В нов доклад се подчертава тревожното нарастване на преследванията, дискриминацията и нарушенията на човешките права, с които се сблъскват християните по света през последните години.
Докладът се основава на проучване, проведено от организацията „Aid to the Church in Need“ в 18 държави от лятото на 2022 г. до лятото на 2024 г. и беше представен на парламента на Обединеното кралство на 22 октомври 2024 г. Според данните се наблюдава безпрецедентно нарастване на религиозното насилие срещу християни, като то е описано като „по-високо от всякога“. Организацията „Aid to the Church in Need“ отбелязва, че подобни констатации са отразени в проучвания и на други организации.
Тези действия срещу християните се извършват и подкрепят както от държавни институции, така и от независими групи, включително терористични организации, екстремисти и мрежи на организираната престъпност.
Глобални сили като Китай и Индия, както и Нигерия, най-многолюдната африканска държава, отбелязват ръст на преследване на християни. За пръв път в 18-годишната история на доклада Никарагуа е включена в него заради крайното потискане на християните от страна на нейното правителство, по-специално масовото задържане и депортиране на клирици.
Включени са и свидетелства на оцелели от антихристиянски нападения и подробни описания на съответните инциденти и събития във всяка страна. Сред повтарящите се случаи са разселването на християнски общности след нападения на екстремисти, принудителните бракове и конвертирането на християнски жени и момичета, както и отвличането и сплашването на свещеници и публикуването на унизително съдържание за християнството в училищните учебници.
В доклада се посочва, че войнстващият ислям е причината за засиленото преследване във всичките шест разгледани африкански държави, като се отбелязва, че „фокусът на насилието на войнстващия ислям се е изместил от Близкия изток към Африка“.
Отбелязва се, че нападенията на войнстващия ислям са довели до дестабилизация и масова миграция на християнските общности, „което повдига въпроси за дългосрочното оцеляване на Църквата в ключови региони“. Така например християнското население в Сирия е намаляло от около 1,5 милиона през 2011 г. до около 250 000 души днес, докато в Ирак християните вече съставляват по-малко от 0,5 % от населението. В Буркина Фасо един на всеки десет души е бил принуден да се пресели поради религиозно преследване.
Авторитарните режими, включително тези в Китай, Еритрея, Индия и Иран, са увеличили рестриктивните мерки срещу християните в името на религиозния национализъм, държавния секуларизъм и комунизма. „Ограниченията включват по-строги наказания за предполагаеми престъпления срещу държавната идеология, конфискация на богослужебни места, увеличаване на арестите на духовници и миряни и по-дълги периоди на задържане“, се казва в доклада.
Източник: Orthodoxia News Agency
04.11.2024_10:43 | Източник: Двери на Православието 04.11.2024 |
Автор: Двери на Православието