На 21 май в столичното 150. ОУ „Цар Симеон Първи“ тържествено беше отбелязана 5-годишнината (тук) от възстановяването на дейността на кабинета по религия — място, в което децата учат за религията и откриват смисъла на добротата, уважението, милосърдието и грижата към другия.
Празникът премина под надслов „Светлина по пътя“ и събра ученици, учители, родители и гости в ден, в който Православната църква чества Възнесение Господне и св. равноапостолни Константин и Елена. Събитието започна с тържествен водосвет, отслужен от протойерей Атанас Георгиев от храм „Свето Благовещение“ в ж.к. „Дружба“ 2, след което участниците и гостите се събраха за празничната програма.
През годините в кабинета се осъществяват множество дейности — открити уроци, инициативи, творчески занимания. Учениците взимат участия във викторини и концерти на Софийска митрополия, училищни концерти, православни лагери и проекти, реализирани съвместно с родителите. Всички те показват, че религиозното образование има важно място в съвременното училище, защото възпитава децата в доброта, уважение, милосърдие, прошка и благодарност.
В празничната програма учениците представиха рецитал „Доброто живее в нас“, в който прозвучаха мисли за вярата, човечността и светлината в сърцето. Децата прочетоха притчата за сеяча и акцентираха върху това, че Божието слово дава плод тогава, когато попада в добро и отворено сърце. Чрез своето изпълнение те напомниха, че всеки човек е призван да пази в себе си доброто, да го развива с търпение и да го превръща в дела на любов, милосърдие и грижа към ближния.
Специално място в програмата зае презентацията със снимки от събития, дейности, инициативи и ученически творби, свързани с живота на кабинета по религия. Тя припомни най-ярките моменти от изминалите години и показа как едно училищно пространство може да се превърне в място на общност, памет и вдъхновение.
Празникът се превърна в спомен за извървяния път и в живо свидетелство за ценностите, които кабинетът по религия продължава да възпитава.
Събитието завърши с общо изпълнение на песента „Молитва“ по стихове на Иван Вазов и с благодарствени думи към всички, които споделиха празника. Посланието на празника беше: да пазим доброто в сърцата си и да носим светлина един на друг.
Пет години след възстановяването на дейността си кабинетът по религия в 150. ОУ „Цар Симеон Първи“ продължава да бъде място, където урокът става среща, знанието се превръща в преживяване, а доброто — в път, по който децата вървят заедно.
22.05.2026_00:12 | Източник: Двери на Православието 21.05.2026 |
Автор: Двери на Православието

