Снимка

 

След отслужването на архиерейската света Литургия в храм „Св. Димитрий Солунски“ в с. Бояджик, на 17 май, пред паметника на жертвите от Бояджишкото клане бе отслужена заупокойна молитва за невинно загиналите жители на селото.

Заупокойното последование бе възглавено от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений в присъствието на духовници, представители на държавната и местната власт и множество жители и гости на с. Бояджик, дошли да сведат глава пред паметта на избитите през 1876 г. българи.

След молитвата митрополит Арсений произнесе слово, посветено на трагедията на Бояджишкото клане и на силата на народната памет, съхранила през поколенията спомена за страданието и саможертвата на местните жители. В словото си митрополитът подчерта, че паметта за дедите трябва да бъде не само историческа памет, но и духовен дълг, защото онези, които са отдали живота си за своята вяра, за своя род и за България, са оставили на следващите поколения завет.

Владиката призова присъстващите да пазят в сърцата и душите си паметта за своите предци и да съхраняват мъченичеството им като ярка светлина и жив пример за непоколебима вяра, духовна сила, родолюбие и жертвена любов към Отечеството.


18.05.2026_10:39 | Източник: Българска патриаршия 17.05.2026 |
Автор: Сливенска митрополия