Снимка

 

Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан присъства на общоградското честване на празника на Шумен, което се отбелязва на 11 май – деня, когато светата Църква почита паметта и делото на светите равноапостолни братя Константин-Кирил Философ и Методий. Архиереят посети шуменския храм „Свети Три Светители“, а след това се включи в литийното шествие, на което беше носена икона на светите Солунски братя Константин-Кирил и Методий от храма до община Шумен.

На литията се включиха ставрофорен иконом Димитър Стойков – архиерейски наместник на Шуменска духовна околия, ставрофорен иконом Красимир Капитанов – председател на храм „Свети Три Светители“, иконом Иван Павлов, иконом Пламен Марчев, свещеник Благой Иванов, свещеник Валентин Станчев и дякон Георги Нейчев. В литията и тържественото отбелязване на празника на Шумен взеха участие официални гости, сред които кметът на Шумен проф. Христо Христов и председателят на Общински съвет – Шумен г-жа Ася Аспарухова, и граждани.

Пред сградата на Община Шумен се състоя следващата част от празничното отбелязване на градския празник.

Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан отслужи молебен за здраве и благодатен успех на жителите на Шумен. След това в словото си по случай деня на светите равноапостолни братя и славянобългарски учители Константин-Кирил Философ и Методий Негово Високопреосвещенство митрополит Йоан подчерта значението на непреходното дело на светите Солунски братя като каза, че то отеква от вековете до днес, когато православната славянска писменост и култура са част от съвременната европейска християнска цивилизация. Митрополит Йоан определи положилите през IX век здрава основа на християнската просвета свети братя Кирил и Методий като „Христови апостоли“ и посочи, че отново благодарим на Всещедрия Бог, удостоил ги с книжовно-просветната мисия, чрез която Божието слово достига до славянските народи. Архиереят отбеляза и че Бог е вдъхновявал светите братя и е живял в техните ученици, които продължили мисията на Солунските просветители и разпространили светото Евангелие сред всички народи на разбираем език.

Архиереят добави още, че благодарение на книжовно-просветната мисия на светите братя Божието слово е достигнало славянския род, Евангелието е огряло народи, а днес всички ние, които пазим наследството и заветите на светите Кирил и Методий, сме техни ученици, следовници и продължители на делото им. Митрополит Йоан посочи, че най-важният завет на светите Солунски братя е, че „пътят на истинното богопознание, пътят на завещаната ни от нашите деди православна вяра е възможен само чрез просвета и образование, чрез всекидневни усилия за овладяване на това истинно познание, чрез усърдно задълбочаване в истините на Откровението“. Архиереят допълни, че именно това показват и към това ни призовават светите братя, хилядолетната просветна и културна традиция на светата ни Православна църква и на произлизащата от нея всеславянска православна култура.

В края на словото си Негово Високопреосвещенство благопожела по молитвите на светите братя Константин-Кирил и Методий, на Пресвета Богородица и на всички Свои угодници Бог да ни милва, спасява и укрепва с божествената Си благодат. Митрополит Йоан поздрави присъстващите с Христовото Възкресение.

От свое име и от името на ръководството на Варненска и Великопреславска света митрополия Негово Високопреосвещенство митрополит Йоан пожела „крепки сили, непреходно здраве и благодатен духовен успех във всичко“ на жителите, гостите и ръководството на град Шумен и ги поздрави по случай празника на светите братя Кирил и Методий и празника на Шумен.

Цялото слово вижте на официалния YouTube канал на Варненска и Великопреславска света митрополия:

Сред присъстващите на тържественото отбелязване на празника на града бяха и областният управител на Шумен Марин Маринов, Флотилен адмирал проф. д-р Калин Калинов – началник на ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ – Варна, представители на държавната власт, други официални гости, ученици. Събитието уважиха и посланиците на Монголия, Китай, Република Корея, Виетнам, Индонезия и Япония. Пред сградата на Община Шумен бяха издигнати българският трибагреник, знамето на Европейския съюз, както и знамето на град Шумен. Последва слово на кмета проф. Христо Христов.

С богата празнична програма през целия ден Шумен отбелязва своя градски празник.

Фотогалерия

Изготви: Екип на Варненска и Великопреславска света митрополия

 

12.05.2026_10:26 | Източник: Българска патриаршия 11.05.2026 |
Автор: Варненска и Великопреславска митрополия