На 29 май с благословението на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита, отслужи молебен в параклис „Св. Лука Кримски“ в двора на ДКЦ – 5 „Св. архиеп. Лука“ в район „Тракия“ на Пловдив за началото на мащабния проект за модернизация на лечебното заведение.

С епископа съслужиха архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник, архимандрит Евтимий – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, и митрополитският протодякон Илиян Александров.

Песнопенията изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“.

Сред присъстващите на богослужението бяха кметът на Пловдив г-н Костадин Димитров, областният управител на Пловдивска област г-н Георги Янев, кметът на район „Тракия“ г-н Георги Гатев, управителят на ДКЦ – 5 г-жа Яна Кашилска-Петкова, председателят на фондация „Творци на надежда“ г-н Микеле Санторели, зам.-кметът на Пловдив инж. Хакъ Сакъбов, лекари и медицински сестри от ДКЦ – 5 и лечебните заведения в Пловдив.

В края на богослужението епископ Поликарп се обърна с вдъхновено слово и преподаде архипастирския поздрав и светителски благослов на Високопреосвещения Пловдивски митрополит Николай към всички, които участват в реализирането на проекта за основен ремонт и обновяване на лечебното заведение – ръководството на ДКЦ – 5 „Св. архиеп. Лука“, служителите на община Пловдив, проектантите, строителите, дарителите и всички, които с труд и отговорност ще допренесат това дело да бъде успешно завършено.

Духовният празник завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки

Снимки


29.05.2026_11:35 | Източник: Българска патриаршия 29.05.2026 |
Автор: Пловдивска митрополия