На 27 юли – 7 Неделя след Петдесетница, Българската православна църква отдава почит на свети великомъченик Пантелеймон и Светите братя Кирил и Методий, както и на техните най-известни ученици – светите Климент, Наум, Горазд, Сава и Ангеларий – Светите Седмочисленици.
По случай празника с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита, възглави архиерейската света Литургия в храм „Св. вмчк Пантелеймон“ в град Хисаря.
С епископа съслужиха: архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник, архимандрит Петър – клирик на Пловдивска митрополия, архимандрит Евтимий, свещеноиконом Александър Палазов – председател на храма, свещеници от Карловска духовна околия и митрополитският протодякон Илиян Александров.
Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм”.
Жителите на Хисаря се стекоха в Божия дом с духовна радост и присъстваха на светата богослужба.
По време на причастния Белоградчишкият епископ Поликарп произнесе вдъхновено слово, посветено на неделното евангелско четиво, а също така изтъкна значимостта на изповедничеството на вярата и на чудотворството на светия целител Пантелеймон.
По традиция след светата Литургия бе извършен и водосвет в двора на храма.
Викарният епископ преподаде на всички архипастирския поздрав и благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.
Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.
27.07.2025_19:48 | Източник: Българска патриаршия 27.07.2025 |
Автор: Пловдивска митрополия
