ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЯ

Картина на живо от Храма

Православен календар

п
в
с
ч
п
с
н
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
1
2
3
4
5
09 апр.
09 апр. 2024 - вторник    
8:00-18:00ч.
Events on 01 апр. 2024 - понеделник
Events on 02 апр. 2024 - вторник
Events on 03 апр. 2024 - сряда
Events on 04 апр. 2024 - четвъртък
Events on 08 апр. 2024 - понеделник
Events on 09 апр. 2024 - вторник
09 апр.
9 апр. 24
София
Events on 10 апр. 2024 - сряда
Events on 11 апр. 2024 - четвъртък
Events on 13 апр. 2024 - събота
Events on 15 апр. 2024 - понеделник
Events on 16 апр. 2024 - вторник
16 апр.
Events on 18 апр. 2024 - четвъртък
Events on 22 апр. 2024 - понеделник
Events on 23 апр. 2024 - вторник
Events on 24 апр. 2024 - сряда
Events on 25 апр. 2024 - четвъртък
25 апр.
Events on 26 апр. 2024 - петък

Новини от православна България

Изнасяне на светата Плащаница и Опело Христово на Велики петък в морската столица

Снимка

 

На 3 май, Велики петък, Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан възглави богослуженията в Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“. С него съслужиха отците при благолепния храм с председател иконом Стефан Николов.

На Велики петък светата Църква възпоменава Господните страдания. Този ден е най-свещеният на християнството. Света литургия не се извършва, пасхалното тайнство се прекратява пред великата жертва, принесена на тоя ден веднъж завинаги от Великия Архиерей, Който „принася и се принася“. През първото хилядолетие Православната църква извършвала Преждеосвещена литургия. Римокатолиците извършват единствената си Преждеосвещена литургия на Велики петък.

На утренята, която за удобство се извършва в предната вечер, се четат дванадесетте евангелия. След прочитането на петото евангелие, при пеенето на „Днес висит на древе…“, се изнася разпятието от светия олтар и се поставя сред храма за съзерцание на божествената жертва и за поклонение. Обичаят е твърде древен, но той изчезнал през VII в. в Иерусалим. През 1864 г. започнали да изнасят задпрестолния кръст, който обичай продължава и досега.

Царските часове и вечернята се извършват петък сутринта. На вечернята, там където това е технически възможно, се извършва „Свалянето от кръста“. След това от светия олтар се изнася светата плащаница, върху която е изобразено Христовото погребение, и се поставя в „кувуклията“ или на благоукрасена маса.[1]

На Велика събота светата Църква възпоменава погребението на Господа и слизането Му в ада. На утренята, която се извършва в петък вечерта, се изпяват трите статии на “опелото Христово”. Накрая, след тържествена лития около храма, която поради силния валеж с благословението на Архиерея беше изпълнена в корабната част на Катедралата, се четат пророчеството на Иезекиил (Иез. 37: 1–14), където прозвучава радостта от възкресението, апостолът, който говори за Христа, нашата Пасха, и евангелието, което ни спомня за запечатването на гроба от юдеите.

Богослуженията може да видите на официалната страница на Варненска и Великопреславска света митрополия във Facebook:

https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/1494495914438698;

https://www.facebook.com/varnenska.mitropolia/videos/477267741302924.

[1] Протопр. Благой Чифлянов. Православна литургика. Университетско издателство „Св. Климент Охридски“, София, 2008, с. 87–88.

Изготви: Георги Великов

04.05.2024_19:59 | Източник: Българска патриаршия 04.05.2024 15:09 |
Автор: Варненска и Великопреславска митрополия

СИНОДАЛНО ПАСХАЛНО ПОСЛАНИЕ

Снимка

 

Христос възкръсна от мъртвите, със смъртта Си смъртта победи и на тия, които са в гробовете, живот подари! (Тропар на Пасха)

Възлюбени в Господа чеда на светата ни Църква,

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

Дивен и велик, прекрасен и безценен е всеки един дар, с който Човеколюбецът Бог обдарява Своето най-висше и любимо творение – човека, когото Той сътвори по Своя свят образ и когото предназначи да достигне и до богоуподобяването. Безбройни са Божиите дарове за нас, но най-голям и най-щедър измежду тях е дарът на Възкресението. Победата над смъртта, която Богочовекът Господ наш Иисус Христос удържа над мрака и цялата всепоглъщаща и губителна сила на злото, е кулминацията, най-висшата и категорична изява на Божията любов към нас и към цялото творение.

Възкресяването на човешката природа в нейната първосъздадена чистота, красота и цялостност, което Единородният Божи Син и Син Човешки извърши, Той извърши не за Себе Си, а заради нас и нашето спасение. Тази прославена човешка природа Той възнесе на Небесата и така проправи пътя към Царството на светлината и живота за всички онези, които са Негови, които чуват гласа Му и следват посочения от Него път.

В това е и цялата наша вяра и надежда, всичкото ни упование; онази радост, която Сам Той пръв ни възвести и която никой не ще може да ни отнеме: „Радвайте се!“ (Мат. 28:9). И още: „Радвайте се и се веселете, защото голяма е наградата ви на небесата“ (Мат. 5:12). „Радвайте се винаги в Господа, и пак ще кажа: радвайте се“ – възкликва и апостолът на народите (Фил. 4:4), защото тази радост по своята дълбочина и своето съдържание е единствена по рода си, несравнима с никоя друга. Само с нея и само благодарение на нея ние можем да бъдем духовно здрави и цялостни. Тя е, която ни дава силите, необходими ни да преодоляваме всяко изпитание и изкушение в дните на нашия земен живот.

С Възкресението на Христа Спасителя смъртта беше потъпкана и вече няма онази власт, с която беше поробила човеците. Христовото Възкресение ни увери, че светлината и животът тържествуват властно над мрака и смъртта. Празният гроб в утрото на третия ден засвидетелства не само истинността на Божиите обещания, но и онова, което очаква нас – вярващите в Бога и уповаващите се само на Него, защото Бог „чрез възкресението на Иисуса Христа от мъртвите, ни възроди за жива надежда“ (1 Петр. 1:3). Тази надежда е винаги с нас и в нас – чиста, светла и непомрачима. С нея и с вярата във Възкръсналия от мъртвите ние „ходим, а не с виждане“ (2 Кор. 5:7). С вяра и надежда в Бога, чрез Когото „живеем, и се движим, и съществуваме“ (Деян. 17:28).

Тази спасителна вяра и тази светла надежда са крепили всички праведници – още от самото начало на историята на човешкия род до днес. В епохата на Стария завет, време на съкровеното и затаено очакване, те са били известни само на малцина. Сега, след Боговъплъщението и Възкресението на Христа Господа, те са вече достояние на всекиго и на всички и само от нас зависи да се възползваме от даруваното ни от Бога спасение. Сега обаче, макар и скръбни в света (срв. Йоан. 16:33), макар и гонени заради правда и хулени, и плачещи (срв. Мат. 5:4, 10-11), макар и все още подвластни на смъртта, която по думите на свети апостол Павел е „най-последен враг, който ще бъде унищожен“ (1 Кор. 15:26), верните на Христа Иисуса живеят в предвкусване на бъдещите блага, защото както за апостола, така и за всички тях „животът е Христос“ (Фил. 1:21).

Като православни християни, от нас се очаква да живеем с ясно осъзнаване на тези основни истини на нашата спасителна вяра, които са ни необходими особено много сега, когато около нас продължава да има все още толкова много неправда, насилие и смърт. Да молим Христа, Който единствен е нашият път и истина, и живот (срв. Йоан. 14:6), да дарува Своето спасение и вечен живот на всички отминали от този свят с твърда вяра и надежда във Възкресението. Да Го молим за нашите близки, но и за нашите врагове, както Сам Той ни учи и призовава (срв. Мат. 5:44; Лука. 6:27-28, 35). Възкръсналият от мъртвите да им дарува светлина, радост и живот вечен.

Нека в този най-светъл ден Христовото Възкресение просветли всяка душа и всяко сърце, да прогони от нас всяко неверие и съмнение, отчаяние и безнадеждност, понеже ето: „Христос възкръсна от мъртви и за умрелите стана начатък“ (1 Кор. 15:20).

Отечески поздравяваме с празника на Възкресението всички верни чеда на светата ни Църква, в Родината и далеч от нея, като на всички желаем светла и изобилна пасхална радост и всяко добро от Господа.

Мирът и благодатта на Възкръсналия от мъртвите Христос Господ

и общението в Светия Дух да бъдат с всички нас!

 

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

 

НАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СВ. СИНОД

И НАМЕСТНИК НА ОВДОВЕЛИЯ СОФИЙСКИ ЕПАРХИЙСКИ ПРЕСТОЛ

 

† Врачански митрополит ГРИГОРИЙ

 

ЧЛЕНОВ Е НА СВ. СИНОД :

На САЩ, Канада и Австралия митрополит ЙОСИФ

Великотърновски митрополит ГРИГОРИЙ

Плевенски митрополит ИГНАТИЙ

Ловчански митрополит ГАВРИИЛ

Пловдивски митрополит НИКОЛАЙ

Западно- и Средноевропейски митрополит АНТОНИЙ

Варненски и Великопреславски митрополит ЙОАН, наместник на овдовелия Сливенски еапархийски престол

Неврокопски митрополит СЕРАФИМ

Русенски митрополит НАУМ

Старозагорски митрополит КИПРИАН

Видински митрополит ДАНИИЛ

Доростолски митрополит ЯКОВ


04.05.2024_19: 42 | Източник: Българска патриаршия 04.05.2024 14:27 |
Автор: Българска патриаршия

Благодатният огън бе измолен в Йерусалим

Снимка

 

В 14:13 часа българско време бе измолен Благодатният огън в Йерусалим! Благодатният огън всяка година бива измолван от Йерусалимския Патриарх Теофил III.

Празничните богослужение за Възкресение Христово ще започнат у нас след 23:30 часа. В Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ богослужението ще започне в 23:30 ч. с отслужването на Полунощница с утреня, а след възвестяване на Христовото Възкресение и света литургия.

04.05.2024_19:37 | Източник: Българска патриаршия 04.05.2024 14:24 |
Автор: Българска патриаршия

ПАСХАЛНО ПОСЛАНИЕ на Негово Високопреосвещенство Русенския митрополит Наум

Снимка

 

Възлюбени в Господа чеда на Църквата Христова,

Христос воскресе!

Поздравът, който отново победно звучи в пресветлото утро на Пасха, предава цялото съдържание и смисъл на вярата, с която живеем и в която се спасяваме. Да, Христос наистина възкръсна от мъртвите! Той победи смъртта и ни дарува живот, който, по собствените Му думи, е „живот… в изобилие“ (Иоан 10:10).

Чудото на Христовото Възкресение е изпитание за човешкия ум, но то е осезаемо от човешкото сърце, което дълбоко в себе си усеща истинността на дивното тайнство на Възкресението. Защото със сърцата си ние знаем, че независимо от заобикалящите ни лоши неща, има Един, Който е Самото Добро; че въпреки цялата ненавист, която тържествува сред човеците, има Един, Който е милостив и Човеколюбец; че наред с целия ужас на войната и смъртта, на които продължаваме да бъдем свидетели, има Един, Който дарува живот, защото Самият Той е живот и Подател на живота.

Пасхалният поздрав неизменно ни напомня и думите, с които Сам Иисус беше приветствал жените-мироносици непосредствено след Своето славно Възкресение: „Радвайте се!“ (Мат. 28:9). Тази единствена по дълбочината на своето съдържание радост, присъстваща в нашия свят още от мига на Благовещението (срв. Лука 2:10), е радост, която можем да наречем всепобеждаваща. Към нея сме призвани, независимо от онова, което наблюдаваме в живота си тук на земята – в нашия свят, който всекидневно самите ние творим и в който поводите за радост изглежда като че ли стават все по-малко. Но радостта, възвестена от Спасителя, е едновременно и земна, и небесна, така както и в Богочовека Христос е съединено небесното и земното.

Както в тайнството на богочовечеството Синът Божи стана Син Човешки и в Него Бог съедини „всичко небесно и земно“ (Еф. 1:10), по същия начин и Неговата славна победа над смъртта – над този най-последен враг и на Бога, и на човека (срв. 1 Кор. 15:26), е радост, чиито измерения са богочовешки.

Своята победа над смъртта Господ прави победа и на всички християни, които сме Негови, затова и днес, и във всички дни на живота ни, радостта ни е пълна, – защото, ето: „Той възкръсна, както беше казал“ (Мат. 28:6).

И в днешния празничен ден, молитстваме от Всеподателя да дарува мир на земята, да вразуми войнстващите богоборци, да дарува утеха и благопреуспяване на народа ни, да закриля родната ни Българска православна църква, утвърждавайки в нея дух на смирение, единомислие и братолюбие.

Мирът и благодатта на Победителя на смъртта – Господ и Спасител Иисус Христос, Божията любов и велика милост, и радостта в Светия Дух да бъдат с всички нас, амин!

Христос воскресе!

04.05.2024_15:39| Източник: Българска патриаршия 04.05.2024 12:56 |
Автор: Софийска митрополия

Опело Христово в Пловдив

Снимка

 

Всяка година в най-скръбния ден от човешката история Светата Православна Църква отправя надгробния си плач над своя Господ. На 3 май, Велики Петък, Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай отслужи последованието на Опело Христово в митрополитския храм „Св. вмчца Марина” в Пловдив.

С владиката съслужиха: Знеполският епископ Арсений – викарий на митрополита, архимандрит Максим, ставрофорен Тодор Хаджиев – протосингел при Пловдивска митрополия, свещеноиконом Деян Стоенчев – духовен надзорник, храмовото духовенство, митрополитските протодякон Илиян Александров и дякон Петър Зарев.

Песнопенията изпълниха с благоговение митрополитският хор „Св. ап. Ерм” с диригент протопсалт Георги Радев и смесеният хор при храм „Св. вмчца Марина“ с диригент г-жа Росица Димова.

След изпяването на канона всички се събраха около плащаницата с изобразеното мъртво тяло на нашия Господ Иисус Христос и с едни уста и едно сърце отпяваха стиховете на трите статии от опелото. Сърцата на присъстващите усетиха радостната печал от саможертвата на Христос, Комуто се наложи да претърпи страдания и смърт, за да изкупи човека от властта на смъртта.

Сред присъстващите бяха кметът на Пловдив командирът на Съвместното командване на специалните операции ген.-майор Явор Матеев и съпругата му – зам.-външният министър полк. Невяна Митева, народният представител от 49-то Народно събрание г-н Радомир Чолаков, архонтът г-н Георги Гергов, г-н Микеле Санторели – ктитор на храмове, бившият кмет на Пловдив г-н Здравко Димитров, държавни и общински служители, общественици.

С траурно шествие около храма, придружено от печалния звън на църковните камбани, процесията пренесе светата Плащаница, както някога пренесоха и положиха в нов гроб нашия Спасител. При завръщането си в храма всички присъстващи целунаха Плащаницата, просейки от Бога прощение на своите грехове, заради които се наложи Христос да пострада до смърт.

Високопреосвещеният митрополит Николай се обърна към народа с вдъхновено слово за страданията на нашия Спасител и Господ.

Снимки

04.05.2024_15:35 | Източник: Българска патриаршия 04.05.2024 11:59 |
Автор: Пловдивска митрополия

Изнасяне на Христовата плащаница в катедралния храм „Св. вмчца Неделя“

Снимка

 

Днес, 3 май, Православната църква отбелязва кръстната смърт на Господ Иисус Христос. Разпети петък е денят, в който Божият Син е предаден на кръстна смърт. В православния храм с евангелски четива и дълбокосъдържателни песнопения се припомнят и съпреживяват Христовите страдания, смърт и погребение.

Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, софийско духовенство и верен народ се събраха в столичния катедрален храм „Св. Неделя“, за да се помолят пред св. Плащаница и молитвено да участват в утринното богослужение на Велики петък.

На Разпети петък се припомнят великите страдания на Господ Иисус Христос, които Той приел доброволно, за да избави от смърт цялото човечество. Съден, бичуван, оплют, бит с плесници, облечен в багреница и с венец от тръни, показан за подигравка пред народа и накрая натоварен с тежък кръст, Христос бил поведен към Голгота на разпятие.

На Велики петък не се служи литургия, тъй като в този ден Господ принесе Самия Себе Си в жертва. Богослужебното последование се състои от Царски часове и вечерня, по време на която се изнася от олтара св. Плащаница.

Вечернята бе предстоявана от Негово Преосвещенство Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, с когото съслужиха: архимандрит Василий, протосингел на Софийска митрополия, архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, ставрофорен иконом Николай Георгиев, председател на църковното настоятелство на храма, ставрофорен иконом Кирил Попов, иконом Николай Цурев, протойерей Димитър Шумов, свещеник Никола Чочев, йеродякон Вартоломей и йеродякон Поликарп.

Трогателните песнопения бяха изпълнени от столични духовници и певци, ръководени от д-р Калин Кирилов. Десетки християни се събраха в храма да се помолят пред Христовата плащаница и молитвено да участват в богослужението.

По време на вечернята от олтара бе изнесена Христовата плащаница и поставена в средата на храма – символичен гроб на Спасителя, на който се поставя плащаницата, изобразянаща плата, с който е било завито мъртвото тяло на Христос след свалянето му от кръста. На нея е извезан образът на положения в гроба Иисус, а християните я украсяват с цветя.

Владиката първи се поклони пред плащаницата и заедно духовенството и певците изпяха полагащите се песнопения. После той се обърна със слово към народа, в което говори за смисъла на този ден, за великата жертва на Спасителя.

„Днес си припомняме онзи момент, когато тялото на Спасителя беше свалено от Кръста, беше обвито в чиста плащаница и в сълзи, и беше погребано в гроба. Пресъздавайки този момент ние отново се пренасяме там, на Голгота, при Кръста на Христос с ония, които Го обичаха и искаха да бъде погребано тялото Му достойно. Този ден наричаме най-тъжния в духовно-богослужебния живот. Най-тъжният, защото в този ден виждаме Бог, Който се въплъти и стана човек, пострада за нас, претърпя гонение, смърт и гроб. Бог прояви Своята велика любов, смирявайки се да стане човек, но ни завеща да имаме тази любов, да се въздигаме и да се утвърждаваме в нея… Нека покланяйки се пред Неговата плащаница, когато преминаваме под нея и просим от Бога благословение и все едно сме в Иерусалим и се провираме в Кувуклията, за да се поклоним на Гроба Господен, да не забравяме, че всички сме призвани да горим в любовта. Защото Христос е любов и Той ни я завеща! Днес, когато Спасителят се полага в гроба, да ни благослови да имаме тази горяща любов в сърцата си, да я имаме към нашата Църква и към нашия народ“ – каза в словото си владиката.

Така наставени, християните благоговейно се поклониха пред св. Христова плащаница и Животворящия Кръст Господен, и се отправиха към домовете с благословена китка здравец.

Текст: Весела Игнатова

Снимки: Димитър Цонков

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

04.05.2024_15:30 | Източник: Българска патриаршия 03.05.2024 20:04 |
Автор: Софийска митрополия

Последование на Дванайсетте Евангелия в катедралния храм „Св. Неделя“

Снимка

 

На 2 май, Велики четвъртък, Църквата е установила да бъде отслужено специално Последование на 12-те евангелски четива. Те разказват за последните земни дни на Христос и Неговите човешки страдания. Текстовете известяват Неговата прощална беседа с апостолите и разкриват отново всички събития до Неговото погребение.

Последованието, което е вплетено в утренята за Велики петък и се отслужва в четвъртък вечерта, бе тържествено изпълнено в митрополитския катедрален храм „Св. вмчца Неделя“.

Евангелските текстове последователно прочетоха: Негово Преосвещенство Белоградчишкият епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, архимандрит Евтимий, духовен надзорник на Софийска епархия, ставрофорен иконом Николай Георгиев, предстоятел на храма, ставрофорен иконом Кирил Попов, иконом Николай Цурев, иконом Петър Славов, протойерей Димитър Шумов, свещеник Никола Чочев, свещеник Кирил Попов, протодякон Иван Петков, йеродякон Вартоломей и йеродякон Поликарп.

Затрогващите църковни песнопения бяха изпълнени от мъжкия хор при храма, с диригент проф. д-р протопсалт Мирослав Попсавов. На благолепното и състрадателно богослужение молитвено участваха множество миряни от цяла София. Верният Божи народ, изпълнил храма тази вечер, със свещи в ръце и искрена скръб в душата си благоговейно изслуша евангелските текстове, описващи последните часове от земния живот на Спасителя.

След петото евангелско четиво, на определеното в богослужебния ред място в центъра на храма бяха изнесени с лития, изобразяваща пътя на Господ Иисус Христос към Голгота и разпятието Му, Светият Кръст и изображенията на Света Богородица и св. ап. Йоан Богослов.

След поставянето на Кръста Христов, с вдъхновено пастирско слово към присъстващите се обърна Белоградчишкият епископ Поликарп.

Многобройните миряни се поклониха благоговейно пред светото Разпятие, превърнало се в този ден от инструмент за позорна смърт в оръжие на спасението и извор на живот, и се отправиха към домовете си в очакване да съпреживеят предстоящите евангелските събития.

Текст: Весела Игнатова

Снимки: Димитър Цонков

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК

04.05.2024_15:24 | Източник: Българска патриаршия 03.05.2024 12:19 |
Автор: Софийска митрополия

Велика събота от Страстната седмица е днес

Снимка

 

Велика събота от Страстната седмица е днес. Последният ден от Страстната седмица е посветен на скръбта за починалия на кръста Спасител Христос, но и на очакването на Неговото Възкресение.

В наше време чувствата на вярващите са различни от онази безнадеждност на апостолите в деня след петъка на Христовата смърт. Фактът на Възкресението дава друго измерение и на самата Му смърт, която не е безцелна гибел, а изкупителна жертва, както изтъква Сам Иисус: „Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен“.

На днешния ден, който е последен от седмицата по еврейския календар и затова e ден на пълен покой от всякакви дейности – Христос с човешкото Си тяло бил в гроба, а Неговите ученици „поради страх от юдеите“ се заключили в една йерусалимска къща и още не можели да проумеят как е възможно да се случи всичко това. За всички тях онази събота била ден на отчаяна безпомощност. Чак до третия ден вечерта някои от тях боязливо и без особена надежда споделяли: „а ние се надявахме, че Той е Онзи, Който щеше да избави Израил…“.

Само жените около света Богородица не падали духом: подготвили още от предната вечер обичайните погребални благовонни масла, с които на сутринта след „съботната почивка“ да отидат да помажат тялото на Спасителя. И сутринта „в първия ден на седмицата“ те „много рано“, още по тъмно, отишли на гроба, където ги очаквала голямата и изключително радостна изненада на Христовото Възкресение.

Тази сутрин богослужението е посветено на древните пророчества и предобрази на Христос. След вчерашния Велики петък, който заради скръбта остава без литургия, днес се служи Василиева литургия, а вечерта няма служба, защото се очаква среднощното пасхално богослужение. Днес вярващите казват молитвените слова: „Покланяме се на Твоите страдания, Христе! Покажи ни и славното Си Възкресение!“.

04.05.2024_09:43 | Източник: БТА 04.05.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев

ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2024 Г. НА АРХИЕРЕЙСКИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ И МЕРОПРИЯТИЯ В СОФИЙСКА ЕПАРХИЯ (ОБНОВЯВА СЕ ПЕРИОДИЧНО)

Снимка

 

 

1 май /сряда/ – 09:00 ч. – Архиерейска Преждеосвещена света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

1 май – 18:00 ч. – Съборно отслужване на Маслосвет в столичния храм „Св. Неделя“;

2 май /четвъртък/ – 09:00 ч. – Архиерейска Василиева света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

2 май – 19:00 ч. – Последования на 12-те евангелия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

3 май /петък/ – 08:00 ч. – Царски часове, вечерня с изнасяне на светата Плащаница в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

3 май /петък/ – 19:00 ч. – Опело Христово в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

4 май /събота/ – 09:00 ч. – Архиерейска Василиева света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

4 май – 23:30 ч. – Архиерейска света Литургия за Възкресение Христово – Пасха в храм-паметник „Св. Александър Невски“, гр. София;

5 май /неделя/ – 11:00 ч. – Вечерня в 1-ви ден на Възкресение Христово – Пасха в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

6 май /понеделник/ – 10:00 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. вмчк Георги Победоносец“, гр. София, бул. „Св. Патриарх Евтимий“;

7 май /вторник/ – 10:00 ч. – Възкресение Христово – Пасха, Архиерейска света Литургия в храм „Св. апли Петър и Павел“, с. Белчин, Самоковска духовна околия;

8 май /сряда/ – 09:30 ч. Архиерейска света Литургия с освещаване на Енорийски център в храм „Св. Йоан Богослов“, гр. София, кв. „Левски Г“;

9 май /четвъртък/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Николай“, гр. София, кв. „Връбница“;

10 май /петък/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Богородица – Живоприемен източник“, гр. София, кв. Подуяне;

16 май /четвъртък/ – 17:00 ч. – Архиерейска вечерня  с лития в храм „Св. Николай Софийски“, гр. София;

17 май /петък/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Николай Софийски“, гр. София;

19 май /неделя/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в Буховския манастир „Св. Мария Магдалина“, гр. Бухово;

20 май /понеделник/ – 18:00 ч. – Архиерейска вечерня в храм „Св. Константин и Елена“, гр. София, ул. „Одрин“ № 91;

21 май /вторник/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. равноапостолни царе Константин и Елена“, с. Гара Елин Пелин;

26 май /неделя/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в столичния храм-ротонда „Св. вмчк Георги Победоносец“;

27 май /понеделник/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в старинен храм „Св. Петка“, гр. София;

29 май /сряда/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. пр. Йеремия“, гр. София.


03.05.2024_07:43 | Източник: Софийска митрополия 28.04.2024 |
Автор: Софийска митрополия

Дванадесетте евангелия, разказващи за страданията на Спасителя, бяха прочетени в Патриаршеската катедрала

Снимка

 

На Велики четвъртък в Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и тази година бе отслужено богослужението, в което се прочитат дванадесет откъса от св. Евангелия, разказващи за последните дни на Господ Иисус Христос.

Богослужебното последование бе възглавено от Негово Високопреосвещенство Врачанския митрополит Григорий, Наместник-председател на Св. Синод, който съслужи с Негово Преосвещенство Мелнишкия епископ Герасим, главен секретар на Св. Синод и председател на ЦН на храм-паметника, архим. Василий, протосингел на Софийска св. митрополия, ставр. иконом Костадин Гаврилов, протойерей Антоний Милушев, протойерей Васил Танев, протойерей Сава Кокудев, протодякон Александър Нешев и протодякон д-р Деян Коруноски. Молитвено участие в богослужението взеха Н.В. цар Симеон II, Н.Ц.В. Борис княз Търновски и Н.Ц.В княз Белтран.

Както се полага, по време на богослужението, бе изнесено и разпятието Христово. Митрополит Григорий се обърна към вярващите със слово, в което каза:

Виждаме Човеколюбеца Христос разпънат на Кръста от човеци. Тези, които получиха от Него само добрини, му се отплатиха с присмех, оплюване и накрая с разпятие. Но Той претърпя всичко това. Той го претъпря заради нас, човеците и в днешния ден не трябва само да осъждаме тези, които Го разпънаха, защото и ние със своите грехове добавяме гвоздеи към Неговото изпонаранено тяло. Затова именно днес е ден за покаяние, за молитва и за осмисляне на жертвата на Господ Иисус Христос върху Кръста на Голгота. Не осмислим ли това, което той претърпя и извърши за нас, човеците в тези последни дни от Неговия земен живот – толкова скръбни, но и толкова спасителни обаче – то ние няма да вкусим истинската духовна радост от славното Му възкресение тридневен от Гроба Господен. Затова да помълчим, да отправим своите сърдечни молитви към Всеподателя Бога, да Му благодарим с покайни сълзи за това, което извърши за целия човешки род и за нас включително. Да Го помолим да ни прости и нам всяко волно и неволно прегрешение и да ни направи достойни наследници на Царството Божие, заради което се извършва този подвиг на Голгота от Господ Иисус Христос. Нека помълчим пред Кръста Господен, нека се поклоним пред страданията на нашия Господ и Спасител, и измолим Неговата помощ, Неговата подкрепа – да ни дарува покаяние и покайни сълзи, чрез които умити да се зарадваме и развеселим в Неговото славно Възкресение.

В утрешния ден рано сутринта ще бъде изнесена и плащаницата, а вечерта от 19 часа ще бъде отслужено „Опело Христово“.


03.05.2024_07:28 | Източник: Българска патриаршия 02.05.2024 22:34 |
Автор: Българска патриаршия