Снимка

 

Завръщането на най-чистата между жените на небесата при Божествения и́ Син бе тържествено отпразнувано в посветената и́ Бачковска обител. Богослужебният чин бе воден от игумена на обителта, Велички епископ Сионий и започна с архиерейска вечерня и опело на Майката Христова вечерта на 14 август в съборния храм на манастира. На 15 август, сутринта, след утренята бе отслужена архиерейска света Литургия от преосвещения епископ Сионий в съслужение с братята на манастира и гостуващи клирици. Богослуженията бяха огласяни от пението на гостуващ църковен хор с ръководител д-р Касабов.

От зазоряване манастирският двор и храм са изпълнени с вярващ народ, дошъл да почете Майката Божия и человеческа покровителка, неотклонно присъстваща в обителта чрез чудотворната и́ манастирска икона, която вече деветстотин четиридесет и две години, дарява вярващите с благодатта на първообраза си, носи утешение и чудотворно застъпничество и мощ, избавили мнозина от болест, а сподобили други със свидна рожба.

Нека в този ден, който е по-скоро ден на надежда и неопровержимо уверение за очакващите всички нас възкресение в Христа и живот в царството Му, да отправим вътрешния си духовен взор към Пресвета Богородица с благодарност и молитвено посвещение за непрестанното и́ спасително застъпничество и подкрепа в човешките ни немощи!


16.08.2025_09:56 | Източник: Българска патриаршия 15.08.2025 |
Автор: бачковски манастир „Успение Богородично“