„При раждането си съхранила девството, при успението не си оставила света, Богородице. Преминала си към Живота, Майко на истинския Живот, и с твоите молитви избавяш от смърт нашите души“. С тези боговдъхновени слова светата Православна църква възпява пресветата наша Владичица Богородица всяка година в деня на нейното Успение – 15 август.
По случай празника Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай възглави архиерейска света Литургия в катедралния храм „Успение Богородично“ в Старинен Пловдив.
В съслужение с владиката бяха Смолянският епископ Висарион – втори викарий на митрополита, архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник, архимандрит Петър – клирик на Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом д-р Добромир Костов – ректор на ПДСиА „Св. св. Кирил и Методий“, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия и председател на храма, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, протойерей Ангел Ангелов – духовен надзорник, храмовото духовенство, свещеници от града, митрополитският протодякон Илиян Александров, дякон Ангел Воденичаров – секретар на Пловдивска митрополия и дякон Симеон Даскалов.
Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.
Преди началото на св. Литургия митрополит Николай отслужи чин на освещаване на антиминси.
Христолюбиви граждани изпълниха храма, за да отдадат почит и да се помолят на Божията Майка, да измолят за себе си и за близките си нейната помощ и закрила. Всички заедно с едно сърце и едни уста изповядаха Символа на вярата и Господнята молитва „Отче наш“. Много от присъстващите, които са се готвили подобаващо, пристъпиха към светите Христови Тайни.
На св. Литургия присъстваха кметът на Пловдив г-н Костадин Димитров, областният управител на Пловдивска област проф. Христина Янчева, военният представител на България в НАТО и ЕС ген.-лейт. Явор Матеев, командирът на 61-ва Стрямска бригада бриг. ген. Маргарит Михайлов, зам.-областният управител инж. Атанас Ташков, г-н Микеле Санторели – ктитор на храмове, държавни и общински служители, общественици и христолюбиви воини.
След Великия вход Високопреосвещеният митрополит Николай ръкоположи за свещеник дякон Симеон Даскалов. „Достоин!“ прозвуча силно и радостно в храма. Владиката се обърна с напътствено слово към новоръкоположения свещеник и благопожела Бог да му помогне да изпълни божественото призвание.
В края на богослужбата Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към всички с вдъхновено слово, в което говори за Успението на Пресвета Богородица.
Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от протодякон Илиян Александров.
16.08.2025_10:33 | Източник: Българска патриаршия 15.08.2025 |
Автор: Пловдивска митрополия
