На 12 юли в Троянския манастир „Успение Богородично“ беше въдворен новият игумен Драговитийски еп. Василий. Това стана в деня, когато св. обител чества празника на своята чудотворна икона – св. Богородица Троеручица. Тържествената литургия беше отслужена от Ловчанския митр. Гавриил заедно с Величкия еп. Сионий и новия игумен Драговитийски еп. Василий. Присъстваха също областният управител на Ловеч Дора Стоянова, кметът на Троян Донка Михайлова, кметовете на Орешак и Черни Осъм Мая Найденова и Марин Сираков, представители на институции.
„Господ е казал: търсете първо царството Божие и всичко друго ще ви се даде. Затова постарайте се, на първо място търсете духовното, а Господ ще ви помогне в това, което е необходимо за обителта, за да може манастирите да бъдат такива, че когато идват хората, да си припалват от кандилото на вярата и благочестието“, каза в обръщението си към новия игумен Ловчанският владика Гавриил, цитиран от БТА.
„Полагайки на гърдите ми този кръст и този медальон и взимайки в ръцете си този исторически жезъл, аз осъзнавам, че те не са мои. Аз съм само техен пазител, пазител на светата обител, на православната вяра. Надявам се да опазя и своята душа, своето сърце, така че чрез добри дела, мои и на братството, тази св. обител да бъде действително светлина за просвета на нашия народ“, каза също новият игумен. „Днес аз не идвам на чуждо място, идвам в дома си и се радвам“, допълни еп. Василий и припомни, че е бил член на братството и ефимерий в обителта. Той благодари и на Велички еп. Сионий, от когото е научил много, и изрази надежда, че и занапред братята в манастира ще живеят в братолюбие и единомислие.
В навечерието на празника в манастира беше отслужено всенощно бдение от Величкия еп. Сионий и Драговитийския еп. Василий, на което присъстваха християни от района, а също и от София, пристигнали за въдворяването на новия игумен.
Хиротонията на Драговитийския еп. Василий беше на 6 юли в храм-паметник „Св. Александър Невски“, а преди това той беше последователно софийски протосингел и сетне председател на столичния митрополитски катедрален храм „Св. Неделя“.
13.07.2025_07:50 | Източник: Двери на Православието 12.07.2025 |
Автор: Двери на Православието
