Снимка

 

На 15 май в град Мюнхен Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний благослови участниците на 11-тото тридневно издание „На мегдана на другата България“. На събралите се повече от 110 български танцови групи и фолклорни певци от 21 страни „не просто като народ, а като едно духовно семейство, свързано от вяра, памет и родова обич“ митрополитът припомни, че всеки вървейки по своя път, „макар и далеч от земята българска, носи в сърцето си нейния език, песен, вяра и светлина и онова свято наследство, да бъдем народ с корени, с дух и с упование. Митрополит Антоний уподоби мегдана на „жив храм на българщината“, призова към брaтолюбие, смирение и благодарност и пожела „песента ни да бъде молитва, хорото – знак на единство, а срещата ни – свидетелство, че България живее навсякъде, където има българско сърце.“

В подкрепа на своето послание, че „народ без памет е като дърво без корен“ на 16 май в град Елванген митрополит Антоний благослови засаждането на дърво, символизиращо приятелството между България и областта Баден-Вюртемберг по инициативата на генералния консул на Република България в град Мюнхен г-н Стефан Йонков. По традиция, в навечерието на 24 май и тази година  в град Елванген бе почетена паметта на свети Методий и делото на двамата братя, създатели на славянската азбука. В 11 ч. в базиликата свети Витус Митрополит Антоний, заедно със свещениците Недялко Калинов от град Мюнхен, Тихомир Милков от град Регенсбург, Райко Синев от град Щутгарт и Васил Бечевски от град Манхайм в присъствието на българи от различни градове от Бавария и Баден-Вюртемберг отслужи благодарствен молебен. В своето слово за празника Митрополит Антоний подчерта, че „паметта е жива молитва на един благодарен народ“ и припомни за „апостолската вярност и духовно мъжество“, с които „сред изпитания и човешка несправедливост“ Свети Методий Славянобългарски „остана твърд в своята мисия“ и „посвети живота си не на земна слава, а на това славянските народи да чуят словото Божие на своя език и да получат светлината на Христовата истина“. Празничната програма продължи с разходка в градината на базиликата, в която е открита изложба отот красиви аранжименти с живи цветя, вдъхновени от житейски теми, които до 04.10.2026 ще бъдат тематично подновявани на всеки две седмици. На площада наименуван „Методий“ бяха положени венци пред паметните плочи на Република България, Северна Македония и Словакия. Поздравителни слова, произнесоха генералния консул на Република България г-н Йонков, консулът на Северна Македония и консулът на Словакия, а кметът на град Елванген поздрави всички участници и гости на празника. Тържествената програма завърши по традиция под звуците на химна „Върви, народе възродени!“

На 17 май, нeделя, последният от трите поредни различни по-своя характер и обществена изява дни, Негово Високопреосвещенство митрополит Антоний оглави празничната Божествена литургия в храма „Св. Климент Охридски“ заедно със ставрофорен иконом Недялко Калинов и протойерей Райко Синев. В нeделята на слепия в своята проповед владиката обърна внимание на духовната слепота, „която всеки един от нас е почувствал“, породена от липсата на духовни очи и от невъзможността да погледнем „извън завесата на заобикалящата ни материална среда и да видим истинската, непреходната слава на Спасителя Христос“. Той ни напомни също, че единствения лек за тази духовна слепота е покаянието – калчицата направена от „водата на нашите сълзи и пепелта на нашите грехове“, защото Христос е светлината на света и докато Христос е с нас, няма да ходим в тъмнина и нито ще объркаме посоката, нито ще препънем о камък ногата си, имайки Христовата утеха: „Аз съм пътят, и истината, и животът!“ Митрополит Антоний изказа своята сърдечна благодарност на отец Недялко Калинов, на църковното настоятелство, на църковния хор и на членовете на тази богохранима енория под покрова на Св. Климент, архиепископ Охридски – един от учениците на светите братя Кирил и Методий, продължили делото на светите апостоли, за да можем днес да слушаме свещеното писание на разбираем език, да го разбираме с ушите на сърцата си, а с духовните си очи да се радваме на красотата на заобикалящия ни свят, който Бог е сътворил в хармония и красота. Митрополит Антоний приветства с „добре дошли“, гостуващите специално за празничната литургия ученици от българското училище в град Пасау, които след края на службата участваха в кратка духовна беседа в храма с богослова Мартин Пенев по основни религиозни въпроси. Всички гости и приятели на църковната община се насладиха на богата трапеза от традиционни и вкусни български ястия.

Църковното настоятелство на Православната община в град Мюнхен и неговият духовен пастир  отец Недялко Калинов изразяват своята най-искрена благодарност към Негово Високопреосвещенство Западно- и Средноевропейски Митрополит Антоний за незабравимото празнично тридневно посещение, през което неговото присъствие и благословение свърза различни хора, събития, творчески умения и изяви. Танцувахме, под звуците на шумни фолклорни ритми, насладихме се на българските народни традиции, върнахме се 1200 години назад – при извора на славянската просвета, поздравихме се дори с победата на България на Евровизия и същевременно кротко и вглъбено възхвалихме Божията премъдрост, която ни обединява в различието ни и ни свързва в любов към Бога и ближния. От радостния поздрава „Христос възкръсна!“ при посрещането до последния тържествен тон при завършека на „Многая лета“.


18.05.2026_11:04 | Източник: Българска патриаршия 18.05.2026 |
Автор: Западно- и Средноевропейска митрополия