Снимка

 

На 1 август с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита, отслужи Празнична вечерня с Молебен канон на Пресвета Богородица пред копието на Чудотворната икона на света Богородица – Божигробска в катедралния храм „Успение Богородично“ в Старинен Пловдив.

В съслужение с епископа бяха: архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник, архимандрит Евтимий, архимандрит Дамян – ефимерий на Пловдивската духовна семинария, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия и председател на храма, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, протойерей Ангел Ангелов – духовен надзорник, свещеници от града, митрополитският протодякон Илиян Александров, дякон Ангел Воденичаров – секретар на Пловдивска митрополия, дякон Калоян Миндев и дякон Симеон Даскалов.

Пред Чудотворния образ на Божията Майка – Божигробска Преосвещеният епископ Поликарп заедно с духовниците и митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев изпълниха антифонно песнопенията на Молебния канон.

Богомолците се събраха пред чудотворния образ на света Богородица, където с едно сърце зовяха: „Пресвета Богородице, спаси ни!“. В края на канона всички с благодарност преклониха коленете и сърцата си пред Владичицата на света, чиято помощ нееднократно са усещали в своя живот.

След края на богослужението Белоградчишкият епископ Поликарп се обърна към всички със слово за Пресвета Богородица.
Първият викарий поздрави всички с началото на Богородичния пост и преподаде архипастирския поздрав и благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай.

Снимки


03.08.2025_16:26 | Източник: Българска патриаршия 02.08.2025 |
Автор: Пловдивска митрополия