Снимка

 

На 5 април в катедралния храм „Св. Димитрий Солунски“ в Сливен бе отслужена архиерейска света Литургия по повод празника Вход Господен в Йерусалим.

Празничното богослужение бе възглавено от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений в съслужение с архимандрит Стефан – епархийски духовен надзорник, ставрофорен иконом Евгений Янакиев – председател на храма, протодякон Александър Нешев, архидякон Вартоломей, архидякон Поликарп и дякон Александър Георгиев.

В храма молитвено присъстваха множество благочестиви миряни, дошли да почетат великия Господски празник и да получат за благословение върбови клонки.

В словото си митрополит Арсений се спря върху евангелското свидетелство на св. апостол и евангелист Лука за плача на Христос над Йерусалим. Владиката говори за надеждата, за спасителните сълзи на Спасителя, когато вижда град Йерусалим (срв. Лука 19:41), за това, че именно с тези сълзи светът ще бъде спасен. Той поздрави всички с празника Вход Господен в Йерусалим и призова верния народ с едно сърце да възкликне: „Осанна Сину Давидову! Осанна във висините!“.

В архипастирското си слово митрополит Арсений обърна внимание и на настъпващата Велика седмица, като говори за нея в светлината на „осмия, несвършващ ден“ на Възкресението.

В края на богослужението владиката пожела на всички през дните на Страстната седмица да се постараят да не нанасят с греховете си нова рана и плесница върху Божествения Кръстоносец, а със съкрушение и покаяние да принесат на Господа своите сълзи и грехове.

Снимки


05.04.2026_23:50 | Източник: Българска патриаршия 05.04.2026 |
Автор: Сливенска митрополия