Снимка

 

Директори на три образователни институции получиха годишните награди на Министерството на образованието и науката „Свети Иван Рилски“ на церемония в Рилския манастир. Отличията се връчват на училищни ръководители с високи професионални резултати и принос към развитието на българското образование.

 

„Без модерно образование, без отдадени хора, без талантливи деца, няма да имаме бъдеще. Нека да превърнем образованието в силна обществена кауза“, заяви министърът на образованието и науката проф. Георги Вълчев. Той подчерта, че наградата, която се връчва вече 20 години, е признание за хората, които влагат сърце и усилия в образованието.

Тази година отличени бяха Милен Наков, директор на Центъра за специална образователна подкрепа „Петко Рачев Славейков“ в Плевен; Златина Каталиева, директор на Националната професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Сава Младенов“ в Тетевен; и Мариета Петрова, директор на ППМГ „Гео Милев“ в Стара Загора.
rilski 7 scaled
Наградите се връчват по традиция на 11 май, Деня на светите равноапостоли Кирил и Методий, в Рилската света обител.Преди връчването на отличията игуменът на Рилския манастир епископ Евлогий отслужи молебен за здраве на учители и ученици. Освен грамоти и икони на св. Иван Рилски наградените получиха и парични отличия.В събитието участваха ученици от Трето ОУ „Димитър Талев“ в Благоевград, както и началници на регионални управления на образованието. Децата имаха възможност да посетят музея на манастира и така да отбележат Деня на светите братя Кирил и Методий, както и да се запознаят с делото на свети Иван Рилски.

 

12.05.2026_11:05 | Източник: Двери на Православието 11.05.2026 |
Автор: Двери на Православието