Снимка

 

На 17 май в църквата „Св. Йоан Рилски“ на Софийска духовна семинария тържествено беше извършен чинът на обновление на храма, който през последните години беше цялостно ремонтиран и благоукрасен.

По покана на Знеполския епископ Мелетий – ректор на духовното училище, чинът на обновление и празничната света Литургия оглави Видинският митрополит Пахомий. В съслужение с него бяха епископ Мелетий, архим. Никодим – духовен надзорник на Видинска епархия, свещ. Слави Спасов – заместник-ректор на семинарията, прот. Козма Поповски – ефимерий на сименарския храм, свещ. Димитър Стефанов и дякон Борислав Василев

Песнопенията по време на богослужението изпълниха ученици от семинарията, водени Николай Георгиев, преподавател по източно-църковно пеен.  Храмът беше изпълнен с преподаватели, възпитаници, гости и вярващи.

DSC08385 scaled
Началото на мащабното обновление и реставрация на семинарския храм започна през 2019 година, когато днешният Видински митрополит Пахомий, тогава Браницки епископ, заемаше поста ректор на семинарията, а негов заместник-ректор бе днешният Знеполски епископ Мелетий. През това време беше извършен цялостен ремонт на храма, реставрация на над 500 кв. м стенописи, реставрация на иконостаса, включително дърворезбата и иконите, изграждане на нов под, изписване на нови над 500 кв. м стенописи, изработване на нови полиелеи и хоро в светогорски стил, поставяне на нови стасидии и други допълнения.

След празничното богослужение Знеполският епископ Мелетий се обърна със слово към богомолците, в което изрази благодарност към митрополит Пахомий за неговия принос към цялостното развитието на семинарията през годините на неговото ректорско служение:  „По Божий промисъл на Вас, владико Пахомие, се падна не само да извършите цялостния ремонт на храмовото здание, но и да довършите прекъснато изписване на стените. И днес с вълнения се събрахме да извършим чина на обновлението, да благодарим на Христа за  милостта Му днес да имаме този възстановен и преукрасен храм. Необходимо е особено на нас християните да помним в благодарна и молитвена памет всички, които са допринесли за това дело. Затова не можем да препълчим, Владико, че това, с което преди години се захванахте в страх и трепет, сред множество трудности и утеснения, но и с голямо усърдие и вдъхновеност, днес вече дава благословен плод. Носейки служението на ректор на Софийската семинария, Вие поставихте за своя основна цел обгрижването на учениците и курсистите едновременно в материален, образователен и духовен план.“

DSC08424 scaled

В знак на признателност епископ Мелетий връчи благодарствени грамоти на дарители и спомоществуватели, подпомогнали обновлението и благоукрасяването на семинарския храм, а на Видинския митрополит Пахомий подари архиерейски посох и благодарствена грамота за неговия принос към развитието на семинарията.

DSC07368 scaled

В словото си митрополит Пахомий благодари и поздрави ректора – епископ Мелетий, преподавателите и цялото ръководство на духовното училище за положените през годините трудове в духовното възпитание и образование на учениците. Той отбеляза, че през последните две години основната тежест по довършването на ремонтните дейности и изписването на стенописите е лежала върху плещите на епископ Мелетий, който с постоянство, усърдие и грижа е продължил започнатото дело, за да може днес семинарският храм да бъде обновен в своето пълно благолепие.

Видинският митрополит подчерта, че храмът на семинарията е не само Дом Божий, но и духовна школа, в която бъдещите клирици на Българската православна църква придобиват жив опит в богослужението, църковното пеене и православната литургична традиция.

Снимки: Сайт на Софийската духовна семинария

DSC07378 scaled

DSC07306 scaledDSC07295 scaled

 

19.05.2026_10:21 | Източник: Двери на Православието 18.05.2026 |
Автор: Двери на Православието