ПРАВОСЛАВНА МУЛТИМЕДИЯ

Картина на живо от Храма

Православен календар

п
в
с
ч
п
с
н
пн
вт
ср
чт
пт
сб
нд
04 мар.
04 мар. 2024 - понеделник    
8:00-18:00ч.
06 мар.
06 мар. 2024 - сряда    
8:00-18:00ч.
14 мар.
14 мар. 2024 - четвъртък    
8:00-18:00ч.
Events on 27 фев. 2024 - вторник
Events on 28 фев. 2024 - сряда
Events on 29 фев. 2024 - четвъртък
29 фев.
Events on 01 мар. 2024 - петък
Events on 02 мар. 2024 - събота
Events on 04 мар. 2024 - понеделник
04 мар.
Events on 05 мар. 2024 - вторник
Events on 06 мар. 2024 - сряда
06 мар.
6 мар. 24
София
Events on 07 мар. 2024 - четвъртък
Events on 08 мар. 2024 - петък
Events on 11 мар. 2024 - понеделник
Events on 12 мар. 2024 - вторник
Events on 14 мар. 2024 - четвъртък
14 мар.
14 мар. 24
София
Events on 16 мар. 2024 - събота
Events on 26 мар. 2024 - вторник
Events on 27 мар. 2024 - сряда
Events on 30 мар. 2024 - събота
Anafora.bg

…взе в Своите свети и пречисти и непорочни ръце хляба, благодари и благослови, освети, разчупи и даде на Своите свети ученици и апостоли, като каза:
Вземете, яжте, това е Моето тяло, което за вас се преломява за опрощаване на греховете.
Пийте от нея всички, това е Моята кръв на Новия Завет, която за вас и за мнозина се пролива за опрощаване на греховете.

Важно

Днес е Великден – Възкресение Христово, наричан празник на празниците

Днес е Великден – Възкресение Христово, наричан празник на празниците

Снимка

 

Днес е Великден – Възкресение Христово. Този ден Господ е сътворил – да се зарадваме и развеселим в него! Това е един от молитвените призиви в празника на празниците, както се нарича Възкресение Христово. Поради величието на този празник той е наричан още Великден. А по подобие на юдейския празник (след който Христос възкръснал) носи и името Пасха.

За християните това е най-големият празник, за който подготовката продължава седмици наред – както се готвим да посрещнем скъп на сърцето ни гост. Подготовката на тялото за празника е чрез пост, а на душата – чрез молитва и духовна нагласа към смирение и покаяние, върху които трайно се гради любовта към ближния, към хората около нас.

Основният поздрав за Възкресение Христово е Христос воскресе! (Христос възкръсна!) и отговорът е Воистину воскресе! (Наистина възкръсна!). А основната празнична песен на Великден е „Христос воскресе из мертвых, смертию смерть поправ и сущим во гробех живот даровав“ („Христос възкръсна от мъртвите, със смъртта Си порази смъртта и на тези, които са в гробовете, дарува живот“).

Бoгослужението за Възкресение Христово започва в полунощ. Това отговаря на сведението от евангелията, че през нощта на Възкресението Божи ангел дошъл и отстранил камъка от входа на изсечения в скалата гроб. Войниците, поставени да пазят гроба, били заслепени от сиянието на ангела и поразени паднали на земята. Призори в този трети ден от смъртта на Христос дошли някои от жените, Негови последователки, за да помажат според обичая тялото Му с миро (затова наричани и мироносици), но намерили гроба празен. Христос възкръснал с тялото Си, което било преобразено и материални прегради не можели да го задържат.

После дошли двама от апостолите, Йоан и Петър, и също установили, че гробът е празен. Тези първи свидетели на Възкресението по-късно стават най-достоверните проповедници на Христовото учение.

Христос воскресе!

05.05.2024_11:37 | Източник: БТА 05.05.2024 07:00 |
Автор: Проф. Иван Желев

СИНОДАЛНО ПАСХАЛНО ПОСЛАНИЕ

СИНОДАЛНО ПАСХАЛНО ПОСЛАНИЕ

Снимка

 

Христос възкръсна от мъртвите, със смъртта Си смъртта победи и на тия, които са в гробовете, живот подари! (Тропар на Пасха)

Възлюбени в Господа чеда на светата ни Църква,

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

Дивен и велик, прекрасен и безценен е всеки един дар, с който Човеколюбецът Бог обдарява Своето най-висше и любимо творение – човека, когото Той сътвори по Своя свят образ и когото предназначи да достигне и до богоуподобяването. Безбройни са Божиите дарове за нас, но най-голям и най-щедър измежду тях е дарът на Възкресението. Победата над смъртта, която Богочовекът Господ наш Иисус Христос удържа над мрака и цялата всепоглъщаща и губителна сила на злото, е кулминацията, най-висшата и категорична изява на Божията любов към нас и към цялото творение.

Възкресяването на човешката природа в нейната първосъздадена чистота, красота и цялостност, което Единородният Божи Син и Син Човешки извърши, Той извърши не за Себе Си, а заради нас и нашето спасение. Тази прославена човешка природа Той възнесе на Небесата и така проправи пътя към Царството на светлината и живота за всички онези, които са Негови, които чуват гласа Му и следват посочения от Него път.

В това е и цялата наша вяра и надежда, всичкото ни упование; онази радост, която Сам Той пръв ни възвести и която никой не ще може да ни отнеме: „Радвайте се!“ (Мат. 28:9). И още: „Радвайте се и се веселете, защото голяма е наградата ви на небесата“ (Мат. 5:12). „Радвайте се винаги в Господа, и пак ще кажа: радвайте се“ – възкликва и апостолът на народите (Фил. 4:4), защото тази радост по своята дълбочина и своето съдържание е единствена по рода си, несравнима с никоя друга. Само с нея и само благодарение на нея ние можем да бъдем духовно здрави и цялостни. Тя е, която ни дава силите, необходими ни да преодоляваме всяко изпитание и изкушение в дните на нашия земен живот.

С Възкресението на Христа Спасителя смъртта беше потъпкана и вече няма онази власт, с която беше поробила човеците. Христовото Възкресение ни увери, че светлината и животът тържествуват властно над мрака и смъртта. Празният гроб в утрото на третия ден засвидетелства не само истинността на Божиите обещания, но и онова, което очаква нас – вярващите в Бога и уповаващите се само на Него, защото Бог „чрез възкресението на Иисуса Христа от мъртвите, ни възроди за жива надежда“ (1 Петр. 1:3). Тази надежда е винаги с нас и в нас – чиста, светла и непомрачима. С нея и с вярата във Възкръсналия от мъртвите ние „ходим, а не с виждане“ (2 Кор. 5:7). С вяра и надежда в Бога, чрез Когото „живеем, и се движим, и съществуваме“ (Деян. 17:28).

Тази спасителна вяра и тази светла надежда са крепили всички праведници – още от самото начало на историята на човешкия род до днес. В епохата на Стария завет, време на съкровеното и затаено очакване, те са били известни само на малцина. Сега, след Боговъплъщението и Възкресението на Христа Господа, те са вече достояние на всекиго и на всички и само от нас зависи да се възползваме от даруваното ни от Бога спасение. Сега обаче, макар и скръбни в света (срв. Йоан. 16:33), макар и гонени заради правда и хулени, и плачещи (срв. Мат. 5:4, 10-11), макар и все още подвластни на смъртта, която по думите на свети апостол Павел е „най-последен враг, който ще бъде унищожен“ (1 Кор. 15:26), верните на Христа Иисуса живеят в предвкусване на бъдещите блага, защото както за апостола, така и за всички тях „животът е Христос“ (Фил. 1:21).

Като православни християни, от нас се очаква да живеем с ясно осъзнаване на тези основни истини на нашата спасителна вяра, които са ни необходими особено много сега, когато около нас продължава да има все още толкова много неправда, насилие и смърт. Да молим Христа, Който единствен е нашият път и истина, и живот (срв. Йоан. 14:6), да дарува Своето спасение и вечен живот на всички отминали от този свят с твърда вяра и надежда във Възкресението. Да Го молим за нашите близки, но и за нашите врагове, както Сам Той ни учи и призовава (срв. Мат. 5:44; Лука. 6:27-28, 35). Възкръсналият от мъртвите да им дарува светлина, радост и живот вечен.

Нека в този най-светъл ден Христовото Възкресение просветли всяка душа и всяко сърце, да прогони от нас всяко неверие и съмнение, отчаяние и безнадеждност, понеже ето: „Христос възкръсна от мъртви и за умрелите стана начатък“ (1 Кор. 15:20).

Отечески поздравяваме с празника на Възкресението всички верни чеда на светата ни Църква, в Родината и далеч от нея, като на всички желаем светла и изобилна пасхална радост и всяко добро от Господа.

Мирът и благодатта на Възкръсналия от мъртвите Христос Господ

и общението в Светия Дух да бъдат с всички нас!

 

ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!

 

НАМЕСТНИК-ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СВ. СИНОД

И НАМЕСТНИК НА ОВДОВЕЛИЯ СОФИЙСКИ ЕПАРХИЙСКИ ПРЕСТОЛ

 

† Врачански митрополит ГРИГОРИЙ

 

ЧЛЕНОВ Е НА СВ. СИНОД :

На САЩ, Канада и Австралия митрополит ЙОСИФ

Великотърновски митрополит ГРИГОРИЙ

Плевенски митрополит ИГНАТИЙ

Ловчански митрополит ГАВРИИЛ

Пловдивски митрополит НИКОЛАЙ

Западно- и Средноевропейски митрополит АНТОНИЙ

Варненски и Великопреславски митрополит ЙОАН, наместник на овдовелия Сливенски еапархийски престол

Неврокопски митрополит СЕРАФИМ

Русенски митрополит НАУМ

Старозагорски митрополит КИПРИАН

Видински митрополит ДАНИИЛ

Доростолски митрополит ЯКОВ


04.05.2024_19: 42 | Източник: Българска патриаршия 04.05.2024 14:27 |
Автор: Българска патриаршия

Благодатният огън бе измолен в Йерусалим

Благодатният огън бе измолен в Йерусалим

Снимка

 

В 14:13 часа българско време бе измолен Благодатният огън в Йерусалим! Благодатният огън всяка година бива измолван от Йерусалимския Патриарх Теофил III.

Празничните богослужение за Възкресение Христово ще започнат у нас след 23:30 часа. В Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ богослужението ще започне в 23:30 ч. с отслужването на Полунощница с утреня, а след възвестяване на Христовото Възкресение и света литургия.

04.05.2024_19:37 | Източник: Българска патриаршия 04.05.2024 14:24 |
Автор: Българска патриаршия

ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2024 Г. НА АРХИЕРЕЙСКИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ И МЕРОПРИЯТИЯ В СОФИЙСКА ЕПАРХИЯ (ОБНОВЯВА СЕ ПЕРИОДИЧНО)

ПРОГРАМА ЗА МЕСЕЦ МАЙ 2024 Г. НА АРХИЕРЕЙСКИТЕ БОГОСЛУЖЕНИЯ И МЕРОПРИЯТИЯ В СОФИЙСКА ЕПАРХИЯ (ОБНОВЯВА СЕ ПЕРИОДИЧНО)

Снимка

 

 

1 май /сряда/ – 09:00 ч. – Архиерейска Преждеосвещена света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

1 май – 18:00 ч. – Съборно отслужване на Маслосвет в столичния храм „Св. Неделя“;

2 май /четвъртък/ – 09:00 ч. – Архиерейска Василиева света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

2 май – 19:00 ч. – Последования на 12-те евангелия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

3 май /петък/ – 08:00 ч. – Царски часове, вечерня с изнасяне на светата Плащаница в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

3 май /петък/ – 19:00 ч. – Опело Христово в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

4 май /събота/ – 09:00 ч. – Архиерейска Василиева света Литургия в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

4 май – 23:30 ч. – Архиерейска света Литургия за Възкресение Христово – Пасха в храм-паметник „Св. Александър Невски“, гр. София;

5 май /неделя/ – 11:00 ч. – Вечерня в 1-ви ден на Възкресение Христово – Пасха в митрополитски храм „Св. Неделя“, гр. София;

6 май /понеделник/ – 10:00 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. вмчк Георги Победоносец“, гр. София, бул. „Св. Патриарх Евтимий“;

7 май /вторник/ – 10:00 ч. – Възкресение Христово – Пасха, Архиерейска света Литургия в храм „Св. апли Петър и Павел“, с. Белчин, Самоковска духовна околия;

8 май /сряда/ – 09:30 ч. Архиерейска света Литургия с освещаване на Енорийски център в храм „Св. Йоан Богослов“, гр. София, кв. „Левски Г“;

9 май /четвъртък/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Николай“, гр. София, кв. „Връбница“;

10 май /петък/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Богородица – Живоприемен източник“, гр. София, кв. Подуяне;

16 май /четвъртък/ – 17:00 ч. – Архиерейска вечерня  с лития в храм „Св. Николай Софийски“, гр. София;

17 май /петък/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. Николай Софийски“, гр. София;

19 май /неделя/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в Буховския манастир „Св. Мария Магдалина“, гр. Бухово;

20 май /понеделник/ – 18:00 ч. – Архиерейска вечерня в храм „Св. Константин и Елена“, гр. София, ул. „Одрин“ № 91;

21 май /вторник/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. равноапостолни царе Константин и Елена“, с. Гара Елин Пелин;

26 май /неделя/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в столичния храм-ротонда „Св. вмчк Георги Победоносец“;

27 май /понеделник/ – 09:00 ч. – Архиерейска света Литургия в старинен храм „Св. Петка“, гр. София;

29 май /сряда/ – 09:30 ч. – Архиерейска света Литургия в храм „Св. пр. Йеремия“, гр. София.


03.05.2024_07:43 | Източник: Софийска митрополия 28.04.2024 |
Автор: Софийска митрополия

ПОКАНА за присъствие на тържественото награждаване на Националния синодален конкурс „Петдесетница – съшествието на Светия Животворящ Дух“ – 2024 /Срок: 10 май 2024 г./

ПОКАНА за присъствие на тържественото награждаване на Националния синодален конкурс „Петдесетница – съшествието на Светия Животворящ Дух“ – 2024 /Срок: 10 май 2024 г./

Снимка

 

Молим до 10 май 2024 г. наградените участници в Националния синодален конкурс „Петдесетница – съшествието на Светия Животворящ Дух“ – 2024 да потвърдят поименно своето присъствие на тържественото награждаване. Протоколите с наградените участници са публикувани в раздел „Новини“ на Официалния сайт на БПЦ-БП.

Напомняме, че награждаването на победителите ще се състои на 19 май 2024 г. (3 Неделя след Пасха – на св. Мироносици), след св. Литургия, която започва в 9,00 ч. Тържественото богослужение и награждаване ще е по традиция в храм „Св. св. Кирил и Методий“, гр. София. Адрес: ул. „Георг Вашингтон“ № 47 (до Лъвов мост и Женския пазар).

Също така, пак до 10 май 2024 г., молим всички ненаградени участници, желаещи лично да получат своите сертификати, да потвърдят своето поименно присъствие на награждаването в София. Сертификати се раздават на участниците в конкурса, които са ги заявили предварително пред Културно-просветния синодален отдел.

След награждаването се предвижда откриване на изложба с наградените творби в раздели „Изобразително изкуство“ и „Фотография“ в Енорийския център при храм „Св. Св. Кирил и Методий“. Пак там ще се проведе и рецитал с някои от наградените творби в раздел „Литература“.

За потвърждаване на присъствие:

Срок: 10 май 2024 г.

Имейл: skpotdel@bg-patriarshia.bg

Тел.: 02/ 987 56 11 (вътр. 217); моб.: 0879 510 162

02.05.2024_09:36 | Източник: Българска патриаршия 01.05.2024 15:11 |
Автор: Kултурно-просветен отдел

Неделно училище в нашия храм

Неделно училище в нашия храм

Храм „Св. Св. Кирил и Методий“ oтправя покана към всички желаещи да посещават неделното училище към енорийския център. То ще отвори врати отново от 1 октомври, 2023 г.

Заниманията с децата започват след Св. Литургия в 10:30 и са водени от Магдалена Павлова.
Заниманията за възрастни започват в 11:30 и са водени от проф. д-р Павел Павлов.

Обучението е без ограничение във възрастта и безплатно.

От църковното настоятелство

Новини

Православна България

Днес е Великден – Възкресение Христово, наричан празник на празниците

Днес е Великден – Възкресение Христово, наричан празник на празниците

  Днес е Великден - Възкресение Христово. Този ден Господ е сътворил - да се зарадваме и развеселим в него! Това е един от молитвените призиви в празника на празниците, както се нарича Възкресение Христово. Поради величието на този празник той е наричан още...

Слово на Врачанския митрополит Григорий по повод Възкресение Христово

Слово на Врачанския митрополит Григорий по повод Възкресение Христово

  ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ! Тържествено звучи благата вест за Възкресението Христово, с която въздаваме хвала на възкръсналия от мъртвите Христос Господ, Който потъпка смъртта със смърт и ни направи съпричастни на бъдещия вечен живот. Празнувайки това тържество на...

Василиева литургия на Велика събота в столичната катедрала „Св. Неделя“

Василиева литургия на Велика събота в столичната катедрала „Св. Неделя“

  Днес e Велика събота – последният ден от Страстната седмица, предшестваща Възкресението Христово. Православната църква отбелязва погребението на Господ Иисус Христос, извършено от Йосиф и Никодим, както и слизането на Спасителя в царството на тъмнината. Когато...

Опело Христово в катедралния храм „Св. вмчца Неделя“

Опело Христово в катедралния храм „Св. вмчца Неделя“

  Разпети петък e най-траурният ден в годината. Това е денят, в който нашият Спасител в човешкото Си естество издъхва на Кръста и слиза в ада, за да благовести спасението на праведниците. Според църковния устав вечерта на Велики петък, след залез слънце, се...

Пасхално послание на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан

Пасхално послание на Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан

† ВАРНЕНСКИ И ВЕЛИКОПРЕСЛАВСКИ МИТРОПОЛИТ ЙОАН   ПАСХАЛНО ПОСЛАНИЕ – 2024 г. Всечестни отци, представители на монашеството, братя и сестри, скъпи чеда на Варненската и Великопреславска епархия, В първите минути от настъпилия празник на светлото Христово...

Православния Свят

Българите в Милано отбелязаха празника Вход Господен в Йерусалим

Българите в Милано отбелязаха празника Вход Господен в Йерусалим

  Българската църковна община в Милано отбеляза празника Вход Господен в Йерусалим. Св. Литургия отслужи о. Васил Василев, а българите от Милано и околностите изпълниха храма, за да участват в богослужението. В своята проповед о. Васил припомни, че Христос е...

Архиерейско посещение в Париж

Архиерейско посещение в Париж

  С радост Българската православна църковна община в Париж посрещна, по вече установена традиция, Западно- и Средноевропейския митрополит Антоний, във връзка с празника Вход Господен в Йерусалим, свързан исторически с въвеждането  на общината ни в настоящия...

Архиерейско посещение в Коринтската митрополия

Архиерейско посещение в Коринтската митрополия

  В петък сутринта, на 26 април, ученици от „Музикалното училище на Коринт“, придружени от техните учители, посетиха Коринтската света митрополия, за да изпълнят химни от „Опело Христово“, както и да поздравят Коринтския митрополит Дионисий за настъпващия...

Великопостно оттегляне за молитва на клира на епархията ни зад океана

Великопостно оттегляне за молитва на клира на епархията ни зад океана

  Традиция вече стана ние, клириците на Българската източноправославна епархия в САЩ, Канада и Австралия, през петата седмица на Великия пост да напускаме домовете и енорийските си църкви и с благословението на епархийския архиерей за няколко дена да се оттегляме...

Русенският митрополит Наум подари на Вселенския патриарх български превод на неговата книга „Среща с тайнството“

Русенският митрополит Наум подари на Вселенския патриарх български превод на неговата книга „Среща с тайнството“

На 4 април Русенски митрополит Наум гостува на Вселенския патриарх Вартоломей в Константинополската патриаршия, където стана официалното представяне на българския превод на книгата Среща с тайнството. Съвременен поглед към Православието, чийто автор е патр....

Anafora.bg