На 31 май, в деня на великия Господски празник Петдесетница, в Устремския манастир „Св. Троица“ бе отслужена архиерейска света Литургия по повод храмовия празник на светата обител.
Божествената литургия бе възглавена от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений в съслужение с архимандрит Димитрий – протосингел на Сливенска митрополия, архимандрит Стефан – епархийски духовен надзорник, ставрофорен иконом Николай Клюнков – архиерейски наместник на Тополовградска духовна околия, иконом Панайот Сотиров, иконом Йордан Димитров, протойерей Тихон Димитров, архидякон Вартоломей и архидякон Поликарп.
Песнопенията на празничното богослужение бяха изпълнени от г-н Иван Млечков – секретар на Сливенска митрополия и г-н Александър Учиков.
Сред присъстващите на богослужението бе заместник-кметът на Община Тополовград г-н Хараламби Мочев, г-н Стефан Стефанов – ктитор на светата митрополия, както и множество богомолци.
След светата Литургия бе отслужена архиерейска вечерня с великия прокимен „Кто Бог велий, яко Бог наш…“. По време на богослужението бе разпръсната орехова шума, символизираща огнените езици на Светия Дух, които слязоха над светите апостоли в деня на Петдесетница. Бяха прочетени и установените от Църквата коленопреклонни молитви на св. Василий Велики.
В архипастирското си слово към събралите се богомолци Сливенският митрополит Арсений говори за духовния смисъл на празника като изпълнение на Божиите обещания към човечеството. Той посочи старозаветните пророчества на св. пророк Иезекиил и св. пророк Иоил, които възвестяват слизането на Светия Дух над Божия народ: „Ще ви дам ново сърце и нов дух ще ви дам“ (Иез. 36:26) и „ще излея от Моя Дух върху всяка плът“ (Иоил 2:28). Владиката подчерта, че тези пророчески слова намират своето пълно осъществяване в събитието на Петдесетница, когато Светият Дух слиза над апостолите и явява светата Църква пред света.
Негово Високопреосвещенство отбеляза, че Светият Дух непрестанно пребивава в Църквата чрез нейните свети Тайнства, а най-вече чрез светата Евхаристия, която е изворът и върхът на църковния живот. „Нека пазим благодатта на Пресветия Дух, която сме получили в светото Кръщение и Миропомазание. Нека жадуваме за Божията истина и правда, пребъдвайки в светата Църква Христова, където Светият Дух оживотворява, просвещава и освещава от край до край света“, призова митрополит Арсений.
В заключение архиереят благодари на игуменията на манастира монахиня Серафима за добрата организация на храмовия празник, както и на духовниците, певците и многобройните миряни, които с молитвеното си участие допринесоха за достойното и тържествено отбелязване на празника на Светата Единосъщна, Животворяща и Неразделна Троица.
31.05.2026_19:50 | Източник: Българска патриаршия 31.05.2026 |
Автор: Сливенска митрополия
