Снимка

 

На Осмата нeделя подир Пасха светата Православна църква отбелязва всяка година своя рожден ден Петдесетница – слизането на третото Лице на Света Троица – Бог Дух Свети над Христовите ученици в йерусалимската горница преди почти 2000 години.

В навечерието на празника с благословението на Негово Високопреосвещенство Пловдивския митрополит Николай, Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита, отслужи архиерейска вечерня с петохлебие в храм „Св. Троица“ в Пловдив.

На другата сутрин архипастирят на Пловдивска епархия възглави божествената света Литургия, с която честваме слизането на Дух Свети и основаването на земната Църква.

В съслужение с владиката бяха Белоградчишкият епископ Поликарп – първи викарий на митрополита, архимандрит Максим – епархийски духовен надзорник, архимандрит Петър – клирик на Пловдивска митрополия, архимандрит Евтимий – духовен надзорник при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, ставрофорен свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, ставрофорен свещеноиконом Георги Славчев – старши епархийски съветник и председател на храм „Св. Троица“, протойерей Ангел Ангелов – духовен надзорник, свещеник Павел Динков, митрополитският протодякон Илиян Александров и дякон Калоян Миндев.

Литургичните песнопения изпълни митрополитският хор „Св. ап. Ерм“ с диригент протопсалт Георги Радев.

След светата Литургия бе отслужена и празнична вечерня, по време на която при запяването на Великия прокимен „Кой Бог е велик“ Пловдивският митрополит Николай разхвърли из храма орехова шума – символ на Светия Дух, слязъл във вид на огнени езици върху светите апостоли, и прочете първата коленопреклонна молитва към Бог Отец. Втората молитва към Бог Син отправи Белоградчишкият епископ Поликарп. В нея изпросваме от Господ Иисус Христос да ни даде дух на премъдрост, разум и страх Божий. Третата молитва прочете архимандрит Максим, който измоли от Бог милост за починалите.

Изпълнилият храма Божий народ с радост участваше молитвено в светата Литургия, благодарейки на Всеподателя Бога за великите Му благодеяния към Неговите последователи и към целия свят. Всички единомислено изповядаха Символа на вярата и изрекоха Господнята молитва. На богослужението присъства и кметът на район „Южен“ г-н Атанас Кунчев.

В края на светата служба архипастирят на Пловдивска епархия произнесе вдъхновено слово за празника и благопожела Светият Дух да укрепва нашите семейства, да благослови децата ни, да даде разум на младите, мъдрост на възрастните, утеха на страдащите, покаяние на заблудените, мир на целия свят и никога да не забравяме, че Църквата Христова не е изградена и не стои върху човешка сила, а върху Божествената благодат на Светия Дух, Който всякога немощните изцерява и оскъдяващото възпълва.

Владиката съобщи, че кметът на район „Южен“ г-н Атанас Кунчев е издал разрешение-виза за проектирането на храм, посветен на светите София, Вяра, Надежда и Любов в кв. „Христо Ботев – Юг“, и предстои с добрата воля на г-н кмета и с желанието на дарителите да започне градежа на Дома Божий.

Духовното тържество завърши с многолетствие, провъзгласено от митрополитския протодякон Илиян Александров.

Снимки от архиерейска вечерня

Снимки от архиерейска вечерня

Снимки от архиерейска света Литургия

Снимки от архиерейска света Литургия


31.05.2026_19:43 | Източник: Българска патриаршия 31.05.2026 |
Автор: Пловдивска митрополия