоае към Св. Писание“ и изтъкна: „В своя труд „Православна аскетика и мистика“ св. отец Думитру посвещава една глава, озаглавена „Духовното разбиране на Св. Писание“, в която посочва, че приближаването на вярващия към свещения текст трябва да става с чисто сърце, с молитва и копнеж по Бога, така че духовното разбиране на Писанието да се разкрие в дълбината на душата. За о. Думитру Писанието не е просто един текст за изучаване, а пространство за среща с Бога. Той ни учи, че истинското разбиране на Библията се постига чрез преживяване, чрез очистване на ума и на сърцето, чрез литургично участие и живот в Църквата. Само така писаният текст става живо слово, което ни преобразява и ни спасява“.Протосингелът Антипа Бургеля представи дълбоката духовна връзка между св. Думитру и св. Софиан Богиу. Двамата са част от духовното движение „Неизгарящата къпина“ („Rugul aprins“), съществувало през комунизма към манастира „Антим“.

2 2025 06 05

След докладите посетихме Музей „Св. отец изповедник Думитру Стънилоае“, както и музейната колекция на старата митрополия, разположени в енорийския дом към храма на ул. „Каля Мошилор“ №36. По-горе на същата значима улица се е намирала и кантората на братята Христо и Евлоги Георгиеви; там е бил и известният Солаков хан (построен в средата на 19 в. от братя Солакови от Свищов и станал средище на българската революционна емиграция), който днес е в процес на цялостно укрепване и реставрация. По думите на българския посланик Радко Влайков, след реставрацията в Солаковия хан ще бъдат отделени специални помещения за представяне на българската история.

Накрая о. протопоп Флорин благодари на всички свещенослужители, отзовали се на поканата за пастирския кръжок, който е средство за поддържане и укрепване на взаимоотношенията между свещениците и повод за дискутиране на въпроси на съвременното ни общество, подложено на всевъзможни предизвикателства, които изискват подходящ пастирски подход. Присъствалите оставихме паметни бележки в златната книга на музея „Св. отец изповедник Думитру Стънилоае“.

[1] В РумПЦ „протосингел“ не е административна длъжност, а монашеска офикия преди архимандрит.

 

07.06.2025_13:41 | Източник: Двери на Православието 06.06.2025 |
Автор: Прот. Кирил Синев