Снимка

 

На 20 юли, Илинден, Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан възглави светата Литургия в храм „Св. прор. Илия“, намиращ се във варненския квартал „Св. Иван Рилски“. Тази година храмовият празник се случи в нeделя, което даде възможност на многолюдната енория да участва в цялост и да почете пророка, взет жив на небето с огнена колесница.

Празникът беше украсен и от отличаването на протойерей Димитър Иванов с офикията „иконом“, който с благословението на Архиерея раздаде анафората в края на светата Литургия, за да бъде поздравен от енориашите.

Заедно с митрополит Йоан служиха още председателят на храма ставрофорен иконом Петко Минчев, иконом Георги Великов, иконом Михаил Миленков, свещеник Николай Дяков и дякон Георги Нейчев. Сборна група от клиросни певци с диригент Тодор Тодоров украси песенно празничното богослужение.

По време на своята проповед Негово Високопреосвещенство поздрави всички именници, благопожелавайки им крепко здраве и застъпничеството на светия пророк Илия. Той отбеляза, че молитвата е неотменна част от живота на всеки християнин, за да може той да се променя към по-добро. Цялата проповед на Архиерея вижте на официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook:

https://www.flickr.com/photos/201597754@N06/albums/72177720327682402

Изготви: Георги Великов


23.07.2025_09:29 | Източник: Българска патриаршия 21.07.2025 |
Автор: Варненска и Великопреславска митрополия