Снимка

 

На Лазарова събота светата Литургия в храм „Св. Йоан Рилски Чудотворец“ в ловешкия квартал Гозница беше възглавена от Високопреосвещения Ловчански митрополит Гавриил. На архиерея съслужиха свещеноиконом Тихон Борисов, прот. Мартин Йотов – предстоятел на храма и дякон Андроник Попов.

Владика Гавриил произнесе проповед, свързана с евангелското четиво за деня и раздаде нафора.

По традиция на следващия ден – Вход Господен в Йерусалим, Ловчанският митрополит Гавриил възглави празничната св. Литургия в катедралния храм „Св. св. Кирил и Методий“ в Ловеч. На владиката съслужи храмовото свещенство – ст. ик. Любомир казашки, ст. ик. Михаил Ковачев – предстоятел на храма, и свещеник Теодор Енчев, както и дякон Андроник Попов. В храма молитвено присъстваха областният управител г-жа Поля Върбанова и кметът на община Ловеч г-н Страцимир Петков със своите заместници г-н Цветелин Винчев, д-р Алдин Начков и г-жа Бистра Чолакова. Бoгослужението беше украсено с литургичните песнопения на църковния хор „Достойно есть“ с диригент г-жа Димитрина Дренска.

Архиереят честити празника на християните, като посочи, че на този ден, когато Господ Иисус Христос пожелал да отиде в Йерусалим, той бил посрещнат от народа най-тържествено. Господ по най-скромния начин възседнал осле, което никой преди това не бил възсядал, влезнал в града, като тълпите народ са възклицавали „Осана! Благословен Идещият в име Господне, Царят Израилев“. Най-сърдечно са го приветствали децата, защото възрастните са се надявали, че той ще бъде земен цар, справедлив и велик. Децата са разбирали, че това е Бог, те са с много чисти души и са усещали, че това е Божият Син.

Владиката благопожела Господ да благослови всички присъстващи. Мнозина пристъпиха към св. Причастие.

След богослужението с празникът продължи с шествие и богата празнична програма.


07.04.2026_10:56 | Източник: Българска патриаршия 06.04.2026 |
Автор: Ловчанска митрополия